PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7989}
7,3 5 303
oceny
7,3 10 1 5303
7,4 14
ocen krytyków
Nad rzeką, której nie ma
powrót do forum filmu Nad rzeką, której nie ma

Rzeka dzieciństwa...

ocenił(a) film na 8

Aż trudno uwierzyć jak poznikał ten klimat małych miasteczek, jak wakacyjna miłość stała się wykalkulowanym romansem, jak wakacje zastępują nudne urlopy w gronie podtatusiałych znajomych. Wysychają nawet te rzeki, których nie było...

ocenił(a) film na 8
tollo

Zauroczył mnie Twój komentarz.

ocenił(a) film na 8
LynchPolanskiAltman

Dziękuję. W sumie już o nim zapomniałem. Ale film pamiętam. Chociaż obiektywnie nie jest wybitny, to jeden z moich ulubionych.

ocenił(a) film na 10
tollo

No i właśnie o to chodzi, że film nie musi być wybitny, jeśli ma to COŚ, jak "Nad rzeką..." - wtedy po prostu wystarczy, że jest. Jak to wino patykiem pisane - trunek przecież obiektywnie podły, ale jaki miał "wtedy" smak!... :)

Poza tym wszystko się zgadza - klimat pewnych miejsc, odczuwalny jeszcze przez całe lata 90-te, niestety dokonał żywota.

ocenił(a) film na 4
jan_niezbedny0

Klimat klimatem, ale durne dialogi, amatorskość gry aktorskiej oraz nieudolność reżyserska robią swoje. Widocznie, nie dla każdego.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

O ile z nierówną grą (nie u wszystkich) bym się zgodził, to już określenia "nieudolność reżyserska" i "durne dialogi"(???) są wyłącznie z obszaru fantasmagorii.

ocenił(a) film na 4
jan_niezbedny0

Jeśli w kinie miałoby być, jak w życiu - to masz rację, ale ja wymagam od kina czegoś innego, czego u Barańskiego nie znajduję.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Każdy ma swoje gusta. Dla mnie to mistrz filmowania polskiej prowincji ze szczyptą tzw. realizmu magicznego.

ocenił(a) film na 4
jan_niezbedny0

Zostańmy przy swoim zdaniu

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Tylko polskie kino z tamtych lat charakteryzowało się tym, że pokazywało zwykłą, czasem kolorową a zazwyczaj szarą rzeczywistość. Takie były wówczas trendy więc Barański nie jest tutaj wyjątkiem.

tollo

kurcze nie przesadzaj, że poznikał. Polska nie ewoluuje tak szybko. Małe miejscowości często są takie same jak 40 lat temu, to szokujące ale nie trzeba daleko szukać. Klimat jest taki sam, może tylko trochę za dużo siedzenia z telefonem w łapie.

ocenił(a) film na 8
anthony1981

Dla mnie jednak poznikał. Inne sklepy. Inne chodniki. Wszystko stało się czyste i uporządkowane. Nawet trudno namierzyć jakieś krzaki w centrach miasteczek, żeby wypić prytkę. Co więcej, nie ma już prytek i nie ma z kim pić :-) . Ale to oczywiście subiektywne zdanie. Może gdzieś jednak są, gdzieś nad rzekami których nie ma....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones