PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=728144}

Most szpiegów

Bridge of Spies
7,2 128 632
oceny
7,2 10 1 128632
6,4 30
ocen krytyków
Most szpiegów
powrót do forum filmu Most szpiegów

"Połowa tego filmu była kręcona w Nowym Jorku. Tę połowę dedykuję wam, a gdy pojadę w przyszłym miesiącu do Berlina, jego mieszkańcom zadedykuję drugą połowę" – powiedział do fanów, głównie nowojorczyków, zgromadzonych podczas światowej premiery obrazu na festiwalu w Nowym Jorku Steven Spielberg. ​

I właśnie ów dualizm filmu i wywodząca się z niego niekonsekwencja jest jego największą wadą. Konstrukcja "Mostu szpiegów" wygląda tak, jakby Spielberg chciał za jednym zamachem nakręcić dwa filmy, ale brak zdecydowania i dokładniejszego skupienia się na którejkolwiek z części prowadzi do karnawału powierzchowności i naiwności.

Opis rzeczywistości zimnej wojny, a także świata po wschodniej stronie żelaznej kurtyny jest niezbyt głęboki i bardzo wtórny. Wszystko tu jest albo czarne, albo białe. Albo dobre, albo złe. No może oprócz radzieckiego szpiega, fenomenalnie zagranego przez brytyjskiego aktora Marka Rylance'a. Reszta została skonstruowana jednak na bardzo wyraźnym kontraście. Stany Zjednoczone są potęgą ze względu na wysoką jakość swojej demokracji, a ZSRR wygląda tak jak wygląda, bo tapla się w beznadziejności komunizmu. Różnica ta jest dostrzegalna już przy okazji ukazania ludności zamieszkującej wrogie sobie mocarstwa.

"Most szpiegów" pozbawiony jest po prostu gęstego, surowego klimatu i niepoprawnego politycznie pazura, przez co nie potrafi zbyt długo utrzymać widza w napięciu. Co prawda, główny bohater zaskarbia sobie naszą sympatię i kibicujemy mu od początku do samego końca, jednak jego los i poczynania prawie w ogóle nie przykuwają nas do fotela.

Cała recenzja do przeczytania tutaj: shar.es/1cNDT2

Warto śledzić na bieżąco profil bloga: fb.com/filmbuk

ocenił(a) film na 7
nartin

Platforma złamała prawo powołując pięciu zamiast trzech sędziów i trybunał unieważnił wybór dwóch dodatkowych sędziów. Przyjął natomiast jako zgodny z prawem trzech pozostałych.
Czego to dowodzi?
Że trybunał działa.
Że stoi po stronie konstytucji.
Po stronie prawa.
Prezydent (i premier) lekceważąc te decyzje, podejmując własne, stawiają się ponad prawem. Łamią tym samym prawo. A do tego prawa nie mają.

AutorAutor

"Trybunał Konstytucyjny był, jest i będzie organem władzy całkowicie niezależnym i, jak wszyscy w Polsce zauważyli, pilnie owej niezależności strzegącym. Nie sądzę, żeby cokolwiek mogło temu stanąć na przeszkodzie" Lech Kaczyński

A tu mu braciszek taki numer wywinął :]

ocenił(a) film na 7
shiorin

Yup:)

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

A czy Trybunał orzekł, którzy konkretnie sędziowie byli wybrani konstytucyjnie, a którzy nie? Jak powinien postąpić prezydent? Od których sędziów odebrać przysięgę, a od których nie? Jeśli PO-PSL wybrało jednocześnie 5 zamiast 3 sędziów, to można uznać, że cały ten czyn był niezgodny z prawem, mimo że nie wszystko w nim było niezgodne z prawem. Trybunał orzekł co w tym czynie było niezgodne z prawem a co było zgodne, jednak co zrobić z tym wyrokiem pozostawiało wątpliwości.
P. S. Czytałem, że PO-PSL nie wykonało za czasów swoich rządów 48 orzeczeń Trybunału. Dlaczego wtedy ludzie nie wychodzili na ulicę? Warto poczytać kim są inicjatorzy tych demonstracji. Tutaj jest ciekawy artykuł: http://wirtualnapolonia.com/2016/01/02/komitet-obrony-demokracji-kim-oni-sa/

ocenił(a) film na 7
nartin

Oczywiście, że Trybunał orzekł, którzy konkretnie sędziowie byli wybrani konstytucyjnie, a którzy nie. Z imienia i nazwiska.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Nie sprawdzałem informacji z podanego przeze mnie artykułu, ale jeśli są prawdziwe to wiele wyjaśnia.

ocenił(a) film na 5
AutorAutor

Bzdura wierutna. Po pierwsze - należy pogonić to komunistyczne kukułcze jajo zwane TK; po drugie - napisać na nowo normalną, nie postkomunistyczną konstytucję; po trzecie - prezydent nie wykonuje żadnych wyroków. I na koniec - nie łam sobie głowy, szkoda.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

"Trybunał Konstytucyjny był, jest i będzie organem władzy całkowicie niezależnym i, jak wszyscy w Polsce zauważyli, pilnie owej niezależności strzegącym. Nie sądzę, żeby cokolwiek mogło temu stanąć na przeszkodzie"
- prezydent Lech Kaczyński

ocenił(a) film na 5
AutorAutor

Ależ tak mówią wszyscy, którym się to akurat opłaca i śp. Lech Kaczyński nie jest tu wyjątkiem. Chodzi mi o to, by nie mnożyć bytów, a szczególnie tych mających PRL-owską tradycję Podrzucono nam TK i Senat, ale to nie powinno znaczyć, że do końca świata. Moim stałym marzeniem jest - im mniej władzy, tym lepiej dla obywateli.

ocenił(a) film na 7
AutorAutor

Jejku, myślałam, że choć na filmwebie obejdzie się bez politycznych dyskusji.

Chcę Wam powiedzieć, że potraficie pięknie się różnić - rzadko spotyka się walkę na argumenty, a nie na wyzwiska. :)

ocenił(a) film na 5
AutorAutor

Prezydent rozumie. Najpierw musimy tak pogonić "nowoczesnych komuchów kapitalistycznych" jak Amerykanie pogonili swoich.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

https://www.youtube.com/watch?v=E4CV-GTnmWI

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

No i po co wpieprzasz polską politykę na portalu filmowym ?

ocenił(a) film na 7
mbm8

https://www.youtube.com/watch?v=vFHYiOfBRng

AutorAutor

Ale my nie jesteśmy Amerykanami.

ocenił(a) film na 7
Morgan_Mortimer_Graff

Ale jesteśmy demokratami. A co!
Polacy nie gęsi i swojego Nixona mają.

Prawo jest.
Albo go nie ma.
I prezydent też musi go przestrzegać. Musi!
Inaczej... nie ma prawa.

AutorAutor

Ale to się ma nijak do zacytowanego fragmentu. Co czyniło Polaków z Polaków pod zaborami, czy okupacją? No raczej nie prawo.

ocenił(a) film na 7
Morgan_Mortimer_Graff

Ale teraz nie jesteśmy pod zaborami. I to m.in. konstytucja winna o tym stanowić. I stanowi. Jest nasza. I dlatego powinniśmy jej bronić. Tego co reprezentuje. Bo reprezentuje nas.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Kto ustanowił konstytucje, i kiedy?
Całkiem niedawno, ludzie, a ściślej, politycy. Czy wedle Ciebie, są on nieomylni? Czy nie mają prawa do błędów, i czy nie mają prawa inni, by konstruktywnie ulepszać nieścisłości tam zawarte?

ocenił(a) film na 7
truegod

Oczywiście, że mają, ale w ramach prawa. Niech je napiszą, a nie niszczą to, które jest lekceważąc praworządne wyroki, kwestionując je, lub wręcz wprost występując przeciw nim.
Jaki oni przykład dają?
Że każdy może to robić.
A to jest bezprawie.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Komorowski nie jest już Prezydentem ;P

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Bredziłeś coś tam, że Prezydent nie rozumie, że ma stać na straży konstytucji. Poinformowałem Cie zatem, że Komorowski nie jest już Prezydentem. Bo wydaje mi się, że jesteś z tych szczekaczy, którzy wszystko co złe widzą u innych, a jednocześnie nie zauważają, że Twoi pupile byli dokładnie tacy sami.

ocenił(a) film na 7
Zetar

Nie przypominam sobie takiej sytuacji.
Przy wszystkich wadach Bronka, a było ich niemało, miał jedną niewątpliwą zaletę: przestrzegał prawa.
Nie kwestionował wyroków Trybunału.
Ani nie mieszał się w kompetencje władzy wykonawczej, bo on jej nie reprezentuje.
Szanował trójpodział władzy.

ocenił(a) film na 7
AutorAutor

Przepraszam, pomyłka. Miało być "władzy sądowniczej". Prezydent sprawuje władzę wykonawczą.

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Według teorii podziału władzy dzielimy władzę w państwie na:
a) władzę ustawodawczą - stanowioną przez parlament za pomocą uchwał, które tworzą prawo. W Polsce - władzę ustawodawczą sprawuje Sejm oraz Senat,

b) władza wykonawcza zajmuje się wprowadzaniem prawa ustanowionego przez władze ustawodawczą. W Polsce przedstawicielami tej władzy są Prezydent, Rada Ministrów oraz administracja rządowa,

c) władza sądownicza – sprawowana jest przez sądy i trybunały.

Trójpodział władzy jest najbardziej rozpowszechnionym systemem sprawowania władzy na świecie. Pozwala bowiem na prawidłowe funkcjonowanie państwa demokratycznego.
Poszczególne rodzaje władz nawzajem się kontrolują, ale również wspierają.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Masz to z jakiejś partyjnej ściągi?

ocenił(a) film na 7
Zetar

Tak, z Konstytucji RP.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Buhahahahaha. Możesz mi napisać gdzie dokładnie w Konstytucji RP wspomniane jest o Monteskiuszu? Piszesz na początku o nim, o teorii "trójpodziału", a później stwierdzasz, że twoje pierdoły są z Konstytucji. Na ile znam Konstytucję to nie wspomina ona o Monteskiuszu tak samo jak nie wspomina o Senece i innych.

ocenił(a) film na 7
Zetar

A to nie oni napisali? A to niespodzianka... Przecież to Polacy byli. Bo Polska jest najważniejsza.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

I właśnie widać jakim, żeby się nie narażać adminom, niezbyt inteligentnym dzieciątkiem jesteś.

ocenił(a) film na 7
Zetar

Kochaj bliźniego swego.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Takie idiotyzmy wciskaj Katolikom. Albo muslilom.

ocenił(a) film na 7
Zetar

A miłości bym nie miał, byłbym... niczym.

ocenił(a) film na 8
crouch

Tak? Jakoś wciągnął mnie bez reszty omawiany tu film,utrzymał w napięciu do samego końca i uważam że jest po prostu świetny,jak najbardziej wart obejrzenia. Polecam

marler78

A co przepraszam trzymało w napięciu? Bo jak dla mnie to wszystko było wiadomo mniej więcej po opisie filmu, a upewniliśmy się po 15-20 filmu. Zatem - gdzie napięcie?

ocenił(a) film na 8
zniewolona_wolna

Skończyło się po filmie :-D

marler78

Może pomyliłeś to uczucie z jakimś innym? ;)

ocenił(a) film na 2
crouch

Sceny z Berlina nagrane we Wrocławiu... A on będzie dziękował Berlińczykom. Swoją drogą smutne trochę, że żeby nakręcić coś o powojennym Berlinie przyjeżdża się do Polski...

crouch

Bezczelność!

ocenił(a) film na 6
vermes

Poza tym co napisał autor tematu i pomijając te debilne przepychanki polityczne powyżej, dodałbym jeszcze słabość dialogów. Nawet nie w samym sensie, że są złe czy cuś, tylko przez cały seans filmu miałem wrażenie, że były napisane tak, aby widz je dobrze odebrał, a nie tak, jak mogłyby wyglądać w rzeczywistości. Albo jeszcze inaczej, zostały zupełnie obdarte z jakiegokolwiek pazura (co w filmach tego typu kluczowe) i utknęły gdzieś w czeluściach poprawności i obojętności. Mam wrażenie, że gdyby dokładnie to samo zadanie dostał Villeneuve, czy bardziej znany Fincher, film byłby o klasę lepszy.

crouch

Zgadzam się z twoją opinią. Mnie też mierzi w filmach Spielberga, ten utarty schemat poprawności politycznej. Przed seansem, byłem nastawiony na film pokroju ,, The Good Shepherd'' wielka szkoda iż nie spojrzałem kto odpowiada za reżyserię, inaczej oszczędził bym sobie oglądania tej tandety i marnowania 2 godzin mojego czasu.

użytkownik usunięty
crouch

przecież tam nie ma ZSRR

ocenił(a) film na 5
crouch

Zawiedziony jestem Stevenem Spielbergiem, ponad przeciętność nie wyskoczył - 5/10 !!!

crouch

Ku®wa, jak ja nie znoszę takich "recenzentów".

ocenił(a) film na 6
crouch

dobrze napisane, pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones