PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119}

Miłość i śmierć w Wenecji

The Wings of the Dove
7,1 3 845
ocen
7,1 10 1 3845
Miłość i śmierć w Wenecji
powrót do forum filmu Miłość i śmierć w Wenecji

Nie rozumiem rozczulania się niektórych nad dramatem Kate?! W mojej ocenie Kate była okrutną kobietą i to zarówno wobec Mertona jak i Millie! O ile jednak można jej wybaczyć strach przed utratą pozycji wskutek poślubienia ubogiego kochanka czy manipulowanie kochankiem, o tyle jej postępowanie wobec umierającej Millie, to po prostu wyjątkowa podłość. Kate przeliczyła się, ograła samą siebie i - słusznie! - przegrała. Dramatyczna i piękna w tej opowieści jest miłość Millie... Szkoda, że Merton tak późno to zrozumiał... Obie panie zagrały koncertowo, natomiast Merton jest zbyt mało wyrazistą postacią jak dla mnie. W zasadzie dopiero w przedostatniej scenie z Kate jest przekonujący... w końcu zrozumiał, która kobieta kochała go naprawdę...

ocenił(a) film na 7
pola_36

Nie zauważyłam, żeby Kate była specjalna materialistką czy osobą egoistyczną. Motywem jej działania było pozyskanie pieniędzy, które umożliwić jej małżeństwo. Do tego mogła uszczęśliwić swoją przyjaciółkę, nim ta umrze.

Co do ostatniego - zdaje mi się, że to raczej on uświadomił sobie, którą on sam kocha.

ocenił(a) film na 8
nasty929

Też mi się tak wydaje. W tamtych czasach to nie był materializm, gdy myślano o pieniądzach, to naprawdę wiązało się z utratą pozycji społecznej, szacunku i miłości rodziny, generalnie postawieniem życia do góry nogami, a Kate była młoda, manipulowana przez ojca, ciotkę (w książce jeszcze siostrę) i najzwyczajniej w świecie bała się o ich przyszłość. Później powodowały nią chyba obie pobudki, jak sama powiedziała - i miłość do Millie, którą mogła uszczęśliwić przed śmiercią i możliwość małżeństwa z D. Ona nie zdawała sobie sprawy po prostu, jaką poczuje potem zazdrość i jak bardzo ją to przerośnie. Nagle zobaczyła w Millie rywalkę. A to, że go kochała, to pewne, zgodziła się w końcu na życie bez pieniędzy, jedyne, czego chciała, to zapewnienie, że nic się między nimi nie zmieniło..Oczywiście naiwne - to jasne, że się zmieniło, musiało zmienić. Millie jest słodka i urocza, więc kontrastuje z chłodniejszą i zdystansowaną Kate, ale trzeba wiedzieć, że Henry James opisywał w swych książkach zderzenie Ameryki z kulturą europejską - Millie (Amerykanka) i Kate (Angielka).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones