film

Martwa natura

2019
1h 16m
5,4 17
ocen
5,4 10 1 17
Obraz, który wisiał w mieszkaniu przy Kilińskiego 41 przez ponad 75 lat, stał się niemym świadkiem losów kolejnych pokoleń mieszkańców. Troje bohaterów przyjeżdża do Łodzi, by zagłębić się w tę historię. więcej mniej
Martwa natura zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Duży obraz - martwa natura - wisiał na ścianie, nad dziecięcym łóżkiem Lilki Elbaum w Łodzi. To była pierwsza rzecz, jaką widziała, kiedy się budziła, i ostatnia, zanim zasnęła. Ten obraz wisiał w tym samym miejscu, być może od czasu, gdy budynek został po raz pierwszy zamieszkany pod koniec lat 90. XIX wieku. Do wojny zamieszkiwały goDuży obraz - martwa natura - wisiał na ścianie, nad dziecięcym łóżkiem Lilki Elbaum w Łodzi. To była pierwsza rzecz, jaką widziała, kiedy się budziła, i ostatnia, zanim zasnęła. Ten obraz wisiał w tym samym miejscu, być może od czasu, gdy budynek został po raz pierwszy zamieszkany pod koniec lat 90. XIX wieku. Do wojny zamieszkiwały go rodziny żydowskie, następnie podczas wojny niemiecka rodzina, a po wojnie żydowska rodzina Lilki. W rezultacie więc ten obraz stał się cichym świadkiem tragicznej historii łódzkich Żydów. Martwa natura została usunięta z mieszkania w październiku 1968 r., kiedy rodzina Lilki - wraz z większością polskich Żydów - została wydalona z Polski. Metafora obrazu martwej natury jest użyta w narracji filmu i opowiada historię mieszkającej w Bostonie Lilki Elbaum, która wraca do Łodzi w poszukiwaniu przedmiotów ze swojej pamięci. W podróży towarzyszy jej nowojorczyk Paul Celler i Izraelka Roni Ben Ari. Wszyscy mają wspólne historie, które wiążą ich z Łodzią, i dążą do odnalezienia śladów rodzinnych wspomnień. Reżyser Sławomir Grünberg, wybitny twórca filmów dokumentalnych i laureat prestiżowej nagrody Emmy, opowiada historię niegdyś tętniącej życiem społeczności żydowskiej w Łodzi, jej całkowitego zniszczenia podczas Shoah, jej powojennego odrodzenia, wydalenia z Polski w 1968 r. i wreszcie historię obecnej społeczności żydowskiej. Ten nowatorski esej, wykorzystujący innowacyjny format, łączy unikalne materiały archiwalne, autentyczne rysunki z getta, elementy nowoczesnego języka twórczej animacji i efekty specjalne ze współczesnymi scenami dokumentalnymi.

studio
EC1 Łódź - Miasto Kultury (koprodukcja) / National Center for Jewish Film (NCJF) (koprodukcja)
tytuł oryg.
Martwa natura
inne tytuły
Still Life in Lodz Miedzynarodowe
więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ani wczoraj, ani dzisiaj nie było to możliwe - tylko w przypadku tego filmu. Nie wiem dlaczego. Inne mogłem zaznaczać - tego mimo restartów i usuwania historii niestety nie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones