Pleasantville

plakat - Miasteczko Pleasantville (1998)

opisy filmu

(5)
  • David, współczesny amerykański licealista, niepokoi się o własną przyszłość, zamartwia się wszelkimi zagrożeniami, którymi straszą media. Z upodobaniem ogląda czarno-biały telewizyjny serial z lat 50. o sielankowym życiu mieszkańców miasteczka Pleasantville. Pewnego dnia nieco tajemniczy technik wezwany do naprawy telewizora wręcza Davidowi pilot, za pomocą którego chłopak i jego siostra przenoszą się nieoczekiwanie do filmowego miasteczka. Oboje otrzymują imiona Bud i Mary Sue i stają się głównymi bohaterami serialu.

  • Nastoletni David (Tobey Maguire) jest wielkim fanem czarno-białego serialu telewizyjnego z lat 50. pt. "Miasteczko Pleasantville". Jego bohaterowie żyją w idyllicznym świecie, gdzie zawsze świeci słońce, nikt nigdy się nie kłóci, a największymi problemami są troski dnia codziennego. David, oczarowany serialem, postanawia spędzić weekend przed telewizorem, oglądając wszystkie jego odcinki. Niestety, podczas kłótni z siostrą Jennifer (Reese Witherspoon) niszczy się pilot. Chłopak wzywa mechanika. Ten daje mu nowe urządzenie. Gdy David włącza telewizor niespodziewanie zostaje przeniesiony wraz z siostrą do serialowego Miasteczka Pleasantville. Początkowo oczarowany niezwykłością sytuacji, w jakiej się znalazł, z czasem zdaje sobie sprawę, iż z pozoru idealny świat jest pełen fałszu i obłudy.

  • Stany Zjednoczone, czasy dzisiejsze. Dwoje nastolatków z rozbitej rodziny - rodzeństwo David (Tobey Maguire) i Jennifer (Reese Witherspoon) - w czasie sprzeczki o to, jaki kanał TV wybrać wyrywa sobie pilota z rąk. Pilot, bez którego ich nowego telewizora nie da się uruchomić, ulega zniszczeniu. David jest zrozpaczony, bo nie będzie mógł oglądać kolejnego odcinka komediowego, czarno-białego sitcomu "Miasteczko Pleasantville" z lat 50-tych. Jak na zawołanie zjawia się trochę tajemniczy serwisant TV (Don Knotts) i wręcza Davidowi nowego pilota o dość nietypowym wyglądzie.

  • David Parker (Tobey Maguire), współczesny amerykański licealista, mieszka z matką i siostrą Jennifer. Nie potrafi jednak cieszyć się młodością, jest pełen obaw o swoją przyszłość w czasach ostrej konkurencji. Dlatego z tym większym upodobaniem ogląda w telewizji czarno-biały seial z lat 50-tych ,,Miasteczko Pleasantville". Tytułowe miasteczko, którego nazwa pochodzi od angielskiego ,,pleasant" co oznacza przyjemny, miły, sympatyczny, nie istnieje w rzeczywistości, lecz dla Davida jest to wymarzona kraina szczęśliwości, gdzie wszystkim żyje się łatwo i bez problemów, w rodzinie panuje idealna harmonia, a ludzie są mili i życzliwi. Świat przedstawiony w serialu jest totalnym przeciwieństwem dzisiejszego świata, jest wręcz Ziemią Obiecaną dla Davida, który w totalnym zapomnieniu ogląda wszystkie odcinki, zna wszystkich bohaterów oraz teksty przez nich wygłaszane.Jest więc rzeczą oczywistą, iż David nie przegapi całodobowego maratonu serialu. Jednak jego siostra ma nieco inne plany co do spędzenia wieczoru. W kłótni o pilota rodzeństwo niszczy telewizor. Gdy chwilę później niespodziewanie pojawia się tajemniczy technik, by naprawić TV wpuszczają go bez żadnych podejrzeń co do tożsamości przybysza. Nieznajomy zafascynowany wiedzą Davida na temat serialu, wręcza im pilota, który nieoczekiwanie przenosi ich do filmowego miasteczka. Co więcej, oboje otrzymują imiona Bud i Mary Sue i stają się głównymi bohaterami serialu. Davidowi w porównaniu do siostry zupełnie nie przeszkadza, że dookoła jest czarno-biało. Jednak niestosowanie się Jennifer do reguł i scenariusza miasteczka przyniosą nieodwracalne konsekwencje, które odmienią na zawsze życie nie tylko Jennifer i Davida ale również mieszkańców Pleasantville...

  • David (Tobey Maguire) jest wielkim fanem czarno-białego serialu "Miasteczko Pleasantville" przedstawiającego utopijną wizję amerykańskiego społeczeństwa, które jest dalekie od rzeczywistości nastolatka. Za sprawą tajemniczego pilota, David i jego siostra Jennifer (Reese Witherspoon) przenoszą się do serialowego miasta, gdzie wcielają się w głównych bohaterów - Buda i Mary Sue. Rodzeństwo szybko przekonuje się, że Pleasantville nie jest tak idealne jak przypuszczali, a ich obecność wprowadza spore zamieszanie w uporządkowane życie czarno-białej wspólnoty.

multimedia
pozostałe