PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1427}

Oniegin

Onegin
7,1 4 327
ocen
7,1 10 1 4327
7,5 2
oceny krytyków
Oniegin
powrót do forum filmu Oniegin

7/10

ocenił(a) film na 6

Główny wątek miłosny podobał mi się najmniej. Dlaczego? Oglądając film nie wierzyłam w miłość pomiędzy Onieginem i Tatianą, a przecież opis na odwrocie opakowania płyty zapowiadał wielką namiętność i głębokie uczucie. Może wynika to z tego, że wszystko działo się zbyt szybko? Wierzę w to, że Tatiana mogła pokochać Oniegina nie poznawszy go dobrze, sama pamiętam jeszcze lata nastoletnie, w których fantazje wystarczyły do tego by się zakochać. Na to mi wyglądało na początku filmu. Nie podobał mi się z kolei sposób w jaki reżyser (lub scenarzysta?) postanowił nakręcić scenę, w której Tatiana pisała list. Chodzi mi o te "półsłówka" - "oczy" (CO oczy?), "miłość" (CO miłość?) - nie czułam tego, wolałabym aby został odczytany cały list, żeby oglądający rozumiał z jak wielką namiętnością i pasją Tatiana pisała list. Tylko dzięki scenie, w której rozmawia z babcią wiem, że rozpalała ją gorączka i pochłonięta własnymi uczuciami i myślami nie mogła skupić się na niczym innym. Żałuję również, że nie zostały pokazane lata jakie Oniegin spędził po wyjeździe z wiejskiej posiadłości. Myślę, że byłoby mi łatwiej uwierzyć w tę miłość, gdybym zobaczyła jego męczarnie i samotność na tej wyprawie, będących skutkiem nieobecności ukochanej kobiety.

To co mi się w filmie podobało to ukazanie przyjaźni łączącej Oniegina i Lenskieg, a już najbardziej scena pojedynku. Było tam wszystko: zraniona duma zakochanego Lenskiego, jego złość i smutek zarazem, żal Oniegina po zbyt odważnym wyrażeniu własnej opinii, próba uniknięcia pojedynku, następnie śmierć i rozpacz po stracie przyjaciela. Poza tym scenografia jest cudowna i gra aktorska - szczególnie podobali mi się Ralph Fiennes i Toby Stephens.

saunasolution

List został przecież później odczytany po latach przez samego Oniegina i widać w nim tę pasję, o której piszesz. A "męczarnie i samotność na tej wyprawie, będących skutkiem nieobecności ukochanej kobiety" nie mogły być pokazane, bo Oniegin nie kochał przecież wtedy Tatiany, uświadomił to sobie dopiero jak ją zobaczył na balu. Wyjechał dlatego, że męczyły go wyrzuty sumienia po zabiciu Leńskiego i ogólny romantyczny weltschmerz, a nie z powodu nieszczęśliwej miłości!

ocenił(a) film na 6
niepogoda

1. Wiem, że został później odczytany. Przyczepiłam się konkretnie do sceny, w której ona pisała list, ponieważ wydała mi się sztuczna.

2. Pamiętam, że wyjechał z powodu zabicia Lenskiego, a nie z powodu nieszczęśliwej miłości (przecież tego nie napisałam?), bo z tego co pamiętam on wtedy odrzucił jej uczucie. Nie pamiętam dokładnie, co miałam na myśli - było to już jakiś czas temu :) Jeżeli jeszcze będę miała okazję obejrzeć ten film wrócę tu i wytłumaczę.

Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones