PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10061}

Ojciec w podróży służbowej

Otac na službenom putu
7,2 3 430
ocen
7,2 10 1 3430
8,0 8
ocen krytyków
Ojciec w podróży służbowej
powrót do forum filmu Ojciec w podróży służbowej

Rok 50. Domniemany rewizjonista polityczny zostaje zatrzymany. Po paru miesiącach okazuje się, że nie został wtrącony do więzienie a pracuje fizycznie w Lipnicy. Na dodatek jego żona z synem mogą na luzie go odwiedzić i spać z nim w jednym łóżku. Co lepsze niedługo potem zostaje przeniesiony do miejscowości Zvornik gdzie z koleżkami pija wódeczkę i chodzi na dziwki. Na koniec, po niecałych 2 latach wraca z rodziną do rodzinnego Sarajewa... O ile się nie mylę to w PRL-u gość zgniłby w Stalinowski pierdlu. Więc albo mieli tam jakąś straszną sielankę, albo ja czegoś nie rozumiem... Proszę o wasze zdania w tym temacie, co o tym myślicie.

rurabomber

Widać, że o PRL'u nie masz zielonego pojęcia bo byliśmy najbardziej liberalnym krajem w którym panowała gospodarka zarządzana centralnie, za czasów Gomułki takie wpadki się zdażały lecz był to czas rewolucji, co tłumaczy zaistniały fakt samo przez się. Porównując nas np. do ZSRR krzywdzi się dobre imie ludzi którzy poprostu walczyli za kraj, bo w takich czasach się urodzili a nie innych. Propaganda to siana jest dzisiaj względem Federacji Rosyjskiej.

Co do samego filmu: sam się przyznałeś do ważnej rzeczy: NIE ROZUMIESZ GO.

MatiBanas

Po tym co tutaj wypisujesz widac jasno ze zupelnie nie zrozumiales mojego posta. Nie pisze bowiem o systemie gospodarczym tylko o wiezieniach stalinowskich. Ponadto jeżeli laczysz czasy Gomulki z czasami Stalina, a to w swoim poscie de facto robisz, pokazujesz ze nie masz zielonego pojecia o PRL-u. Ponadto fakt ze bylismy "najweselszym barakiem w obozie" wie raczej kazdy, stad tez moje zdziwienie ad. tresci filmu. Gratuluje durnego pasta panie MatiBanas. (brak polski liter spowodowana jest moja obecnoscia za granica)

ocenił(a) film na 7
rurabomber

Po pierwsze Film dzieje się w momencie kiedy to krótka wspólna „ideologiczna” droga Stalina i Tity dobiega końca. (tak naprawdę nigdy nie było im po drodze).
Po 2. w znacznym stopniu jest to interpretacja tego co widział syn głównego bohatera – widziane oczami dziecka (stąd tytuł)
3. główny bohater ZASŁURZONY URZĘDNIK SYSTEMU zostaje ZESŁANY (de facto trafia do obozu pracy – gdzie „PRACUJE OCHOTNICZO W KOPALNI”) za to, że (dosłownie) NIE BAWIŁ go pewien rysunek satyryczny w gazecie
4. zsyła go SZWAGIER Oficer Bezpieczeństwa (ma w tym swój cel), po interwencji zazdrosnej kochanki
itd. itd.
faktycznie sielanka

PS. To Jugosławia zawsze była uważana za najbardziej liberalny kraj z obozu Demokracji Ludowej – szczyciła się tzw. 3 drogą -w odróżnieniu od krajów ze strefy wpływów sowieckich utrzymywała kontakty gospodarcze z „zachodem” cały czas będąc „socjalistyczną federacją”

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones