Film

Marty

1955
1 godz. 31 min.
7,2 2 600
ocen
7,2 10 1 2600
4 057
chce zobaczyć
7,2 8
ocen krytyków
Nieśmiały rzeźnik oraz nauczycielka poznają się podczas jednej z potańcówek i zakochują w sobie. Więcej Mniej
Marty zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 4 nagrody Oscar, 12 innych nagród i 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Marty (Ernest Borgnine) to niezbyt urodziwy 34-latek pracujący w sklepie rzeźnickim. Pomimo, że obdarzony jest wielkim uczuciem ze strony owdowiałej matki (Esther Minciotti) oraz posiada grono przyjaciół, z którymi spędza wieczory, czuje się samotny i przytłoczony swoimi kompleksami. Bliscy nieustannie sugerują, że najwyższa pora zacząćMarty (Ernest Borgnine) to niezbyt urodziwy 34-latek pracujący w sklepie rzeźnickim. Pomimo, że obdarzony jest wielkim uczuciem ze strony owdowiałej matki (Esther Minciotti) oraz posiada grono przyjaciół, z którymi spędza wieczory, czuje się samotny i przytłoczony swoimi kompleksami. Bliscy nieustannie sugerują, że najwyższa pora zacząć myśleć o małżeństwie. Jednak Marty wciąż nie może spotkać swojej wymarzonej kandydatki. Na jednej z potańcówek poznaje równie nieśmiałą, skromną i niczym się nie wyróżniającą nauczycielkę Clarę Snyder (Betsy Blair).

studio
Hecht-Lancaster Productions (przedstawia)
tytuł oryg.
Marty
inne tytuły
Film nakręcono w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) i West Hollywood (Kalifornia, USA).
Do roku 2003 jedyny film, któremu udało się zdobyć jednocześnie Oscara za najlepszy film i Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.
Pierwsza produkcja na podstawie serialu telewizyjnego, która otrzymał Oscara za najlepszy film.
Jeśli miałbym stworzyć prywatny ranking najbardziej uroczych i sympatycznych filmów jakie widziałem, to "Marty" zająłby bardzo wysoką pozycję. Film nadal, mimo przeszło 70 lat od premiery,  wzrusza i bawi. Prosta historia o miłości nieskomplikowanych i całkiem zwyczajnych ludzi, którzy odnajdują siebie gdzieś w nowojorskim zgiełku. Świetna rola Ernesta Borgnine, troszkę przeciwstawna do prywatnych losów aktora (był pięciokrotnie żonaty), za którą w 1955 roku otrzymał w pełni zasłużonego Oscara i dobrze uzupełniająca go na ekranie Betsy Blair,  która również była nominowana do tej nagrody.  więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych