Najpierw zabili mojego ojca

First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers

2017 2 godz. 16 min.
7,1 6 869
ocen
7,1 10 6869
5 332
chce zobaczyć
{"type":"film","id":754077,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/First+They+Killed+My+Father%3A+A+Daughter+of+Cambodia+Remembers-2017-754077/tv","text":"W TV"}]}

"Najpierw zabili mojego ojca" to ekranizacja wspomnień pisarki i działaczki na rzecz praw człowieka Loung Ung, której udało się przeżyć krwawy reżim Czerwonych Khmerów (1975-1978). Historię oglądamy oczami małej Ung w wieku od piątego do dziewiątego roku życia, w czasie, gdy Czerwoni Khmerzy przejmują władzę w kraju. Film przedstawia niezłomnego ducha i poświęcenie Loung i jej bliskich, którzy robią wszystko, żeby pozostać razem, nawet na przekór straszliwemu reżimowi.

platforma vod

Żadne dziecko nie powinno przeżyć tego, co przeżyła przez cztery lata malutka Loung Ung, gdy jej ojczysta Kambodża została opanowana przez Czerwonych Khmerów, "wyzwalających" swój naród spod zachodniej kontroli za pomocą cierpienia i pozbawiania godności. Żaden dorosły człowiek nie powinien być świadkiem dehumanizacji, która dokonała się w latach 1975-1979 w Kambodży. A jednak, historia świata pełna jest takich okresów horrendalnej przemocy "w imię słusznej sprawy", w trakcie których najbardziej cierpią niewinni. Film opowiada o tych wydarzeniach z punktu widzenia Loung, która nie rozumie tego, co się wokół niej dzieje. Najpierw zostaje wywieziona z Phnom Penh z całą rodziną, która zostaje pozbawiona dóbr osobistych i musi zamieszkać w trudnych warunkach. Następnie przychodzi ciężka praca na polach, przyglądanie się rosnącej biedzie i blednącej w oczach ludzi nadziei. Dziewczynka próbuje po prostu przeżyć, mimo że nadal nie mieści jej się w głowie, że jedni ludzie mogli zgotować taki los innym ludziom.

opis festiwalowy