Film

Noc Królów

La Nuit des Rois
2020
1 godz. 33 min.
6,4 1 012
ocen
6,4 10 1 1012
884
chce zobaczyć
7,2 5
ocen krytyków
Młody człowiek zostaje wysłany do więzienia na Wybrzeżu Kości Słoniowej rządzonego przez więźniów. Więcej Mniej
Noc Królów zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Noc Królów
Zwiastun nr 1 (angielski) 2:15
nr 1 (angielski) 2021-02-01T09:07:55 https://fwcdn.pl/webv/63/42/56342/56342.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/2/859202/La_Nuit_des_Rois_trailer_uQA.vp9.1080p.webm

Film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu –więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi. Kiedy zaFilm-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu –więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi. Kiedy za kraty trafia Roman, rozstrzyga się właśnie kwestia sukcesji po tracącym siły Czarnobrodym. Na schedę po przywódcy czekają niczym hieny samozwańczy następcy, krwawa wojna gangów wisi w powietrzu. Żeby zyskać na czasie, Czarnobrody nakazuje Romanowi snuć nieprzerwanie przez całą noc opowieść. Bohaterem przenoszącej nas w świat mitów i magii historii jest wyrzutek i bandyta Zama. Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). Czerpiący z doświadczeń mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej realizm magiczny i polityczny łączy się w "Nocy Królów" w uniwersalny poemat o władzy, która bawi się zapałkami – życiem oddanych i naiwnych młodych ludzi.

studio
Banshee Films / Canal+ (udział) / Centre National du Cinéma et de Limage Animée (CNC) (wsparcie) / Więcej...
tytuł oryg.
La Nuit des Rois
inne tytuły
Night of the Kings Miedzynarodowe
Więcej...
Zdjęcia do filmu nakręcono w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.
W 2021 roku film był oficjalnym kandydatem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych