film

Lucifer Rising

1972
29m
7,2 1,1 tys. ocen
7,2 10 1 1075
6,9 7 krytyków
Koniec lat 60., era marihuany i przede wszystkim LSD stały się idealnym tłem dla poczynań Angera, jego dawne filmy zyskiwały status kultowych. Toteż nie dziwi fakt iż... Zobacz pełny opis

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Fantasy
Krótkometrażowy
Lucifer Rising

reżyseria

produkcja

premiera

Koniec lat 60., era marihuany i przede wszystkim LSD stały się idealnym tłem dla poczynań Angera, jego dawne filmy zyskiwały status kultowych. Toteż nie dziwi fakt iż londyńska bohema chętnie przyjęła propozycję udziału w rozpoczętych na nowo zdjęciach do Lucifer Rising. W zrealizowanych w kilku miejscach (Anglia, Niemcy, Egipt) zdjęciach... Koniec lat 60., era marihuany i przede wszystkim LSD stały się idealnym tłem dla poczynań Angera, jego dawne filmy zyskiwały status kultowych. Toteż nie dziwi fakt iż londyńska bohema chętnie przyjęła propozycję udziału w rozpoczętych na nowo zdjęciach do Lucifer Rising. W zrealizowanych w kilku miejscach (Anglia, Niemcy, Egipt) zdjęciach udział wzięli m.in. Marianna Faithfull, Donald Cammel (reżyser filmu Performance) i uznany brytyjski aktor, Sir Francis Rose. W późniejszych latach w projekt zaangażowany został także Jimmy Page, gitarzysta będącego u szczytu Led Zeppelin oraz wyznawca magii Crowley'a i kolekcjoner pamiątek po nim. Anger mieszkał u Page'a przez jakiś czas korzystając przy montażu z jego studia, niestety po pewnym czasie Page stał się (wraz z Jaggerem zresztą) kolejną osobą, z którą Anger się pokłócił i obrzucał najgorszymi wyzwiskami. Zrealizowana przez Page'a ścieżka dźwiękowa nie została więc przez Angera wykorzystana. Był rok 1976. W tym samym roku Anger skontaktował się ze swoim pierwszym "Lucyferem", Bobbym Beausoleil, odbywającym karę dożywotniego więzienia i poprosił go o zrealizowanie ścieżki dźwiękowej do wciąż nieukończonego filmu. Beausoleil nagrał piękną suitę, która znalazła się w zaprezentowanej w roku 1980 40-minutowej wersji Lucifer Rising.

premiera

studio
British Film Finance (niewymienione w czołówce) / Norddeutscher Rundfunk (NDR) (niewymienione w czołówce) / Puck Film Productions / więcej
tytuł oryg.
Lucifer Rising
inne tytuły
Film kręcono w Avebury, Londynie (Anglia, Wielka Brytania), Horn-Bad Meinberg (Niemcy), Gizie, Luksorze, Karnaku (Egipt) oraz na terenie Islandii (ujęcia wulkanu).
Początkowo Lucyfera grał Chris Jagger, jednak po kłótni z Kennethem Angerem, ten kazał mu wracać do Londynu i sam zagrał główną postać.
Ścieżkę dżwiękową do filmu nagrał odsiadujący w tamtym czasie karę więzienia Bobby Beausoleil, który był jednym z zabójców z niesławnej "rodziny" Charlesa Mansona.
Kenneth Anger to twórca z pewnością nietuzinkowy. Od najmłodszych lat nasiąkał hollywoodzkim blichtrem, dorastając w otoczeniu wielkich studiów filmowych w okresie ich świetności, obserwując najznamienitsze gwiazdy ekranu. Po latach owe doświadczenia pomogły mu napisać skandalizującą książkę "Hollywood Babylon" (a także jej "kontynuację"), w... więcej
TOP filmy z roku...
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Zobacz wszystkie lata
Filmy dostępne na...
  • NETFLIX
  • MAX
  • DISNEY
  • AMAZON
  • CANAL_PLUS_MANUAL
  • SKYSHOWTIME
  • Zobacz wszystkie VOD
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dziwne że nie ma tego w ciekawostkach... Człowiek grający Lucyfera i odpowiedzialny za muzykę Bobby Beausoleil w jakiś czas po nakręceniu zdjęć do Lucifer Rising przyłączył się do tzw. Rodziny, sekty Charlesa Mansona. Co prawda nie był podejrzanym o morderstwa w domu Romana Polańskiego ale w trakcie dochodzenia...

Okultyzm.

ocenił(a) film na 8

Każda SEKUNDA filmu to symbole,metafory dotyczące okultyzmu.
Nigdy nie widziałem czegoś takiego chodź w 10% podobnego do tego co przestawił nam
Kenneth Anger. Film dla jednych - może byc kiczem strasznym,nudny i nie zrozumiały, dla
kolejnych film ten może byc "schodami do nieba ;-)" dla jeszcze innych ; jak w...

więcej

Novum

ocenił(a) film na 10

Wysoce nowatorski film. Jak ładunek wybuchowy-w mgiełce po wybuchu widzimy twarze Lyncha, Greenawaya, Fassbindera, Jarmana, Scorsese, Watersa, Cronenberga, Żuławskiego i Finchera. Bez Angera, równocześnie poety kina jak i wynalazcy nowego języka filmowego, panowie ci nie byli by dzisiaj tym, kim są.
Chapeau Bas,...

9/10

ocenił(a) film na 9

Bardzo dobry film ukazujący w niespełna 29 minutach prawie wszystkie najważniejsze zagadnienia teologiczne Alistera Crowley'a. Wspaniałe Undregroundowe kino rozbijające się o brzeg zakazanej i przez wielu potępianej ideologii.

Doskonałe wyczucie i charakteryzacja. Świetne kostiumy, za pomocą których bez przeszkód...

więcej

Era Wodnika

ocenił(a) film na 10

Jeden z najgłośniejszych i najlepszych zarazem filmów Angera. Krótki metraż o którego powstawaniu spokojnie można pisać eseje, tudzież filmy kręcić. A na ekranie: Faithfull, Cammell, Page - ten obraz to świadectwo epoki, dziś już może dla większości mniej zrozumiałe, ale wciąż fascynujące.