PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30388}
7,3 78 826
ocen
7,3 10 1 78826
7,4 13
ocen krytyków
Malèna
powrót do forum filmu Malèna

Malena

ocenił(a) film na 4

Treść filmu dla mnie osobiście jest bardzo odległa. Nie dane mi było żyć w czasie 2 wojny światowej, nie musze dziś wybierać pomiędzy godnością osobistą a jedzeniem, a bohaterka tego filmu Malena jest ma taki dylemat. Piękność, samotnie żyjąca gdzieś w małym miasteczku we Włoszech, owdowiała, której nikt nie pomoże, nie doda otuchy, a wszystko to opowiedziane przez 13 latka zafascynowanego młodą Maleną. Chłopak tak daleko jest nią oczarowany, że śledzi ją i jest światkiem jej upadku. Nie mając w nikim oparcia, Malena postanawia ciałem zdobywać żywność dla siebie i ociemniałego i zmęczonego życiem ojca. Po wyzwoleniu przez Aliantów kobiety postanowiły, że Malenie nałeży się nauczka. Zawiść, zazdrość i bezbronność Maleny doprowadziła do linczu na oczach całego miasteczka. Większość mężczyzn, jak i kochanków dziewczyny, bojąc się swoich żon nie reagowało, zszokowana, przybita obojętnością, zaszczuta i upokorzona Malena opuszcza miasteczko. Po pewnym czasie uznany za nieżyjącego mąż Maleny pojawia się w miasteczku. Nikt nie mówi mu o tym co się stało, jedynie ten młody chłopak postanawia wyjaśnić sytuację, pisząc list.
Po roku do miasteczka pzyjeżdżają Malena i jej mąż. Mieszkańcy są zdziwieni, te same kobiety, które tak upokorzyły Maleną postanawiają ją z nowu przyjąć do społeczności.
Czy to jest moralne, czy tak postępowało większość kobiet w tamtych czasach?
Podobno wszystko dla wszystkich...
Nie jestem w stanie powiedzieć czy takim zachowaniem można gardzić, według mnie życie jest ważniejsze, nawet za cenę upokorzenia i wyklęcia. Wszystko można naprawić...

Utkwiło mi jedno zdanie z tego filmu: "Tam gdzie straciło się godność tam trzeba ją odzyskać" i to jest chyba motto filmu.

użytkownik usunięty
g_t_j

malena
Film bardzo piekny.I niestety mimo, ze zamieszczony w odleglych czasach pokazuje typowe zycie poludniowych Wloch, ktore niestety do tej pory nic sie nie zmienilo

użytkownik usunięty
g_t_j

malena
Film bardzo piekny.I niestety mimo, ze zamieszczony w odleglych czasach pokazuje typowe zycie poludniowych Wloch, ktore niestety do tej pory nic sie nie zmienilo

g_t_j

"Utkwiło mi jedno zdanie z tego filmu: "Tam gdzie straciło się godność tam trzeba ją odzyskać" i to jest chyba motto filmu."

Malena godnosci nie stracila, tylko zostala jej pozbawiona!
Przeciez to miasteczko zmusilo ja do prostytucji.
Najpierw mezczyzni, ktorzy ja gwalcili, potem brak pomocy, jedzenia.
Scena w ktorej malena scina wlosy i zamienia sie w prostytutke jest chyba najsmutniejsza w calym filmie - widzimy przemiane, to juz nie ejst ta sama niewinna malena, tylko wytwor tego miasteczka.
Jak w Hollywood.
Zniszczono jej zycie i nie za bardzo rozumiem, jak sie ma koncowka filmu do calsoci, bo ja na miejscu melany a juz na pewno na miejscu jej emza, wrocilabym tam z cala armia i wybila wszystkich co do jednego. Ci ludzie nie zaslugiwali na zadna litosc,
A juz najmniej rozumiem zachowanie tytuowego bohatera, ktory niby jest w niej slepo zakochany i jej broni, ale tak naprawde chodzi mu tak jak wszystkim o seks.
To miasteczko zabralo bohaterce to co najcenniejsze - niewinnosc i godnosc.

ocenił(a) film na 10
g_t_j

Film mogłabym oglądać bez końca. Za każdym razem odnajduję w nim nowe refleksje. Jest super.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones