PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=806541}
7,5 794
oceny
7,5 10 1 794

Luter i rewolucja protestancka
powrót do forum filmu Luter i rewolucja protestancka

Jestem protestantem, choc nie jestem fanem Lutra. Osobiscie zdecydowanie blizej mi do (spalonego na stosie) Jana Husa, czy Johna Wycliffe'a... Jednak idac tropem Brauna - tez powinienem zrobic film o ludziach, ktorzy, np: dzierzyli tytul papieza... I uwierzcie mi - byloby co ogladac... Wypadaloby tez zauwazyc, ze Luter nie chcial rozbijac kosciola, ale jego powrotu do zrodel... Po wystapieniu Lutra KK zaczal tlumaczyc Biblie na jezyki narodowe oraz w pewnym stopniu KK zrezygnowal z odpustow, ktore sa przeciez zaprzeczeniem ewangelii Chrystusowej... Przez wiele lat bylem w KK, jednak nie mialem najmniejszego pojecia, chocby o Efezjan 2:8-9...
Pozdrawiam wszystkich wierzacych bez wzgledu na to, w ktorym sa kosciele... Bog bedzie ocenial nasze poznanie i motywy, jakie nami kierowaly a nie przez wzglad na plakietki, ktore sobie przypinamy...

Bóg tak umiłował świat, że oddał swego jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (Jana 3:16)

On zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni. Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich. Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust. (Izajasza 53...)

ocenił(a) film na 10
Jozef_K_44

List Jakuba 2;26
„Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.”

Jan 5;29
"a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia."

ocenił(a) film na 1
Tommaszewski

Oczywiscie, bo uczynki dowodza naszej wiary... Niemozliwym jest jednak zapracowac na wiecznosc. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Jozef_K_44

Rzymian 2;5-7
"Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne"

ocenił(a) film na 10
Jozef_K_44

"sola fide” czyli wielki błąd Lutra…

Już w pierwszym wieku pojawili się ludzi co źle wyjaśniali listy św. Pawła..

2 Piotra 3;16
„…jak też ukochany nasz brat *PAWEŁ* w danej mu mądrości do was napisał, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę”

…i dzisiaj też jest wielu takich niedouczonych ludzi.. co nie rozumie trudnych rzeczy z biblii..

Niedouczeni ludzie nie rozumieją o jakich uczynkach jest mowa w listach do Rzymian, Galicjan, Efezjan.. Biblia przecież uczy o wielu rodzajach uczynków.. a nie o jednych uczynkach.


Dzieje Apostolskie 19;18-19
„Przychodziło też wielu wierzących, wyznając i ujawniając swoje uczynki.”

O jakich uczynkach jest tu mowa? Jakie uczynki wyznawali? Złe uczynki! Czyli grzechy. Św. Paweł grzechy nazywał uczynkami ciała:

Galatów 5;19
„Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie”


Jakie są jeszcze uczynki? Dobre uczynki! Za które jest usprawiedliwienie i zbawianie.

Jan 5;29
„a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia”

List Jakuba 2;24
„Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.”

Rzymian 2;5-11
„Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne”


I jakie jeszcze są uczynki? Uczynki prawa!

List do Rzymian 3;20
„jako że z *uczynków Prawa* żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach...”

List do Galatów 3;10
„Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na *uczynkach Prawa,* ciąży przekleństwo…”

A co to są uczynki prawa? I czym się różnią od pozostałych uczynków? W biblii nie ma wyjaśnienia. A czemu? Bo adresaci listów św. Pawła doskonale wiedzieli czym są uczynki prawa, więc nie musiał im tego wyjaśniać. Problem w tym że my dzisiaj tego nie wiemy. Dlatego potrzebna jest pozabiblijna wiedza aby się tego dowiedzieć. Otóż to są uczynki wywodzące się z prawa Mojżeszowego. A najsłynniejszy z nich to obrzezanie. A jakie jeszcze? Podział na pokarmy czyste i nieczyste, zakaz dotykania niewiernych, zakaz pożywani posiłków w obecności niewiernych. To wszystko uczynki prawa starego przymierza, które musiałby być przestrzegane aby osiągnąć zbawianie. Ale gdy pojawiło się nowe przymierze to te uczynki zostały anulowane:

1 list do Koryntian 7;19
„Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych.”

1 list do Koryntian 10;27
„Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia.”

Dzieje Apostolskie 11;7-9
„Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: " Zabijaj, Piotrze, i jedz! " Odpowiedziałem: "O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego. Ale głos odezwał się po raz wtóry: Nie uważaj za nieczyste tego, co Bóg już oczyścił…"


Wszystko byłoby już jasne gdyby nie jedna rzecz… czasami Apostołowie gdy pisali o uczynkach to nie precyzowali o które uczynki im chodzi.. czy o uczynki ciała? czy może o uczynki prawa? czy może o dobre uczynki? Zobaczmy jeden fragment:

Mateusz 23,1-3
„Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz *uczynków ich nie naśladujcie.* Mówią bowiem, ale sami nie czynią."

No i mamy mowę o uczynkach ale nie wiadomo których.. dlatego sami musimy się tego domyślić… czy jest tu mowa o dobrych uczynkach? Nie.. to bez sensu, bo czemu mielibyśmy nie naśladować dobrych uczynków? To może uczynki prawa? Faryzeusze wypełniali uczynki prawa więc to nie to.. to co zostało? Uczynki ciała… czyli grzechy.. o tak teraz to pasuje.. tu chodzi o uczynki ciała.

To teraz popatrzmy na Efezjan…

Efezjan 2;8-10
„Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.”

Św. Paweł nie sprecyzował o które uczynki tu chodzi, dlatego musimy się tego domyślić… Czy chodzi o uczynki ciała? Nie no, bo jak można chlubić się grzechami? To czy chodzi o dobre uczynki? Jeśli zestawimy to z innymi fragmentami biblii to coś tu będzie nie tak…

List Jakuba 2;17
„Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.”

Jeśli wiara bez dobrych uczynków jest martwa to jak martwa wiara może zbawiać? Dobre uczynki nie pasują do Efezjan 2;9.

Co zostało? Uczynki prawa!

List do Rzymian 2;23
„Ty, który chlubisz się Prawem, przez przekraczanie Prawa znieważasz Boga.”

Jeśli chodziło o uczynki prawa to wszystko pasuje..

Efezjan 2;9-10
„nie z uczynków [prawa], aby się nikt nie chlubił. Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów..”

Uczynki prawa to te anulowane w nowym przymierzu, a w starym przymierzu ludzie mieli obowiązek chlubić się uczynkami prawa.. mieli nie dotykać pogan, mieli nie spożywać z nimi posiłków.. itd.. w Rzymie, w Galicji, w Efezie wśród pierwszych chrześcijan było wielu Żydów, oni myśleli że cięgle muszą wypełniać uczynki prawa… dlatego św. Paweł uczył ich że nie są zbawiani z uczynków.. prawa! Teraz są zbawieni z wiary w Chrystusa.. a co to jest wiara w Chrystusa? To jest wypełnianie wszystkich nauk o jakich uczyli nas Chrystus i Jego Apostołowie:

Jan 3;5
„Jezus odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego.”

1 Piotra 3;20
"niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę. Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie..."


Ewangelia Jana 6;53
„Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.”


Jan 20;23
„Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.”

Jakub 5;16
„Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie...”

1 List Jana 1;9
„Jeśli przyznajemy się do naszych grzechów, [On] jest wierny i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej niesprawiedliwości.”


Chrzest, Spowiedź, Eucharystia… najważniejsze sakramenty… takiego posłuszeństwa chce od nas Chrystus!


…i czego jeszcze? Uczynków miłosierdzia…

Mateusz 25;34-36
„Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.”


…i czego jeszcze?

Ewangelia Mateusza 19;17
"...A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania."

Pierwszy List Jana 2;4
"Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy."


…i czego jeszcze?

Mateusz 6;14n
"Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień."

Tommaszewski

Aż się zarejestrowałam, tak mi się podoba twoja argumentacja.
Podział na uczynki prawa i dobre uczynki- tego mi zawsze bardzo brakowało w interpretacji Pisma Świętego i mózg aż mi się lasował kiedy przedstawiano mi "biblijna ewangelię" o zbawieniu tylko z łaski. Uważałam to za niesprawiedliwe i nie potrafiłam przekazywac tego dalej.
Dziękuję za twojego posta.

ocenił(a) film na 9
Jozef_K_44

Pozdrawiasz wszystkich wierzących? Raczej nie, bo film Brauna jedynkujesz.

ocenił(a) film na 1
Krzypur

ciekawa teza. Czyli każdy wierzący ma oceniać ten paszkwil Brauna na 10?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones