Film

Lotna

1959
1 godz. 25 min.
5,8 3 039
ocen
5,8 10 1 3039
1 358
chce zobaczyć
5,6 7
ocen krytyków
Podczas kampanii wrześniowej szwadron kawalerii przygarnia zabłąkanego, pełnokrwistego konia. Żądza posiadania białego rumaka sprowadza na jego kolejnych właścicieli, a w ostateczności i cały oddział, zgubę. Więcej Mniej
Lotna zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Akcja "Lotnej" jest prosta i wyrazista: wrzesień 1939 roku, początek działań wojennych. Piękny arabski koń z magnackiej stadniny dostaje się przypadkowo w posiadanie Rotmistrza, dowódcy szwadronu i staje się natychmiast przedmiotem pożądania innych: Porucznika, Podchorążego i wreszcie szefa szwadronu, Wachmistrza Latonia. Teraz wojnaAkcja "Lotnej" jest prosta i wyrazista: wrzesień 1939 roku, początek działań wojennych. Piękny arabski koń z magnackiej stadniny dostaje się przypadkowo w posiadanie Rotmistrza, dowódcy szwadronu i staje się natychmiast przedmiotem pożądania innych: Porucznika, Podchorążego i wreszcie szefa szwadronu, Wachmistrza Latonia. Teraz wojna zabiera kolejno Rotmistrza i Podchorążego. Kiedy wreszcie konia dosiąść ma Porucznik, Lotną porywa Wachmistrz i uciekając wśród porzuconych wozów taborowych i sprzętu cofającej się armii, pada z koniem - Lotna łamie nogę.

na podstawie
Wojciech Żukrowski (opowiadanie)
studio
Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg.
Lotna
inne tytuły
Swift Miedzynarodowe
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w Zegrzynku koło Warszawy, pałacu w Nieborowie, wsi Skubianka, okolicach wsi Jadwisin (gmina Serock), na rozlewiskach Narwi, na Umocnieniu Dużym Twierdzy Zegrze oraz łąkach w okolicach Wolborza i Bogusławic (Polska).
Podczas kręcenia scen ataku kawalerii doszło do wypadku. Jeden z koni odgrywających Lotną, nadział się na lance i zginął. Włócznię wypuścił któryś z aktorów wcielających się rolę ułana.
Powstała w 1959 roku "Lotna" była czwartym filmem Wajdy, po "Pokoleniu", "Kanale" oraz "Popiele i diamencie". Znakomita większość polskich krytyków oraz sam reżyser zgadzali się w jednym: "Lotna" to film nieudany! Wajda niejednokrotnie wspominał w wywiadach, że z chęcią zrobiłby ten film jeszcze raz albo przemontowałby go zupełnie. Tak się nigdy... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych