PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30807}

Nostalgia

Nostalghia
7,6 6 116
ocen
7,6 10 1 6116
8,1 15
ocen krytyków
Nostalgia
powrót do forum filmu Nostalgia

Czyli garść moich (nad?!)interpretacji i nie tylko:

Zacznę od strony wizualnej: zdjęcia świetne, ale minimalistyczny montaż sprawił, że moje oko nie mogło nacieszyć się taką ilością świetnych kadrów jak w choćby w "Stalkerze". Ujęcia długie ja zwykle bardzo lubię, ale tutaj chwilami były długie aż do granic możliwości i było to drażniące. Chwilami;)

Szkoda, że tak mało muzyki! Gdyby było jest ciut więcej, klimat zyskałby na niesamowitośi i całość miałaby magię jaką miała pierwsza scena. ale czy to znaczy, że jest zwyczajnie, że żadnej niezwykłości nie ma i wreszcie czy te wymienione wady są faktycznie wadami? Otóż niekoniecznie.

O czym to właściwie jest? To pytania zadało sobie zapewne sporo osób po seansie. Tak jak w przypadku "Stalkera", tak i tu jestem za odczytywaniem tego dzieła na kilku płaszczyznach, tu jednak wydaje się nawet, iż inna opcja nie wchodzi w grę. Oglądając "Nostalgię" miałem wrażenie, że mam do czynienia z pewnym specyficznym chaosem. Chaosem wbrew pozorom uporządkowanym i jak najbardziej przemyślanym. Chaos ten sprawia, że film nie nalezy do najłatwiejszych w odbiorze.
Film jest melancholijny, sam tytuł wiele mówi rzecz jasna. Mamy tu tęsknotę za ojczyzną, specyficzny partiotyzm. Czemu specyficzny? Tarkowski kocha kulturę i sztukę swojego narodu, kocha swoje ziemie, zapach jakiego nigdzie indziej nie poczuje, powietrze którym nigdzie indziej oddychać nie będzie. Jest to miłość pełną gębą nie mająca nic wspólnego z żadną skrajną (nacjonalistyczną?) postawą. Przy tym partiotyźmie mówi jednak o zniesieniu granic, o sztucznych podziałach. Zdaje się mówić, że należałoby kochać świat cały, każdy jego kawałek tak samo, niemożliwe jest to jednak ze względu na ludzi właśnie. Wyraźnie gloryfikuje naturę, a krytykuje rozwoj społeczeństwa (choćby na przykładzie rozmowy o modzie na jakieś tam buty we Włoszech, o których bohater główny mówi jakby mówił także o postawie konformistycznej). Z duchem czasu oddalamy się od siebie, oddalamy się od natury (być może wlasnie ona pomaga w uduchowieniu), robimy się coraz ubożsi duchowo, coraz mniej łączy nas z Bogiem. Należy przy tym jednak podkreślić, że nie uważam, aby Tarkowski o tym wszystkim mówił nachalnie, a kwestie wiary porusza on nie ograniczając się do katolicyzmu, który zdaniem moim znowu służy mu tak naprawde jedynie za przykład. Tarkowski łączy uduchowienie z istotą macierzyństwa, być moze stawia znak równości między prawdziwą miłością rodzicielską, a prawdziwą głęboką wiarą. Mówi nam o tym, że świat pędzi do przodu i nie ogląda się za siebie, przez co więcej mamy chaosu, ludzie gubią się - i w rzeczywistości i we własnych wnętrzach.
"Nostalgia" jest traktatem o człowieczeństwie, moze wlaśnie o nostalgii za tym człowieczeństwem. Tęsknota za życiem prostszym, za zrozumieniem, za Bogiem i miłością.

Film jakby mistyczny o sennej atmosferze, w którym ilość treści nie pozwala zasnąć. Film w trakcie którego i dlugo po którym, należałoby zastanowić się nad "tym wszystkim".

Marcineusz_Zet

Jeszcze fragmencik gwoli ścisłości: Tarkowski ukazuje konflikt na lini ciało-dusza. Mówi, że problemem jest niespójność, uduchowienie nie nadąża za rozwojem, a raczej rozwój uwstecznia uduchowienie, zasłania je nam. Fizyczność i duchowość nie idą już w parze, ciężko o równowagę. Czyżby wybawieniem była już tylko śmierć?

ocenił(a) film na 10
Marcineusz_Zet

Sądzę, że niekoniecznie śmierć, choć Domenico właśnie takie rozwiązanie wybrał. Andriejowi jednak udało się przejść przez wodę z zapaloną świeczką, da się więc żyć zachowując wrażliwość duchową, choć niewątpliwie jest to trudne i niewielu ludziom się to udaje.

Marcineusz_Zet

Witam
chętnie bym dodała coś do Twojej garści interpretacji, jakąś szczyptę może ale niestety nie widziałam filmu...:( wiesz może skąd go można ściągnąć albo gdzie dostać? z tego co mi wiadomo na wydanie dvd nie mogę liczyć:)
pozdrawiam

kasia_nastaj

polecam program eMule:)

ocenił(a) film na 8
kasia_nastaj

jest w torrentach na mininova.org

A co do interpreatcji:

Osobiście poza dwoma płaszczyznami wymyślonymi przez profesorów, czyli motyw oddalenia od ojczyzny i starcie kultur/religii dodałbym dwie od siebie:

- wątek psycholigczny - między blondyną a poetą - to bym podciągnął pod starcie kultur - różnice obyczajowe były bardzo wyraźne: ona chciała seksu bez zobowiązań, on natomiast wychowany po chrześcijańsku w duchu mistycznym bardziej wolał dumać niż dymać;)

- wątek dekadencki - ostatnia scena będąca symbolem przeciwstawienia się zgniłości tego świata, skrajna ucieczka w samobósjtwo, byleby zwrócić na siebie uwagę.

ocenił(a) film na 10
Marcineusz_Zet

Dobry tekst autora tematu o "Nostalgii". Brzmi zachęcająco - filmu dotąd nie widziałem, czekam na edycję dvd. W każdym razie tak tekst o filmie, jak i uzupełnienia sprawiają, iż być może zdecyduję się jednak "ściągnąć".

Jeżeli wciąż interesuje Cię "Stalker", to zapraszam do poczytania mojej interpretacji tego filmu. Podaję link:

http://www.filmweb.pl/topic/1254104/STALKER+ARCYDZIE%C5%81O%2C+KT%C3%93RE+JEST+A RCYDZIE%C5%81EM.html

ocenił(a) film na 8
Marcineusz_Zet

""Nostalgia" jest traktatem o człowieczeństwie, moze wlaśnie o nostalgii za tym człowieczeństwem. Tęsknota za życiem prostszym, za zrozumieniem, za Bogiem i miłością." - Dobrze powiedziane, i osobiście uważam właśnie te słowa za główną istotę tego jakże trudnego, ale i pięknego, ascetycznego w swej formie oraz mistycznego dzieła, które niewątpliwie muszę zobaczyć jeszcze raz.

ocenił(a) film na 9
Marcineusz_Zet

Ja powiem tak.
"Nostalgia" jest filmem przede wszystkim o tym, że człowiek zapomina kim jest. Mam Minucje z 1985 roku - taka książeczka, która zawiera w sobie ludowe przepowiednie na temat pogody. One się sprawdzają w 100%.
Dzisiaj człowiek zawierza nie swojemu nosowi, który na przestrzeni wieków miał szansę się rozwinąć na tyle by na podstawie obserwacji i intuicji móc przewidzieć pogodę. Zawierza różnego rodzaju radarom... i bezpowrotnie stracił ten dar, na rzecz techniki itd.
Stał się wygodną istotą, której intuicja i inne zmysły nie są do niczego potrzebne.
Nie używane Mózgi karłowacieją z dnia na dzień. Dziś ludzie traktują wykształcenie nie jako coś wartościowego tylko jako warstwę ochronną przed pracą fizyczną, która traktowana jest wciąż jako coś wstydliwego.
O tym jest ten film - o degeneracji zmysłów i uczuć.

ocenił(a) film na 10
kejtnova

Zaiste ciekawa interpretacja. Znacznie ciekawsza od założyciela tematu, który mnie w żaden sposób nie przekonał.

ocenił(a) film na 10
Marcineusz_Zet

Na początek mała dygresja do "a kwestie wiary porusza on nie ograniczając się do katolicyzmu"- Tarkowski przecież miał duchowość typowo wschodnią (a więc prawosławną), a różnice pomiędzy duchowością wschodnią i zachodnią (katolicką) są naprawdę olbrzymie.
Wg mnie ten film był w zasadzie mocno autobiograficzny. Tarkowski podczas jego kręcenia przebywał we Włoszech bez swojego dziecka, a pierwotnie także bez żony (władze sowieckie nie chciały zgodzić się na "wypuszczenie" jego rodziny, bojąc się, że nie wróci już do ZSRR - co raczej by nie nastąpiło ...). W tym czasie właśnie Tarkowski "zachorował" na nostalgię, która zresztą w konsekwencji doprowadziła do rozwoju śmiertelnego nowotworu.
Cudownym fragmentem było wypowiedzenie niejako samooskarżenia o pozostawieniu rodziny, którego dokonał ojciec Tarkowskiego - Arsenij (widać to w odbiciu lustrzanym, gdy pojawia się na chwilę jego postać).
Motyw wiary i braku zgody na "zachodni" styl życia - pięknie ukazane.
Oczywiście, żeby "wyłapać" wszystkie symbole w tym filmie, trzeba go uważnie obejrzeć wielokrotnie, ale na szczęście jest to arcydzieło, które można oglądać w zasadzie w nieskończoność i za każdym razem odkrywać coś nowego.
I na koniec coś z samego Tarkowskiego, dla tych co nie zrozumieli filmu - stopień i poziom odbioru jego dzieł, zależy od rozwoju duchowego odbiorcy (parafraza).
Piękny film.

ocenił(a) film na 5
Marcineusz_Zet

Skoro wątek o interpretacjach, podrzucam ciekawy link: http://www.jungpoland.org/de/node/74 :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones