PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104646}
5,2 1 739
ocen
5,2 10 1 1739
Nienasycenie
powrót do forum filmu Nienasycenie

mieszane uczucia

ocenił(a) film na 5

Grodecki porwał się na Witkacego i chwała mu za to, ale jakoś nie mogę powiedzieć, aby mnie usatysfakcjonował. jest tu kilka dobrych konceptów, ale z drugiej strony film miejscami nazbyt przypomina teatr tv, a gra aktorska (zwłaszcza Pazury) jest miejscami nazbyt przeszarżowana- wiadomo: Witkacy, czysta forma, specyficzny język, ale twórcy uciekli w niepotrzebną przesadę i przerysowanie. nie wydaje mi się, aby do końca w ten sposób należało przenosić Witkiewicza syna na ekran. to co mi przypadło do gustu to cudowny klimat dekadencji, sposób w jaki ukazano przemianę Zypcia i niechęć do kompromisów, ale niestety mankamenty nie pozwalają mi całkowicie dobrze mówić o tym obrazie. nie wystarczy uciec w perwersję i wygłaszane z egzaltacją "metafizyczne" teksty, aby udanie zekranizować Witkacego. nie da się też ukryć, że film jest nieco skrótowy- przecież "Nienasycenie" to obszerny materiał, a tutaj zmieszczono go w 100 minutach. cóż, odczuwam niedosycenie, mogło być lepiej.

ocenił(a) film na 1
Caligula

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie wiesz czym była czysta forma Witkacego. Przecież porzucając dramat na rzecz pogardzanej wcześniej przez niego powieści Witkiewicz zrezygnował z idei czystej formy.
Film uważam za wyjątkowo kiepski, choć niepozbawiony szczególnego smaczku. Znakomita księżna Irina i rewelacyjny Tengier, ale pozostałe role wyjątkowo kiepskie. Kwiczący jak zarzynane świnie Chińczycy - moim zdaniem pomysł kretyński. Kocmołuchowicz - nadczłowiek o wielkich i "smolistych" wąsach jest tu łysą i bezwąsą piszczącą pokraką, a co najważniejsze z sadysty (w książce to on bił i poniżał Persy) zrobili z niego masochistę (jednak scenę koprofagii uważam za jedną z ciekawszych). Film bardzo mnie drażnił pewnie dlatego, że wcześniej przeczytałem książkę i nie mogłem pogodzić się, że zrobiono z niej niewybredną farsę (choć sama powieść nie była pozbawiona humoru).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones