Denis Lavant I

Denis Jean Lavant

7,5
1 042 oceny gry aktorskiej
Denis Lavant I
Denis Lavant od najmłodszych lat był głęboko zafascynowany teatrem. Swoją karierę zawodową rozpoczynał występując w ulicznych spektaklach, próbował także sił jako mim. Kiedy zaczął uczęszczać na kursy aktorskie do konserwatorium, dzięki protekcji jednego z nauczycieli - słynnego reżysera Jacquesa Lassalle'a - zagrał w telewizyjnej realizacji "L'Ombre sur la plage". Na ekranach kin natomiast można było go zobaczyć po raz pierwszy w 1982 roku w "Nędznikach". Następnie pojawiał się w paru epizodycznych rolach, w produkcjach sygnowanych między innymi przez Diane Kurys i Patrice'a Chéreau . Częściej jednak można było podziwiać jego talent na deskach teatrów.

Dzięki zdjęciom zamieszczonym w jednej z agencji dla aktorów Denis Lavant wkrótce otrzymał propozycję zagrania głównej roli w "Boy Meets Girl", pełnometrażowym debiucie młodego reżysera Leosa Caraxa. Współpraca rozwinęła się pomyślnie - w 1986 roku powstała "Zła krew", która odniosła spory sukces i została uhonorowana Prix Louis Delluc. Parę lat później odbyła się premiera "Kochanków na moście", w którym to filmie Denisowi Lavantowi już drugi raz z rzędu partnerowała Juliette Binoche.
We wszystkich trzech produkcjach aktor grał rolę Alexa, bohatera często uznawanego za porte-parole samego Leosa Caraxa.

Inne - warte odnotowania choćby w krótkim opisie - tytuły składające się na filmowy dorobek Denisa Lavanta to: "Mona et moi", "De force avec d'autres", "Visiblement je vous aime", "La Partie d'échecs", "Piękna praca".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 czerwca 1961

miejsce urodzenia: Neuilly-sur-Seine, Francja

wzrost: 160 cm

W 1998 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu "Films de Femmes" w Créteil (Francja).
W 1998 roku wystąpił w teledysku do piosenki: "Rabbit In Your Headlights" nagranej przez Unkle.
W 2010 roku był członkiem jury obradującego podczas 36. Festiwalu Kina Amerykańskiego w Deauville (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

powinna być nominacja do Oscara. Co najmniej.

Znaleźć drugiego tak dobrego aktora to nie lada wyzwanie. Naprawdę ten człowiek zna się na rzeczy i wykonuję swoją pracę z prawdziwym profesjonalizmem. Życzę mu wiele więcej ról, szczególnie tych u boku Caraxa bo genialny z nich duet.