PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7817}

Najdroższa mamusia

Mommie Dearest
6,2 790  ocen
6,2 10 1 790
5,5 4 krytyków
Najdroższa mamusia
powrót do forum filmu Najdroższa mamusia

Wielka szkoda że scenarzyści zawalili sprawę. Wiele osób ze świata filmu uważa tę produkcję za zwykłe szaklowanie dobrego imienia Joan Crawford. Twórcy tego filmu mogli się spodziewać takich reakcji. A jak ma reagować zwykły widz? Otóż te osiem Złotych Malin trzeba traktować jako karę za nieprzemyślane działania. Ale nie zrażać się tymi "nagrodami" i film oglądnąć - ale w sposób krytyczny, tj. przeczytać najpierw prawdziwą biografię Joan Crawford oraz uwagi dotyczące książki jej córki pod tym samym tytułem co film. Gdyż zarysowana postać Joan Crawford w filmie (na podstawie owej książki) jest przesadzona, wręcz karykaturalna, a jej prawdziwość została podważona. Dzięki temu unikniemy po seansie błędnej oceny Joan Crawford. Ale jeśli film jest nieautentyczny to dlaczego warto go zobaczyć? Przede wszystkim dlatego, że jest on kultowy. Nie w Polsce (widać to po Filmwebie gdzie film na dzień dzisiejszy ma raptem 12 głosów). "Mommie dearest" jest kultowy w Ameryce, a postać wykreowana przez Faye Dunaway jest często przywoływana w innych produkcjach (filmach czy serialach). Nawiązań jest bardzo wiele, np. ostatnio w "Gotowych na wszystko" gdy jedna postać zachowywała się awanturniczo można było usłyszeć tekst "Pamiętasz jak miałem Ci zwrócić uwagę gdy będziesz się zachowywał jak Faye Dunaway w "Ukochanej Mamusi"? Teraz tak się zachowujesz!". Nie wiem czy poza małym gronem osób w Polsce ktoś zrozumiał tę scenę. Tak więc warto znać kontekst. A jeśli ostrożnie podejdziemy do tego filmu są szansę że będzie to dobra rozrywka. Jeśli chodzi o moje zdanie dotyczące Joan Crawford wcale nie uważam, że została tak źle przedstawiona w filmie. Widzimy ją tutaj jako kobietę owszem czasem wręcz szaloną, ale przede wszystkim dążącą do celu, dostającą to czego chce, perfekcjonistkę i profesjonalistkę, apodyktyczną kobietę sukcesu. Parę scen jest naprawdę "mocnych" pod tym względem. Najbardziej znana jest scena z drucianymi wieszakami, gdy zauważywszy je, Joan wpada w szał. Ta scena jest kultowa. Na Youtube można znaleźć setki video, których twórcy odgrywają tę scenę krzycząc "No wire Hangers!". Popularność tego filmu w USA zawdzięcza się z pewnością Faye Dunaway, która zagrała rewelacyjnie, znakomicie. Ciekawostką jest to, że Joan kiedyś powiedziała: "Of all the actresses ... to me, only Faye Dunaway has the talent and the class and the courage it takes to make a real star." [pl. " Ze wszystkich aktorek... wg mnie, tylko Faye Dunaway ma tyle talentu, klasy i odwagi by stać się prawdziwą gwiazdą" ] Ciekawe wiec jak by zareagowała gdyby dowiedziała się że Faye zagrała ją w filmie :) ps. warto też zwrócić uwagę na charakteryzacje, Faye Dunaway w filmie wygląda niemal identycznie jak Joan Crawford!!

ocenił(a) film na 6

"Pamiętasz jak miałem Ci zwrócić uwagę gdy będziesz się zachowywał jak Faye Dunaway w "Ukochanej Mamusi"?
Ci którzy oglądali na pewno wiedzą o co chodzi :)

MikeyS

Właśnie dzięki temu odcinkowi "Gotowych Na Wszystko" znalazłam ten film ;D

PO wydaniu ksiazki Dziecko zwane "niczym" czyli dziecięca wola przetrwania pana : Dave James Pelzer tez rodzinna i inni twierdzili, ze to fikcja, smutne jest, ze dziecko musi sie zmierzyc z tak ogromna przemoca a gdy dorosnie i postanawia napisac o tym - aby dac swiatlo dzienne na tego typu sprawy nagle jest oskarzane o oszczerstwa lub za duza wyobraznie. Wierze corce Crawford i wspolczuje. Czy wiecie, ze ta aktorka nie zostawila swoim adoptowanym dzieciom 2 milionow w spadku? Wydziedziczyla je, o czym przekonaly sie po smierci, wytlumaczyla to lakonicznym, ze "wiedza za co to" - wedlug mnie albo byla alkoholiczka albo miala bordenline...

amberangelic

Nie poznałeś kobiety, a osądzasz ją na podstawie książki napisaną przez adoptowaną córeczkę, którą szlag trafił ze złości, gdy się dowiedziała, że została wydziedziczona. Żeby było śmieszniej nawet w tym filmie jest scena, bodaj ostatnia, gdzie została ukazana żądza zemsty za to, że niczego nie dostała.

Skoro była bita, głodzona, upokarzana, to dlaczego gdy dorosła nadal utrzymywała z nią stosunki, chodziła do TV itd?

http://www.youtube.com/watch?v=GS7YIC8F2Ec

Dlaczego druga córka, Cathy Crawford, zaprzecza wszelkim oszczerstwom wystosowanym przez Christinę? Dlaczego ma zupełnie inny osąd na temat matki? Dlaczego ona wspomina matkę jako wspaniałą, kochającą kobietę za którą tęskni każdego dnia?

http://www.youtube.com/watch?v=lPVP0OrHVc4&feature=endscreen&NR=1

Dlaczego Christina od czasu wydania książki unikała konfrontacji z siostrą i innymi osobami, które przeczyły tezom zawartym w Mommie Dearest? Nie dostała spadku, to postanowiła zniszczyć legendę matki, co widać, po części jej się udało.

Sama nic nie osiągnęła, ale widać że jej obwoźny cyrk będzie trwać do jej końca i będzie wyciskać z legendy tego "wieszakowego potwora" ile się da. Tu jedna z jej włoskich chałtur, oczywiście związanej z mamusią. Bezczelna kobieta.

http://www.youtube.com/watch?v=LSTWvEVDeSg

amberangelic

To skąd wiesz, za co je wydziedziczyła? Może one dobrze wiedzą za co? Dlaczego pozostałe dzieci Crawford (bo Ty nie piszesz o wszystkich, tylko o Christine i jej bracie) negowały prawdziwość tej książki? Może to Christine doprowadziła do jakichś mocnych spięć między nimi, a potem kiedy Crawford postanowiła ją wydziedziczyć, napisała oszczerstwa na złość matce, żeby tylko zdeptać jej reputację?
Nie twierdzę, że tak było, bo nie mam o tym pojęcia, ale Ty też nie masz.

ocenił(a) film na 6
NickError

In November 1978, Christina Crawford published Mommie Dearest, which contained allegations that her late adoptive mother was emotionally and physically abusive to Christina and her brother Christopher. Many of Crawford's friends and co-workers, including Van Johnson, Ann Blyth, Marlene Dietrich, Myrna Loy, Katharine Hepburn, Cesar Romero, Gary Gray, Betty Barker (Joan's secretary for nearly fifty years), Douglas Fairbanks Jr. (Crawford's first husband), and Crawford's other daughters — Cathy and Cindy — denounced the book, categorically denying any abuse.[58] But others, including Betty Hutton, Helen Hayes,[59] James MacArthur (Hayes' son),[60][61] June Allyson,[62] Liz Smith,[60] Rex Reed,[60] and Vincent Sherman[63] stated that they had witnessed abuse. Joan Crawford's secretary, Jeri Binder Smith, confirmed Christina's account.[64]

Mommie Dearest became a bestseller and was made into the 1981 film Mommie Dearest, starring Faye Dunaway as Crawford.

Tu masz jasno napisane, że są osoby potwierdzające tezy Christiny. Ofiary przemocy często bronią swoich oprawców, tak mogło być z pozostałymi dziećmi.

Ashganka

I tyle samo osób, które temu przeczą.

ocenił(a) film na 6
NickError

No właśnie dlatego równie dobrze mogło tak być jak i nie być