PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829448}

Nędznicy

Les Misérables
7,4 17 094
oceny
7,4 10 1 17094
7,0 42
oceny krytyków
Nędznicy
powrót do forum filmu Nędznicy
ocenił(a) film na 8
zuzizi

To państwo tworzące określone warunki do życia, to rodzice wychowujący swoje dzieci, to nauczyciele itd.

Agatonik

Tez tak sadziłam wlasnie ale spotkałam sie ze skrajnie różnymi opiniami

ocenił(a) film na 8
zuzizi

A jakimi?

użytkownik usunięty
zuzizi

Oczywiście, że są źli ludzie. Daj sąsiadom nieograniczoną władzę, a się przekonasz... Są dobrzy i źli ludzie, ale społeczeństwo trzyma ich w ryzach. Oczywiście otoczenie ma wpływ, ale to tylko kaganiec. Ściągnij go i poznasz naprawdę z jakim człowiekiem masz do czynienia...

zuzizi

Cytat jest dość słaby. Dobry ogrodnik pozbywa się złych roślin i dlatego ich nie ma. A kto jest ogrodnikiem tutaj? Przypomnijcie sobie zdanie o tym kim jest mer - "Mamy swego Obamę"

ocenił(a) film na 8
zuzizi

Odpowiedź na twoje pytanie powinna być prosta i każdy powinien odpowiedzieć w miarę podobnie, ale okazuje się, że tak nie jest.

Jak dla mnie przytoczony cytat jest uniwersalny i w dość obrazowy sposób mówi, że ludzie wszędzie są tacy sami, są jacy są, a od systemu, władz, społeczeństwa, rodzaju prawa i sposobu jego egzekwowania, dostępu do zasobów (pracy, edukacji itd.), szans itd. (czyli od ogrodnika) zależy jak się będą zachowywali i na kogo wyrosną.

Ten cytat możemy przyłożyć do różnych wydarzeń historycznych i chyba za każdym razem wyjdzie to samo: hitlerowskie Niemcy - czy naród niemiecki jest zły? Nie, to skrajnie rasistowska ideologia ich "zepsuła". Stalinowskie ZSRR - czy Rosjanie są źli? Nie, znów ideologia ich "zepsuła". Czy Amerykanie są źli? Nie, ale przez lata było tam systemowe niewolnictwo, potem przyzwolenie na rasizm i segregację, a teraz ponownie jest przyzwolenie na przemoc względem tych ludzi większą niż względem białych. W końcu czy Polacy są źli? Też nie, ale przyzwolenie na nienawiść względem wszelkich mniejszości i podburzanie ludzi przez władze i niektóre ruchy powoduje, że można dostać w pysk za kolor włosów... coś co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia i było marginalne.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
vahu_waw

"Jak dla mnie przytoczony cytat jest uniwersalny i w dość obrazowy sposób mówi, że ludzie wszędzie są tacy sami, są jacy są, a od systemu, władz, społeczeństwa, rodzaju prawa i sposobu jego egzekwowania, dostępu do zasobów (..), szans itd (...) zależy jak się będą zachowywali i na kogo wyrosną."
Pełna zgoda. Patrząc szeroko "ogrodnikiem" jest cywilizacja w której jądrze jest zawsze religia -taka czy inna. W filmie widzimy obraz rozkładu cywilizacji uprzednio dominującej we Francji, stan przejściowego chaosu widzianego przez pryzmat nizin społecznych . Upadek dawnych ideałów : obrona słabszego, miłosierdzie, sprawiedliwość , równoważone przez "prawo gnata" - kto ma wiekszego ten ustala reguły. Na drugimi planie widać zalążki tworzącego się nowego (we Francji)porządku . Reprezentuje go Salah . Father-like figure u którego w pewnym momencie spotykają się główne postacie filmu szukajace schronienia, rady, pomocy w trudnej sytuacji. Salah okazuje roztropność, stałość, spokój. Zasoby duchowe czerpie z wyznawanej na serio religii.

Żeby była jasność , myślę że cywilizacja zbudowana na Koranie to bardzo kiepski ersatz cywilizacji opartej o Objawienie Boże objaśniane przez Kościół Katolicki, nie mniej chyba lepsze to niż nihilizm i wszechobecne prawo dżungli...

-------------------------------------------------------------------------------- -----------------------


" Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?"

Jan Paweł II 1985r.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones