PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622318}
5,6 104 tys. ocen
5,6 10 1 103918
4,8 46 krytyków
Noe: Wybrany przez Boga
powrót do forum filmu Noe: Wybrany przez Boga

Opis Fabuły

użytkownik usunięty

"Bóg każe Noemu zbudować Arkę i umieścić po parze zwierząt z każdego gatunku - czyli 8.7 miliona gatunków zwierząt lądowych x 2.- lecz co to dla dzielnego Noego
Noe buduje arkę długą na 300 łokci, szeroką na 50 łokci, wysokąć na 30 łokci. Dla nieobeznanych w starożytnych jednostkach miary przypominamy, że jeden łokieć to 44,5 cm, która przypomnijmy - nie miała steru..
Ponad 16 milionów zwietrząt mieście się na 1.3 kilometrowej kupie drewna, gdyż jak wszyscy wiemy - starożytne łodzie nie miały problemów z utrzymaniem na wodzie kilku milionów kilogramów.
Bóg zsyła deszcz, który zalewa świat (choć wg. badań - w tamtych czasach byłą powódź, ale obejmująca tylko niewielką część lądu). Szczęsliwy Noe dryfuje po nieznanych wodach, mijając trupy Bogu ducha winnych ludzi, lecz niestety po drodze za burtę wypada kilkaset gatunków dinozaurów. Zmartwiony Noe jednak płynie dalej i szczęśliwym trafem odnajduje ląd."
Będzie to cudowna, realistyczna histroia bohaterskiego ponad 700-letniego staruszka, który ratuje swoją rodzinę i 16 milionów zwierząt z potopu obejmująceko kilkaset kilometrów kwadratowych, który mimo wszystko sięga 15 łokci wyżej, niż najwyższe góry... Powodzenia panie Aronofsky - uwielbiam Cię za kilka filmów, ale za takie cos nie powinieneś się brać, bo może Cię przerosnąć i spowodować upadek z wysokiego konia rezyserskiego.

ocenił(a) film na 6

1.3 kilometra? Nie mieliście jeszcze mnożenia na matematyce?

użytkownik usunięty
Unnamed

Fakt - jedynie 130m. - troche ponad. Wkradł się błąd, za co szczerze przepraszam i obiecują poprawę.

ocenił(a) film na 7

Przyjmujemy Twoje szczere przeprosiny i będziemy obserwować Twoją poprawę.

Unnamed

Jeden łokieć to 44,5 cm, czyli centymetrów. Arka miała 300łokci długości czyli 300 X 44,5cm co daje 1333m! czyli 1,3 KM.

Elninioo

Naucz się liczyć człowieku. 300 x 44,5 cm co daje 13 350 cm a więc 133,5 metra.

Tutaj pokutuje błąd w tłumaczeniu. Słowo, którego użyto w oryginale to RODZAJ, nie gatunek. znacznie to zmniejsza liczbę zwierzaków. Poprawne tłumaczenie można znaleźć w większości przekładów poza leciwą tysiąclatką.

djedrys

Aha. Czyli wzięli mniej zwierząt niż jest obecnie na Ziemi?

logan_slupsk

Tak, z psowatych mogli wziąć np. wilka, a potem jedne z nich zdziczały, inne zostały oswojone itd.

kocham Cię

ocenił(a) film na 5

za to Twoje japońskie bajeczki są tak realistyczne, że aż wręcz. Nie przyszło Ci do głowy że film jak i cała historia to metafora?

"wg. badań - w tamtych czasach byłą powódź, ale obejmująca tylko niewielką część lądu"

Co to za nonsens? W jakich 'tamtych czasach'? Gdzie? O co chodzi? O czym Ty piszesz? Biblijny Potop to wydarzenie mityczne.

Varshewer

Tak bardzo mityczne, że wszystkie kultury mają wzmianki o globalnym potopie od Ameryki po Oceanię.

kwiatek1984

Jesteś w stanie wymienić jakieś źródła pisane tych "wszystkich kultur", pochodzące spoza Mezopotamii i Palestyny?

Varshewer

http://pl.wikipedia.org/wiki/Potop

Varshewer

Oczywiście większość z tych kultur była niepiśmienna, więc przekazy są w podaniach słownych. Zresztą większość źródeł pisanych ze starożytności najpierw było podaniami, a po kilku pokoleniach je spisywano. Ludzi mieli wtedy znacznie lepiej wyćwiczoną pamięć do takich rzeczy niż teraz, właśnie przez brak pisma. Zresztą zawsze był ktoś we wspólnocie co miał obowiązek pamiętać.

ocenił(a) film na 7
kwiatek1984

Oczywiście że Sumerowie byli piśmienni a to oni utrwalili topos potopu jako element kosmogonii. Potop został opisany, o ile się nie mylę, piszę z pamięci, w "Sadze o Gilgameszu". Noe był Sumerem i nazywał się Utnapisztim:)
Państwo Sumerów położone było między dwiema wielkimi rzekami: Eufratem i Tygrysem. Potopy, dla ludzi żyjących na niewielkim obszarze, były, może nie codziennością, ale stałym elementem życia. Nie trudno zgadnąć, że niektóre mogły przybrać rozmiar lokalnych kataklizmów.

użytkownik usunięty
Irry

Odnośnie potopu, wcale nie był ani mitycznym ani lokalnym wydarzeniem. Można znaleźć kilka dowodów na poparcie tej tezy:

- Około 12000 - 10000 BC miały miejsce zmiany klimatyczne, które skutkowały między innymi podniesieniem się poziomu wód (http://en.wikipedia.org/wiki/Allerod_oscillation)

- U wybrzeży praktycznie wszystkich kontynentów można znaleźć zatopione ruiny miast oraz megalityczne konstrukcje, co świadczy o tym, że kiedy je budowano poziom wód był znacznie niższy, przykładowo : Kuba (http://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_underwater_city), Yonaguni (http://pl.wikipedia.org/wiki/Monumenty_Yonaguni), kamienne kręgi we Francji (http://www.atlantisquest.com/Carnac.html), które częściowo znajdują się pod wodą, artefakty (http://worldnewsdailyreport.com/mysterious-antique-sphinx-discovered-in-the-bah amas/). To tylko przykłady. Zatopionych ruin jest więcej.

- mity na temat potopu pochodzą z całego świata, nie tylko z rejonu Mezopotamii oraz Palestyny:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_flood_myths (lista niewielkiej części mitów o tej tematyce).

kwiatek1984

Wszystkie duże starożytne cywilizacje rozwijały się nad wielkimi rzekami, co miało zalety (nawadnianie pól uprawnych) i wady (powodzie). Większość wymienionych w Wikipedii relacji to przekształcenia sumeryjskiego mitu.