PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=696236}
5,7 2 602
oceny
5,7 10 1 2602
Niebezpieczne zanurzenie
powrót do forum filmu Niebezpieczne zanurzenie

początek filmu, kiedy dzwon opada a jednemu z nich jest wyrwany ząb tudzież plomba w celu ujścia dla powietrza. Słyszałem o takich historiach, ale to ma miejsce raczej przy wynurzaniu - podstawowa zasada fizyki gazów i nurkowania. Gazy się rozprężają wraz ze zmniejszaniem ciśnienia. Dostaje się taka cząstka gdzieś do zęba, sprężona na głębokości i przy wynurzaniu, rozpręża się a nie ma ujścia. Podobno masakra na żywo.

użytkownik usunięty
dewille

Niestety - nie. Poczytaj o barotraumie. Czasami sie tak dzieje jak ktoś zapomni wyrównac cisnienie w samej masce pod wodą.

Ale...jest inny myk - byli na 200 metrach a jak wiadomo na takiej głębokości niema juz kolorów - bez ich doświetlenia. A tam doskonale widac było wszystkie kolory nawet w sałbym świetle.

z tego co mnie we woju uczyli, bo byłem płetwonurkiem w MW, to kolory zanikają już na kilkudziesięciu metrach. na 200 to ciemnia :) a w naszej Wiśle ciemnia metr pod wodą :) Przenurkowałem ze 40h w Wiśle, i jednego czego się nauczyłem to wielki respekt dla rzek. Metr od brzegu 3m głebokości - na środku rzeki woda po kolana. O sile nurtu nie wspominając.

dewille

ok i pytanie jakim cudem ten stary na tych 200 m plywal sobie bez skafandra? glupota

Freddie

nie pamiętam już tej sceny, ale skafander sam w sobie raczej nie wyrównuje ciśnienia. Free diverzy schodzą (fakt, że na bezdechu) na prawie 200m i tylko w piance. Rekord należy do Austriaka który zszedł na 214m.

dewille

jak jeden dostal w glowe hakiem na tych 200 m i ten najstarszy wyskoczyl bez helmu z "Dzwona" pomoc go wniesc.
pomijam czy widzial czy nie ale bez helmu na takiej glebokosci myslalem ze czlowiek nie moze :)

Freddie

zobacz sobie na YT bo chyba linków stawiać nie można tutaj: Tanya Streeter, Audrey Mestre (która zmarła ale nie z powodu głębokości tylko awarii mechanizmu do wynurzania) i Herbert Nitsch (na 214m zszedł) - oni wszyscy tylko w piankę odziani, i chyba nawet masek ani okularów nie maja. Wiec się da. Drugą sprawą jest, że chyba na tej głębokości nie otwierają oczu bo ruchy mające na celu zwolnienie mechanizmu do wynurzania maja wyćwiczone na pamięć. Na takich głębokościach panuję ekstremalne ciśnienie, ale dla niektórych ludzkich ewenementów biologicznych jest to do przetrwania. Pewnie w filmie trochę absurdów się znajdzie i być może tego nie brali pod uwagę, ale jeśli chodzi o samo twoje pytanie to się da. Inna sprawą jest, że na takiej głębokości, z powodu jakiś tam mechanizmów w organizmie związanych z tlenem czy czymś tam, można pogubić się w najprostszych czynnościach. Dokładnie to jest pokazane na filmie z biciem rekordu przez Tanya Streeter, jak dobiła na 160m i miała problem z wykonaniem 3 ruchów, zwalniających wynurzanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones