Odtwórz Noc Królów Zwiastun nr 1 (angielski) 2:15
Film

La Nuit des Rois

2020 1 godz. 33 min.
6,7 525
ocen
6,7 10 525
621
chce zobaczyć
7,2 5
ocen krytyków
{"rate":7.2,"count":5}
{"id":"859202","linkUrl":"/film/Noc+Kr%C3%B3l%C3%B3w-2020-859202","alt":"Noc Królów","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/92/02/859202/7980927.2.jpg"}
Młody człowiek zostaje wysłany do więzienia na Wybrzeżu Kości Słoniowej rządzonego przez więźniów. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu –więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi. Kiedy zaFilm-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu –więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi. Kiedy za kraty trafia Roman, rozstrzyga się właśnie kwestia sukcesji po tracącym siły Czarnobrodym. Na schedę po przywódcy czekają niczym hieny samozwańczy następcy, krwawa wojna gangów wisi w powietrzu. Żeby zyskać na czasie, Czarnobrody nakazuje Romanowi snuć nieprzerwanie przez całą noc opowieść. Bohaterem przenoszącej nas w świat mitów i magii historii jest wyrzutek i bandyta Zama. Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). Czerpiący z doświadczeń mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej realizm magiczny i polityczny łączy się w "Nocy Królów" w uniwersalny poemat o władzy, która bawi się zapałkami – życiem oddanych i naiwnych młodych ludzi.

studio
Banshee Films / Wassakara Productions
data produkcji
2020
tytuł oryg.
La Nuit des Rois
inne tytuły
Noc Królów Polska
Więcej...
Zdjęcia do filmu nakręcono w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.
W 2021 roku film był oficjalnym kandydatem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych