1 godz. 31 min.
6,9 5 788
ocen
6,9 10 5788
4 885
chce zobaczyć
5,2 11
ocen krytyków
{"rate":5.181818,"count":11}
{"type":"film","id":843930,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Mistrz-2020-843930/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Mistrz
  • mada_alla ocenił(a) ten film na: 7

Film dobry, Głowacki świetny ale nie ma co czarować....sporo rozbieżności. Jak ktoś czytał książkę "Bokser z Auschwitz: losy Tadeusza Pietrzykowskiego" to już na samym początku się zdziwi bo sposób w jaki Teddy znalazł się w Auschwitz się nie zgadza. Dla mnie historia jest na tyle ciekawa, że nie wymagała tylu zmian. Gdybym nie znała historii wcześniej to film super a tak to po prostu dobry.

• Karatakus ocenił(a) ten film na: 7

mada_alla Były też nieścisłości historyczne. Pierwsi więźniowie nie mogli usłyszeć że jedyne wyjście to droga przez komin, ponieważ krematoriów na terenie obozu wtedy nie było. Przypuszczam, że specjaliści od historii obozu znajdą takich rzeczy więcej.

• Pro100wnik ocenił(a) ten film na: 7

Karatakus Obejrzyj sobie wywiady z pierwszymi więźniami Auschwitz, wszyscy o tym wspominają że tak mówili...

• Karatakus ocenił(a) ten film na: 7

Pro100wnik Każdy z nas ma trochę racji. Twój post mnie trochę zmobilizował i poszukałem, że słowa takie przytaczał Władysław Bartoszewski. Jako że trafił do Auschwitz we wrześniu 1940 r (Pietrzykowski w czerwcu 1940) zacząłem szukać dalej i :
    "Auschwitz I, komora gazowa i krematorium nr 1
    Obiekt zachowany w dużym stopniu w stanie oryginalnym. Krematorium I działało od sierpnia 1940 r. w dostosowanym do nowej funkcji przedwojennym składzie amunicyjnym. Największym pomieszczeniem była kostnica, która została przebudowana na prowizoryczną komorę gazową. W krematorium I działały trzy piece do spalania zwłok wybudowane na zlecenie władz obozowych przez firmę Topf und Söhne.

Po uruchomieniu komór gazowych w Birkenau władze obozowe przeniosły tam akcję masowego zabijania i stopniowo zaprzestały używania pierwszej komory. W lipcu 1943 r., po zakończeniu budowy krematoriów w Birkenau, zaprzestano spalania zwłok w krematorium I. Piece oraz komin rozebrano, a otwory w stropie, przez które wrzucano cyklon B, zamurowano. Zrekonstruowane zostały (z oryginalnych części) dwa spośród trzech pieców oraz komin krematorium, a także odtworzono kilka otworów w stropie komory gazowej."
    http://auschwitz.org/zwiedzanie/wystawa-glowna/komora-gazowa...
    Zatem Bartoszewski po dotarciu do Auschwitz mógł usłyszeć, że droga na wolność prowadzi przez komin, Pietrzykowski wygląda, że nie, skoro krematorium działało od sierpnia 1940, a on znalazł się w obozie w czerwcu tego roku. Pozdrawiam

• Pro100wnik ocenił(a) ten film na: 7

Karatakus Może tak być, polecam kanał: https://www.youtube.com/channel/UC6cEUuJ9dQwoiSuS9Lxvk7A