PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99095}

Morze

Hafið
7,1 258
ocen
7,1 10 1 258
Morze
powrót do forum filmu Morze

Interes rodzinny

ocenił(a) film na 7

Nie podobało mi się "101 Reykjavík", dlatego też moje zainteresowanie Kormákurem spadło do zera. Gdy na festiwalu w Zwierzyńcu nie dostarczono filmu na który mieliśmy iść, alternatywą stało się tajemnicze islandzkie "Morze". Nic nie wiedziałem o tym filmie, a moje obawy zwiększyły się gdy poznałem nazwisko reżysera na prelekcji. Niepotrzebnie, bo to był jeden z najlepszych filmów całej Letniej Akademii Filmowej.
Najpierw była książka. Potem sztuka. Gdy już się to wie, można jasno stwierdzić "to faktycznie bardzo teatralny film"! Napięcie zostało zbudowane niczym w filmach Lumeta. Sam początek nie zachęca. Postaci przekrzykują się jak dzieci i mimo że cała widownia pękała ze śmiechu, nie wiedziałem co jest fajnego w ripostach na poziomie "chyba ty". Gdy docieramy do połowy poszczególni bohaterowie poznają prawdę o sobie i następuje wybuch. Zostajemy zaatakowany mocnymi monologami, seksem, przemocą i ogólnym chaosem. Wtedy już jest bardzo dobrze.
Nie od parady wspomniałem nazwisko Lumeta. Tak właśnie jest w jego filmach z "Agresją" i "Equusem" na czele. Początek nas usypia, a zakończenie gniecie. Nie mam nic przeciwko takim zabiegom. Zwłaszcza że mroźny klimat tylko się przysłużył atmosferze obrazu. A czarny humor, mimo że nie zawsze wyszukany, dodał "Morzu" groteskowy charakter.
Absolutnie warto.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones