PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787544}
6,3 11 355
ocen
6,3 10 1 11355
4,7 3
oceny krytyków
Madame
powrót do forum filmu Madame

Happy end?

ocenił(a) film na 7

Przyjemny aczkolwiek niezbyt optymistyczny film, happy end tylko w bajkach, a życie swoje. Komedia, ale na półuśmiech , bez rozpuku. Wielka przyjemność oglądać dawno nie widzianą Rossy De Palmę.

ocenił(a) film na 9
ibs11

Koncówka robi swoja prawda? Komedia na półuśmiech - w punkt.

ocenił(a) film na 7
ibs11

Klasycznego happy endu tu nie zaznamy i bardzo dobrze. Jednak moim zdaniem to zakończenie jest na swój przewrotny sposób optymistyczne: Maria wyrywa się z obłudnej iluzji, dociera do niej, że jest sama i może liczyć tylko na siebie, jednak jest to dla niej bodziec, by stanąć na nogi i uwierzyć we własną wartość. Do tego opuszcza dom Toni Colette i jej męża, jest wolna. Nie tylko w tym sensie, że nie ma już "pani" nad sobą, ale również wolna od skostniałej struktury społecznej i fałszywych konwenansów.

ocenił(a) film na 7
miniaturcia

Jak już się tak rozpisałam, pozwolę sobie na krótki monolog, wybaczcie xd

Wydaje mi się również, że postrzeganie tego zakończenia jako "wesołe/niewesołe" zależy od naszej osobistej, (ekhm, przepraszam za górnolotne słowa) filozofii życia i podejścia do pewnych sytuacji.
Bo jeżeli zgodzimy się ze stwierdzeniem, że pierwszym krokiem do osiągnięcia szczęścia jest uświadomienie sobie, iż tkwimy po uszy w bagnie, to zakończenie odczytamy jako podnoszące na duchu. Ja właśnie sądzę, że w trudnych czy też niekorzystnych sytuacjach (ogólnie je nazywając) mówienie sobie, że wszystko jest w porządku i próba zachowania pozytywnego myślenia prowadzi jedynie do załamania nerwowego. Kluczem do szczęścia jest powiedzenie wprost, jak bardzo g*wniane jest nasze położenie - bo wtedy można albo coś w nim zmienić, albo się z nim pogodzić w spokoju ducha.

Co ciekawe, w pierwszej chwili po wyjściu z kina, uznałam to zakończenie za co najmniej smutne. Jakoś teraz po czasie i chwili zastanowienia inaczej na nie patrzę. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 6
miniaturcia

Wszystko w punkt :)

ocenił(a) film na 7
Iri88

Dziękuję :) zaskakujące, jak wiele może przyjść do głowy nawet po takiej niby-to prostej komedii

miniaturcia

Wow, ale ładnie napisane. Faktycznie, można patrzeć na to zakończenie i od takiej strony.

użytkownik usunięty
miniaturcia

Znając zycie, historia jak to pokojówka z siebie księżna zrobiła, będzie sie ciągnęła za Marią, jak, nie bawiąc sie w eufemizmy, smród z gównem, wiecznie "tykanym", bo jakaż to fascynująca dla arystokracji historia.
A Maria skończy na Xanaksie, albo Apragenie, bo na Xanax może ją być nie stać. Czy dostanie prace z taka historią? wątpie ....

ale ona nie idzie szukać pracy pokojowki :) ona juz wie ze moze wszystko :)

ocenił(a) film na 7
miniaturcia

Jedynymi osobami które zachowują klasę w tym nadętym, zakłamanym światku są zwykła pokojówka i negowany przez wszystkich syn marnotrawny "jaśnie pana". Maria odchodząc pokazuje, że jest wolną, niezależną kobietą, prawdziwą madame, tymczasem jej pani nadal niczym w więzieniu tkwi w swoim pseudoidealnym, a tak naprawdę bardzo drobnomieszczańskim życiu.

ocenił(a) film na 8
willbert

Syn "jaśnie pana" też jest taki sam jak ten zakłamany światek. Wykorzystał pokojówkę tak samo jak Pani.

Patrick_2

tez odnioslam takie wrazenie, synus uknul ta intryge zeby miec co opisac w swojej ksiazce/ scenariuszu.

ocenił(a) film na 8
anula43

Dokładnie. Słowem się nie odezwał aby jej pomóc, tylko patrzył na rozwój wydarzeń.

ocenił(a) film na 7
willbert

Syn choć początkowo był pozytywnie przeze mnie odbierany okazał się jednym z głównych sprawców zamieszania. Zabawił się żywą osobą.

ocenił(a) film na 7
ibs11

Całkiem zabawna komedia, bardziej życiowa niż śmieszna, koniec mnie zaskoczył. Te całowanie w deszczu, co prawda zbyt piękne żeby było prawdziwe ale miałam małą nadzieje, na koniec kiedy koleś z siwym włosiem cytował Marie pomyślałam co za dupek, co za ironia ale widocznie tak musiało być. Zimny prysznic dla wszystkich panien, którym marzył się filmowy romantyzm.

ocenił(a) film na 6
ibs11

A co teraz z jej córką? To był dobry haczyk na utrzymanie jej w pracy. Teraz co córka ma zrezygnować z dobrej szkoły..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones