Promising Young Woman

1 godz. 53 min.
7,7 39 324
oceny
7,7 10 39324
21 228
chce zobaczyć
7,9 34
oceny krytyków
{"rate":7.9411764,"count":34}
{"type":"film","id":835486,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Promising+Young+Woman-2020-835486/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Obiecująca. Młoda. Kobieta.
 • Bardzo przykro się czyta tutaj wypowiedzi panów gentlemenów o marności tego filmu i kobietach - manipulatorkach. Właśnie o tym jest ten film - ale jakoś to do nich nie dotarło... Film nawiązuje do głośnego dokumentu o gwałcie na 14 letniej dziewczynie ("Audrie i Daisy" - Netflix), nagraniu i upublicznieniu tego "żartobliwego" filmiku w sieci. Dziewczyna nigdy nie pozbierała się po tym gwałcie i popełniła samobójstwo. Cztery miesiące później życie odebrała sobie także jej mama... Gwałciciel był wnukiem znanego polityka i nie poniósł praktycznie żadnej kary.
  https://www.wprost.pl/prime-time/10350657/nie-zyje-daisy-col...
  https://kobieta.wp.pl/nie-zyje-matka-gwiazdy-netflixa-daisy-...
  Ofiary gwałtów zmagają się nie tylko z ogromną traumą po tym wydarzeniu, ale także z niedowierzaniem im, bagatelizowaniem problemu, prześladowaniem i ostracyzmem. I widzimy to także w komentarzach do tego filmu:( Smutne to.

 • ira92 ocenił(a) ten film na: 3

  kryga1 Film jest typową propagandową sieczką dla masowego odbiorcy. To, że ktoś nie poddaje się prymitywnej propagandzie bo wie, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana nie oznacza, że czegoś nie zrozumiał. Oznacza to coś dokładnie przeciwnego.
  Uwierz mi, osoby krytykujące film wiedzą co było jego przesłaniem i co pani reżyser chciała nim przekazać. Ale film nie podejmuje żadnej poważnej próby zmierzenia się z problemem, oferując jedynie prosty przekaz emocjonalny i jednostronne spojrzenie na problem.

  A dramatycznych historii wiążących się z fałszywymi oskarżeniami też jest mnóstwo.
  Choćby głośna sprawa sprzed 2 lat w UK. Fałszywie oskarżony chłopak popełnił samobójstwo, a kilka dni później jego matka.
  https://www.popularne.pl/camellia-cheshire/
  https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/young-womans-agony-ove...

 • ira92 Propaganda w tym filmie polega na braniu odpowiedzialności za swoje czyny czy na samym fakcie, że to kobiety najczęściej spotykają się z przemocą seksualną? Dobrze, że powstaje coraz więcej takich masowych sieczek, bo może dzięki temu do ludzi zacznie ten problem docierać i staną się wrażliwsi na cierpienie ofiar.
  Oczywiście, że zdarzają się fałszywe oskarżenia, ale skala problemu jest nieporównywalna. Czy naprawdę trzeba negować wszystko, co uderza w patriarchalny świat?

 • ira92 Zacytuję: ,,Ej ale wiecie, że każde przestępstwo można zgłosić, mimo że nie zostało tak naprawdę popełnione? Można komuś podrzucić kopertę z pieniędzmi i powiedzieć, że wziął łapówkę, można walnąć sobie samemu w nos i zgłosić pobicie... Z zabójstwem ciężko, ale też się da zasymulować, że ktoś cię zabił i uciec do innego kraju. Więc dlaczego większość ludzi zaczyna takie wywody tylko w wypadku gwałtu i molestowania?"
  Koniec cytatu.

  Co więcej.. ktoś nagrywa gwałt, czy nawet, żeby to był stosunek za zgodą.. i upublicznia, rozsyła po ludziach i nikt, ale to dosłownie nikt nie uważa, że to jest obrzydliwe i powinien być za to kryminał??
  Na prawdę? Zawsze: fałszywe oskarżenia.. No wybacz, ale coś nie halo..

 • Insiles ocenił(a) ten film na: 8

  lithium222 Dokładnie.

 • ira92 ten film nie jest o sprawie fałszywego oskarżenia więc nie masz co się produkować. a co jest tutaj propagandą? bo to, ze takie sytuacje istotnie mają miejsce? a jednostronne przyjrzenie się problemowi? sugerujesz może że w tej historii zabrakło empatycznego spojrzenia na racje oprawcy? no tak, młody był, głupi. może problemy w domu miał. bo przecież taki miły, fajny facet. to była jej wina przecież! większość komentarzy męskiej publiki na tym forum wygląda, jakby oglądali ten film z zamkniętymi oczami, zza ściany. te komentarze powinny się po napisach tam pojawić bardzo dobrze dobrze że forma tego filmu jest taka a nie inna, zabolało, znaczy że kopa wymierzono celnie:) bez obaw, filmów o pochylaniu się nad zawiłościami psychiki zbrodniarzy i zwykłych, najzwyklejszych dupków wiele było, wiele będzie.

 • kachers ocenił(a) ten film na: 8

  booms Genialny komentarz, przybijam wirtualną piątkę!

 • davis2008 ocenił(a) ten film na: 10

  booms Booms genialny klmentarz!

 • Bodeha ocenił(a) ten film na: 10

  booms Ja jestem facetem i uwazam ten film jest genialny. Ni k.. nie jestem żadną masą i nie ulegam żadnej taniej propagandzie. Jakim trzeba być krótkowzrocznym pozbawionym emapati czy wrażliwości człowiekiem by takie bzdury wpisywać... ze to jakaś sieczka, ten film jest absurdalnie wybitny a skoro ci tak po tylku daje to moze sam masz cos za uszami.

 • ania_jon ocenił(a) ten film na: 6

  booms Co jest propagandą? Big Cyc to śpiewał. Facet to .... Odniosłam wrażenie, iż przeciwnikami w tym filmie nie są gwałciciele a ogólnie mężczyźni(prócz chyba ojca bohaterki). A każdy facet w filmie to gwałciciel albo głupek. Przez ten przekaz trochę zamazał się główny wątek filmu.

 • ania_jon A co jest według Ciebie tym zamazanym, głównym wątkiem?

 • ania_jon ocenił(a) ten film na: 6

  booms Na początku myślałam, że "...młoda kobieta szuka zemsty na tych, którzy stają jej na drodze. " Ale film pokazuje iż faktycznie powinno być "…młoda kobieta, doświadczona tragicznym wydarzeniem, obnaża gwałcicielską i fałszywą naturę mężczyzn."

 • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

 • Sake_2 ocenił(a) ten film na: 8

  ataman2016 ales ty wygadany chopie! gratuluje tego komentarza. Idealnie obrazuje wage twoich argumentow przeciw opini @kryga1 bravo bravo siemo

 • kryga1 Akurat dla mnie sprawa jest prosta. Każdy gwałciciel jest dla mnie do odstrzału. W najłagodniejszej formie to proces i zamknięcie w więzieniu. W brutalniejszej, to powinien dostać tak mocno, żeby zapamiętać swoją zbrodnię do końca życia. Dla mnie kobieta może sobie nago chodzić po ulicy i otrzymać karę za ekshibicjonizm (choć tu raczej powinien może wkroczyć jakiś lekarz), ale nikt nie ma prawa jej tknąć. Usprawiedliwianie gwałcicieli tym, że ktoś nosi mini, spod którego widać majtki, że wygląda wyzywająco (cokolwiek to w ogóle znaczy), to tłumaczenie kretyna. Gwałt to zbrodnia na człowieku i nie ma dla niego żadnego usprawiedliwienia. Niestety także w naszym kraju każdą zbrodnię próbuje się usprawiedliwić. Nie tylko gwałt. Także pobicie kogoś na śmierć. Gdy czytam lub słyszę o okolicznościach łagodzących typu młody wiek i to, że ktoś do tej pory niczego nie odwalił, to mam dość. Tym można usprawiedliwić kradzież batonika ze sklepu. Do tego mamy nieraz do czynienia z chorymi sytuacjami - za skrzywdzenie kogoś dostaje się jakieś marne wyroki. Za kradzież tego, niestety wcale nie przysłowiowego, batonika ze sklepu przez pewnego chorego człowieka, wsadza się go do więzienia. Paranoja. Coraz częściej mam wrażenie, że żyję w jakimś nierealnym świecie, pełnym skurczysynów, którzy zostają bezkarni, a inni są karani ponad miarę za jakieś głupoty. Gdy patrzę na to co się dzieje, to mam naprawdę wrażenie, że żyję w jakimś Matrixie. Inaczej takich absurdów nie mogę zrozumieć.

 • kryga1 Za gwałt powinna być kula w łeb, a nie usprawiedliwianie. Każdy facet, który próbuje usprawiedliwić gwałt, to zwykła menda. Jesteście zwykłymi tchórzami.

 • alistair80 Spoko, kobietom, które gwałcą także będziemy strzelać w łeb ... skoro "prawo" to musi tyczyć się WSZYSTKICH.
  Szkoda tylko, że sytuacja w drugą stronę jakoś nie jest w ogóle rozpatrywana, ot takie podwójne standardy. Przypominam taki filmik z 2019 lub 2020 roku gdzie dosyć nieatrakcyjna koleżanka zgwałciła na oczach publiki chłopaka. Ten nie mógł się bronić, a owa koleżanka zwyczajnie wprowadziła sobie jego penisa do pochwy. Hm zmuszenie kogoś siłą lub podstępem do czynności seksualnych to gwałt! A wszyscy dookoła dopingowali tę panienkę ...
  Szkoda, że te standardy są tak odmienne, gdzie w przypadku kobiety ofiary - zawsze mężczyzna musi dowodzić niewinności, a w odwrotną stronę ... zazwyczaj mężczyzna będzie wyśmiewany, wyszydzony i odsądzony od czci - nic dziwnego, że w ogóle nie zgłaszają niemal żadnych przestępstw.
  Proponuję poczytać i poszukać raportów policyjnych np. z USA, które wskazują jak DUŻO jest fałszywych oskarżeń. Nie i nie pisze tutaj o tych nieudowodnionych. Piszę tutaj o fałszywych, gdzie kobieta, często umyślnie chce zniszczyć drugiej osobie życie.
  Kobiety są bardzo świadome tego, że w przypadku oskarżeń o gwałt, praktycznie zawsze, wierzy się JEJ nawet jeśli zasadniczo nie ma żadnych dowodów. Byłem świadkiem kiedy uczennica oskarżyła nauczyciela o molestowanie i gwałt. Na szczęście dyrektorka szkoły zebrała wszystkich i zrobiła konfrontację. Okazało się, że dziewczyna była wściekła na nauczyciela bo ten wystawił jej niesprawiedliwą ocenę. I tera przełóż sobie ten cały system, gdzie przyjmuje się odwrócony dowód (mężczyźni muszą udowodnić niewinność!!!) jak łatwo można zniszczyć komuś takiemu życie...

 • bonekinc Niestety zdaję sobie z tego sprawę. Tym bardziej, że jest lawina oskarżeń o molestowanie kilkanaście czy więcej lat temu. Skazywanie kogoś bez dowodów to także skurczysyństwo. Jestem zwolennikiem kary śmierci za niektóre przestępstwa, ale także zdaję sobie sprawę z tego jak łatwo jest kogoś oskarżyć. W wielu systemach prawnych istnieje zasada domniemania niewinności. Szkoda, że jest ona tylko na papierze. Najczęściej jest tak, że to oskarżony musi udowadniać swoją niewinność. Niestety, ale tak zbudowany jest nasz świat. Prawdziwi winni często uchodzą bezkarnie, a ci niewinni są skazywani. Jeśli ktoś wierzy w sprawiedliwość, to nie ma racji. Łagodnie mówiąc. Oczywiście czasem sprawcy przestępstw są karani. Wielu to nie dotyczy. Ja nie wierzę w niebo i piekło - uważam, że oba mamy na Ziemi. Na tym kończę, bo dyskutować można długo, można napisać wielotomowe dzieła na ten temat, jednak ma to raczej marny wpływ na triumf prawdziwej sprawiedliwości. I nie, nie jestem idealistą. Chciałbym jednak większej równowagi. Ja takiej nie widzę. Nie jest dla mnie żadną równowagą istnienie maksymalnego zła i maksymalnego dobra. Bo to nie jest równowaga - jedna szala jest mocno na dole, a druga mocno na górze. Co do systemu - problem nie polega na tym, że system nie jest doskonały. Nie, system jest niedoskonały (to nie jest to samo), i jego twórcy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę.

 • Weronka90 ocenił(a) ten film na: 8

  kryga1 Ja zawsze mówię że powinna być kara śmierci dla gwałcicieli i kastracja by nikomu więcej krzywdy nie zrobili i lepiej nie przyjmować drinków od obcych bo kto wie kogo spotkamy na swej drodze a dziś nikomu nie można ufać a tym bardziej obcym facetom którzy zrobią wszystko by tylko zaliczyć

 • ageusz ocenił(a) ten film na: 7

  kryga1 Najsmutniejsze jest to, że praktycznie nikt nie szuka źródła problemu, wystarczy im zatrzymanie się na potępieniu gwałciciela i gapiów.

  Pytanie jednak jest ważne - dlaczego tyle osób, obecnych przy tym gwałcie nie obawiało się odpowiedzialności, konswekwencji, a w dodatku dobrze się przy tym bawiło?

  Odpowiedzią na to pytanie jest "kultura" tak silnie promowana na całym świecie, w ostatnich latach w szczególności przez wspomniany Netflix. Dziś wielu ogląda tą platformę i co tam widzą? Seks na prawo i lewo i oczywiście "bez zobowiązań". Czyli bez odpowiedzialności. Sam Netflix zaś całym swoim działaniem otwarcie i aktywnie wspiera aborcję, która jest podwójnym zdjęciem odpowiedzialności - raz za Seks, który po prostu niesie ryzyko zapłodnienia, dwa za zabójstwo, które nazywa się prawem człowieka. Dlaczego w każdym prawie filmie pierwsza randka jest udana jeśli był seks? Popatrzcie jak kiedyś wyglądały komedie czy filmy romantyczne - budowanie relacji, faktycznie miłości. A dziś? Wszystkie prawie takie filmy sprowadzają się do szybkiego jak najszybszego zaliczenia i dopiero potem niby buduję się relacja. Seks to po prostu dobre zabawa prawda?

  Nie bronię chłopaka - powinien odsiedzieć swoje jak i reszta gapiów.
  Warto się jednak zastanowić jak młodzi ludzie mają stawać się dorosłymi, skoro dorośli w przytłaczającej większości mediów wpychają im do świadomości, że nie ma sensu być odpowiedzialnym? Że konsekwencje po prostu można usunąć? Że seks to ich prawo i dobre zabawa?

  Osoby, które z pełnym zaangażowaniem potępiają (słusznie) przedstawionych w filmie antybohaterów, powinny jednak zastanowić się nad swoim spojrzeniem na te kwestie i po tym czy w dyskusjach tzw. światopoglądowych bronią logiki i odpowiedzialności czy jednak "róbta co chceta" - odpowiedzialności nie ma.

 • ageusz Nie ma jednoznacznych wniosków z badań jaki np. ma wpływ pornografia na społeczeństwo. Zazwyczaj tam gdzie nie jest zakazana jest mniej napaści na tle seksualnym. Następuje za to uprzedmiotowienie partnera przez co jest większa akceptacja społeczna przemocy seksualnej.

 • ageusz ocenił(a) ten film na: 7

  PreZmyK Po pierwsze mój post w sumie nie odnosi się do samej pornografii a do szerszego problemu. Może warto przeczytać jeszcze raz i spróbować odpowiadać na całość.

  Po drugie - poprosiłbym o badania, które potwierdzałyby twoją tezę.

 • ageusz Jest to zbyt ogólne żeby się odnieść ponieważ czynników jest multum, dlatego napisałem "jak np.". Nie mam zapisanych, nie chce mi się szukać ale nie jest to trudne. Nie chce mi się szukać akurat tego co czytałem, podsyłam pierwszy lepszy link z googla.

  https://www.utsa.edu/today/2020/08/story/pornography-sex-cri...

  Jest sporo badań, są przybierane różne kryteria badawcze, dobieranie próbek dlatego wnioski nie będą jednoznaczne.

 • ageusz ocenił(a) ten film na: 7

  PreZmyK Jest też sporo badań, które twierdzą co innego (np. https://www.ojp.gov/ncjrs/virtual-library/abstracts/explorin... Natomiast mi nie o pornografię chodziło, a o przyzwolenie na nieodpowiedzialność, seks jako zabawę, tzw. zaliczanie itp. Także mówimy o dwóch zupełnie różnych rzeczach.

 • kryga1 "Polańskim" się wybacza, bo przecież jak świat by wyglądał bez nich? Szary, smutny? ...nie poradzilibyśmy sobie bez nich.

 • kryga1 Zgadzam się. Nigdy nie wiadomo, kto jest ofiarą. Z pozoru oskarża się w różny sposób nie znajac sytuacji a potem wychodzi dopiero prawda na jaw.