film

Medea

1969
1h 46m
6,8 1 472
oceny
6,8 10 1 1472
7,2 4
oceny krytyków
Medea z miłości do Jazona zdradza własnego ojca i zabija brata. U boku wymarzonego męża wiedzie jednak życie wygnańca, a ukochany wkrótce zamierza wziąć sobie nową żonę. więcej mniej
Medea zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Pasolini odnalazł w dziele Eurypidesa powiązania ze współczesnością, czyniąć z filmu parabolę stosunków pomiędzy zachodnią cywilizacją a "trzecim światem". Medea to udany melanż baśni filozoficznej i intrygi miłosnej wydobywający zderzenie pomiedzy starym światem religii i nowym swiatem laickim. Główną, niemal niemą rolę Medei, któraPasolini odnalazł w dziele Eurypidesa powiązania ze współczesnością, czyniąć z filmu parabolę stosunków pomiędzy zachodnią cywilizacją a "trzecim światem". Medea to udany melanż baśni filozoficznej i intrygi miłosnej wydobywający zderzenie pomiedzy starym światem religii i nowym swiatem laickim. Główną, niemal niemą rolę Medei, która zabija nikczemnego kochanka Jazona i ich wspólnych synów zagrała sama Maria Callas - największa diwa operowa wszechczasów. Żywa akcja, dramatyczne perypetie ludzi reprezentujących pewne archetypy postepowania prezentowane są w wysmakowanej formie plastycznej i przy użyciu wyszukanych efektów formalnych.

na podstawie
Euripides (sztuka)
studio
Janus Film und Fernsehen (koprodukcja) / Les Films Number One (koprodukcja) / San Marco (koprodukcja)
inne tytuły
Medea Australia
więcej
Rolę Jazona zagrał Giuseppe Gentile, włoski sportowiec, zdobywca brązowego medalu w trójskoku na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.
Film kręcono Turcji, w Syrii oraz we Włoszech (Piza, Grado, Gorizia, Friuli, Vterbo, Lido Marechiaro, Anzio, Lazio, Rzym).
Tytułową rolę Medei zagrała słynna śpiewaczka operowa Maria Callas, która przewrotnie przez cały film nie wypowiada prawie żadnej kwestii.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

pokrętny, obejrzeć można ze względów poznawczych (np. dla Callas).

Intrygujące

ocenił(a) film na 10

Film łatwy nie jest. Mimo to wciąga. Ma niesamowity klimat. No i Callas nie gra Medei. Ona nią jest.

Dzieło sztuki. Dla wytrawnych koneserów.

Oryginalna reinterpretacja starożytnego mitu i tragedii Eurypidesa. Wizyjne dzieło Pasoliniego o dramatycznym zderzeniu dwóch światów i dwóch kultur. Niezapomniana (nie tylko dlatego, że jedyna) filmowa rola zjawiskowej Marii Callas, od której nie można oderwać oczu nawet na chwilę. Niepowtarzalne przeżycie filmowe.

Medea

ocenił(a) film na 5

Knuła baba knuła... i uknuła. Strasznie to było chaotyczne i w sumie nieciekawe. Chrystus na ścianie nie raził, kostiumy jak zwykle super, ale dlaczego to się tak wlokło? Czułem się jakbym oglądał to nudziarstwo von Triera. "Król Edyp" i "Chlew" zdecydowanie lepsze.