PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7601}
7,7 5 674
oceny
7,7 10 1 5674
7,7 9
ocen krytyków
Matka Królów
powrót do forum filmu Matka Królów

W latach osiemdziesiątych polska kinematografia przeżywała swoje apogeum. Tacy
reżyserzy jak Agnieszka Holland, Janusz Zaorski, Ryszard Bugajski i Filip Bajon stworzyli
swoje najważniejsze dzieła. Jednym z nich była "Matka Królów". W tym filmie każdy
zasługuje na wyróżnienie. Mało naszych twórców skupia się na tematyce wczesnego
komunizmu w Polsce. Takie filmy jak "Matka Królów", "Przesłuchanie" i "Rewers" dowodzą,
że większa ilość reżyserów powinna się zająć tym tematem. Jednak w Polsce wszyscy są zafascynowani robieniem filmów opowiadającym o okresie stanu wojennego, na którego
temat nic nowego już się nie da wymyśleć.

ocenił(a) film na 8
jendrzej28

Przepiękny obraz, bardzo dobrze oddający nie tylko panujący system, ale prawdziwe życie i perypetie z nim związane. Film powstał dość dawno, prawie 30 lat temu, pewnie dlatego tak przekonuje do siebie. Myślę, że aktorom łatwiej było się wtedy wcielić w role, w sensie byli "bliżej" wydarzeń polskiego października. Sądzę, iż czuło się jeszcze atmosferę, strach, niepewność tych lat. Dzisiaj postawiłabym znak zapytania dla tworzenia filmów o tej tematyce. Chodzi o zaangażowanie, którego na próżno szukać w odtwarzaniu polskiej historii.

jendrzej28

Jak dla mnie apogeum to raczej druga połowa lat 50 i pierwsza 60 (Wajda, Kutz, Kawalerowicz, Has, Munk, Skolimowski plus "Nóż w wodzie" Polańskiego), a po nim druga połowa lat 70 (Kieślowski, Zanussi, Holland, Wajda plus "Noce i dnie" Antczaka). Okres lat 80 miejsce trzecie.

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

To było tak zwane Kino Moralnego Niepokoju. Jedne z lepszych okresów polskiej kinematografii

malyfromhell

No przecież wiem ;) Ale nie tylko filmy z tego nurtu wówczas powstawały.

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

no to fakt nie tylko

ocenił(a) film na 8
jendrzej28

To było tak zwane Kino Moralnego Niepokoju. Jedne z lepszych okresów polskiej kinematografii

ocenił(a) film na 9
malyfromhell

Kino Moralnego Niepokoju trwało gdzieś od połowy lat 70 do połowy lat 90 (za ostatni film z tego okresu uznaje się "Pułkownika Kwiatkowskiego"). Nie przez cały czas prezentowało tak wysoki poziom, bo czym, że jest wymieniony powyżej tytuł przy "Matce Królów".

ocenił(a) film na 8
jendrzej28

W sumie racja (ale KMN trwało do lat 80., z pewnoscią Pułkownik Kwiatkowski to nie gatunek spod znaku KMN), bo wcześniej było Tzw Kino Polska, ale mnie chodziło o czystą treść i styl, więc Matka Królow to film jakby jeden z protoplastów tego gatunku- na podst. którego narodziło się KMN.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones