film

Noc amerykańska

La nuit américaine
1973
1 godz. 55 min.
7,3 1 608
ocen
7,3 10 1 1608
7,4 8
ocen krytyków
Akcja toczy się na planie nowej produkcji pt. "Przedstawiam wam Pamelę", w której pod kierownictwem uznanego francuskiego reżysera (w tej roli sam Truffaut) występuje... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Noc amerykańska zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 9 innych nagród oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Akcja toczy się na planie nowej produkcji pt. "Przedstawiam wam Pamelę", w której pod kierownictwem uznanego francuskiego reżysera (w tej roli sam Truffaut) występuje zastęp gwiazd. Bardzo szybko ich problemy osobiste zaczynają wpływać na proces tworzenia: hollywoodzka sensacja Julie wpada w depresję, partnerujący jej Alphonse dziecinnieAkcja toczy się na planie nowej produkcji pt. "Przedstawiam wam Pamelę", w której pod kierownictwem uznanego francuskiego reżysera (w tej roli sam Truffaut) występuje zastęp gwiazd. Bardzo szybko ich problemy osobiste zaczynają wpływać na proces tworzenia: hollywoodzka sensacja Julie wpada w depresję, partnerujący jej Alphonse dziecinnie grymasi, starzejąca się Severine nie może zapamiętać kwestii i do tego popija... W tym całym zamieszaniu wyraźnie uwidacznia się rola reżysera, który jako jedyny czuwa nad całościową koncepcją dzieła, pozornie pozostając na uboczu.

boxoffice
$17 808 w USA
studio
Les Films du Carrosse / PECF / Produzione Intercontinentale Cinematografica (PIC) (koprodukcja)
tytuł oryg.
La nuit américaine
inne tytuły
The American Night (tytuł roboczy) Miedzynarodowe
Day for Night Miedzynarodowe
Day for Night USA
więcej
Postać Julie Baker pierwotnie miała zagrać Jean Seberg ale gdy kontrakt z aktorką nie został ostatecznie sfinalizowany, rolę powierzono Jacqueline Bisset.
Kiedy Ferrand rozmawia z Julie w jej pokoju, aparat słuchowy w jego uchu znika na sekundę.
Kiedy reżyser i producent przeglądają portfolio angielskiej aktorki (kandydatki do głównej roli kobiecej), jej prawdziwe nazwisko - Jacqueline Bisset - pojawia się na krótko u spodu jednej z fotografii.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych