Sławomir Grünberg 

7,4
22 oceny zdjęć
Sławomir Grünberg
Sławomir Grünberg, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, jest producentem, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych. Absolwent wydziału reżyserii łódzkiej PWSFTViT, z Polski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 dokumentów telewizyjnych. Film "School Prayer: A Community at War" miał swoją premierę w 1999 roku na antenie PBS (telewizja publiczna w USA), został nagrodzony statuetką Emmy i wygrał wiele festiwali filmowych na całym świecie. Film ten otrzymał także nagrodę im. Jana Karskiego, który nagradza filmy traktujące o odwadze i moralności. Inny film Grünberga pt: "Fenceline: A Company Town Divided" również miał swoja premierę na antenie PBS i wśród wielu innych wyróżnień, otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont. Film został nagrodzony również nagrodą EMA (Enviromental Media Award) w 2003. Nagroda EMA przyznawana jest filmom propagującym wrażliwość ekologiczną i promującym działanie i aktywność jednostki.

W 2004 roku Sławomir Grünberg otrzymał Nagrodę DreamCatcher Award na Hope and Dreams Film Festival za swoje poświecenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Sławomir jest laureatem Złotego Glana przyznawanego przez Kino Charlie w Łodzi, reżyserom, których filmy przeciwstawiają się modom i stereotypom oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach.

Sławomir Grünberg jest twórcą niezależnym, zainteresowanym tematami sprawiedliwości społecznej, ekologii, LGBT&Q, problemami ludzi niepełnosprawnych oraz relacjami polsko-żydowskimi. Wśród najnowszych dzieł znajdują się: "Nie płacz kiedy odjadę" ("Don’t Cry When I’m Gone"), "Karski i władcy ludzkości" ("Karski & The Lords of Humanity"), Nominacja do „Nagrody Orłów”, Nagroda Lawr - rosyjski odpowiednik dokumentalnego Oskara, Nagroda Specjalna za Najlepszy Polski Film na Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy w Warszawie, 2015, "Powroty Szymona" ("Shimon’s Returns"), premiera telewizyjna na antenie PBS w USA w 2015, "Santa Rosa: Odyseja w rytmie Mariachi" oraz "Wyrzutki" ("Castaways") premiera na New York Jewish Film Festival, Lincoln Center w 2013, Grand Prix - “Zahav (Gold) Award” na 2013 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych “Robinson Competition” w Pittsburgh, USA.

Wcześniejsze filmy Sławomira Grünberga to: "Coming out po polsku" z premierą w polskim Canal+ w 2011, "Trans-akcja" (HBO Central Europe 2010), "Perecowicze" ("The Peretzniks"), którego premiera amerykańska miała miejsce w Lincoln Center w Nowym Jorku w 2010 roku, "Namaluj, co pamiętasz" ("Paint What You Remember"), premiera na Toronto Jewish Film Festival w 2010, a także wielokrotnie nagrodzony "Portraits of Emotion", film poruszający temat autyzmu – Expression Award na brazylijskim Brazil’s Disability Film Festival, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu "Integracja – Ty i Ja" w Koszalinie w roku 2008 oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Belgradzie w roku 2010. W 2010, ukazał się film Mary Skinner "In the Name of Their Mothers: The Story of Irena Sendler", przy którym Grünberg pracował jako operator i ko-producent. "Borderline" ("Granica") otrzymał w 2006 roku nagrodę za Najlepszy Film w kategorii filmów o niepełnosprawnych w Calgary (Picture This… Film Festival). "Borderline" pokazały telewizje amerykańskie – PBS, Link TV, Free Speech TV oraz Dunska TV 2 i Panete Poland. Inne nowsze filmy Sławomira Grünberga to: "Dziedzictwo Jedwabnego" nagrodzony w 2007 roku na festiwalu Rozstaje Europy w Lublinie za "mądre przedstawienie ważnego problemu obywatelskiego" (PBS, Link TV, Al Jazeera, TVP Kultura, Planete Poland), "Płonący facet" ("Burning Man") – współreżyseria z Ewą Piętą (premiera na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2006 roku.) oraz "Saved by Deportation" – Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym o Tematyce Żydowskiej w Waszyngtonie w 2006 roku. W 1997 roku film "Shtetl", przy którym Sławomir pracował jako operator i drugi producent, otrzymał nagrodę Silver Baton for Excellence in Radio/Television Journalism przyznawaną przez Uniwersytet Dupont-Columbia oraz Grand Prix na Cinema du Reel Film Festival w Paryżu, Francja w 1996 roku.

Wśród filmów Sławomira o tematyce ekologii wyróżniają się: "Chelyabinsk: The Most Contaminated Spot on the Planet" ("U źródeł atomowej rzeki"), nagrodzony Grand Prix na International Nature & Environmental Film Festival w Grenoble, Francja w 1996 roku oraz zrealizowany w 1998 "From Chechnya To Chernobyl", nagrodzony został Grand Prix na International Environmental Film Festival w Pradze, Czechy oraz prestiżową Golden Cine Award w Stanach Zjednoczonych.

Jako operator, Sławomir pracował między innymi przy filmach: "Legacy", który w 2001 roku nominowany był do Oskara w kategorii filmu dokumentalnego; "Sister Rose’s Passion", który otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Krótki Film Dokumentalny na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku oraz był nominowany do Oskara w kategorii krótkiego dokumentu w 2005 roku. Jako główny operator Sławomir pracował przy ponad 70 filmach z czego pięć nominowane było do nagrody Emmy. Sławomir pracował również jako operator i montażysta dla serii telewizyjnych PBS takich jak: "Frontline", "AIDS Quarterly", "American Masters", "NOVA", "Health Quarterly", "People’s Century" jak również dla kanału Lifetime i HBO.

[informacja nadesłana]
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 kwietnia 1951

miejsce urodzenia: Lublin, Polska

W 1978 roku został absolwentem Wydziału Operatorskiego, a w 1981 roku Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (Polska).
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones