PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=613320}

Ocalony

Lone Survivor
7,5 84 686
ocen
7,5 10 1 84686
5,9 11
ocen krytyków
Ocalony
powrót do forum filmu Ocalony

Jakby... ludzie

ocenił(a) film na 8

Muszę przyznać, że czytając komentarze boli mnie serduszko. Wiadomo, że kultura jest subiektywna i w ogóle, nie zmuszę nikogo żeby pokochał ten film, ale uważam że niektórzy patrzą na niego lekko z góry. Bo filmy wojenne dzielą się na takie, od których można wymagać głębi i Sztuki filmowej w klasycznym tego słowa znaczeniu (1917, Dunkierka, Full metal jacket), i na te proste propagandówki US Army (Ocalony, 13 godzin, Helikopter w ogniu). I żaden z tych rodzajów, nie jest z definicji lepszy lub gorszy, po prostu przyświeca im inny cel. Kiedy oglądam te pierwsze, liczę na wejście głębiej w ludzką psychikę, poznanie jakiejś prawdy o życiu i śmierci itp. Natomiast na tych drugich, lubię wyłączyć na chwilę analityczną część mózgu i pomyśleć sobie: *lekko ironicznie i z przesadnym patosem* "Jacyż dzielni są ci amerykańscy chłopcy" "Och, ten mężczyzna się nie poddaje i dzięki swej wytrwałości ratuje swojego przyjaciela, psa, chomika, czy cokolwiek reżyser umieścił w tym miejscu". Bo to jest trochę jak kino superbohaterskie, gdzie dobzi biją złych. Wszyscy czasem zwyczajnie potrzebujemy czegoś tak prostego, w przerwie od kina oskarowego i niezależnego. Oczywiście zgadzam się, że takie założenie na film można zrealizować dobrze i źle (ponownie porównując do kina superhero, znajdziemy w nim zarówno Justice League jak i Civil War). Niech nikt nie zrozumie mnie źle: nie próbuję nikogo przekonać, że Ocalony to niedostrzeżona perła kinematografii, wyprzedzająca swoją epokę o dekady. Po prostu ten film spełnia trochę inne założenia niż Pluton czy inny Łowca jeleni, ale moim zdaniem nadal jest całkiem kompetentnym filmem w swoim podgatunku.

ocenił(a) film na 4
hipcio2000

Ja ten film uważam za cenny, bo pokazuje jedną z najbardziej nieudanych operacji wojskowych. Interesuje mnie ta tematyka, więc z ciekawością oglądałem i analizowałem. Z takich filmów sporo się można nauczyć, jeśli człowiek wie, czego szuka. Film kieruje też do książki ocalałego z czwórki żołnierzy, a tam można znaleźć jeszcze więcej. Gdyby nie ten film, być możne do dziś nie wiedziałbym o operacji "Red Wings".


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones