PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107706}

O potworach i ludziach

Pro urodov i lyudey
7,0 1 031
ocen
7,0 10 1 1031
8,0 4
oceny krytyków
O potworach i ludziach
powrót do forum filmu O potworach i ludziach

temu zdecydowanie najbliżej jest do słynnego "Ładunku 200". Film ciężki, nieprzyjemny i perwersyjny. Tyle, że nawet trochę bardziej niż "Ładunek 200". Mniej tu przemocy fizycznej, więcej zaś psychicznej. Film obezwładnia widza - denerwuje i paraliżuje. Pod tym względem kojarzy mi się to trochę z "Nędznymi psami" Peckinpaha, tyle że Balabanov ucieka potem w świat poezji. Podjęta zostaje kwestia humanizmu i przede wszystkim sztuki (fotografia, w końcu kino) jako narzędzia sprzedającego zło (dosłownie). Ciężko chyba o tym filmie pisać tak, by nie zdradzać jego fabuły. Polecam zdecydowanie. Z tych pięciu obrazów słynnego Rosjanina jakie widziałem, ten wydaje mi się najlepszy. Na pewno pod względem formalnym rozpierdala najbardziej.

8/10

ocenił(a) film na 6
Marcineusz_Zet

Mnie się wydaje, że ten film stoi w rozkroku miedzy "Bratem" a Ladunkiem 200, czyli jest średni, bo rzeczywiście troche niepokojący i perwersyjny a zarazem schematyczny i wyposażony w papierowe postacie. Logan na ten przyklad to typ psychopaty z jakąś tradycyjną dystynktywną cechą jaką są tu marchewki w śmietanie i wrzucony w strasznie ograny motyw bycia dużym dzieckiem (Hitchcock). Lisa to znów typ perwersyjnej ofiary, którą kreci sama sytuacja bycia ofiarą. Wszędzie uśmieszki i dystyngowani panowie we frakach. Na dokładkę bliźniaki syjamskie bedące czystym symbolem rozdwojenia i dwoistości sztuki. To co przybliża ten film do późniejszych dziel Blabanova to jakas niezdrowa obojętność i przygnebienie, rozlany sos kapiący na zwłoki, otępiałe spojrzenia... gdzie nie pojechac do Rosji ma sie wrażenie właśnie takiego otępienia. Szkoda, że reżyser potraktowal film jako zabawę formą a nie spróbował wejść głębiej, zamiast szlifować powierzchnię zaglądnąć pod warstwe brudu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones