PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=231584}

Ostatni król Szkocji

The Last King of Scotland
7,5 86 414
ocen
7,5 10 1 86414
6,8 18
ocen krytyków
Ostatni król Szkocji
powrót do forum filmu Ostatni król Szkocji

najczęściej znajduję jakieś ‘ale’ i nawet dobra produkcja nie dostaje u mnie tak zwanego 'maksa'. Bo nie ten klimat, brak duszy, nie zaczarowało…
Na “Ostatniego króla Szkocji” nawet nie miałam specjalnej ochoty. Z niewiadomego powodu wyobraziłam sobie, że będzie nudny. W zasadzie, skłoniła mnie do niego lista nominowanych do People’s Choice Award, którą postanowiłam sobie zaliczyć. I dzięki Bogu - film jest rewelacyjny!

Nie zdradzę szczegółów ,bo jak wiadomo, element zaskoczenia jest zdecydowanie wskazany. Zdradzę jednak, że fabuła filmu jest bardzo zajmująca również z tego względu, że opiera się na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 70' XX-wieku w Ugandzie.
Przede wszystkim, jedna wyraźna myśl jaka przychodzi mi do głowy po obejrzeniu "Ostatniego króla..." to pewna zdolność w przedstawieniu historii, dzięki której widz ma poczucie zespolenia z bohaterem. ja wczułam się w 100%. I absolutnie nieistotne są oczywiste różnice jakie dzielą mnie z Nicholasem Garriganem. Powiedzmy, że moje współodczuwanie bazuje na ogólnoludzkich cechach czy uczuciach, a nie na podobieństwie mentalnym czy biograficznym.
Z genialną subtelnością przedstawiony jest sposób poznawania przez bohatera nowej rzeczywistości - stopniowo, krok po kroku. To rzuca specyficzne światło na jego motywacje, wybory i sposób zachowania, które z innego punktu widzenia mogłyby wydać się naganne. Dzięki temu nadążamy za Nicholasem, towarzyszymy mu oglądając w danym momencie dokładnie to, co on. Nie wyprzedzamy go ani nie gubimy się w chaosie wydarzeń. Chociaż dzieje się sporo…

po prostu genialnie prowadzona akcja minuta po minucie. od pierwszej sceny, kiedy młody szkocki lekarz tuz po uzyskaniu tytułu wyrusza do Ugandy ( po trosze dla przygody, a po trosze aby nadać życiu jakiś sens) po sam zaskakujący koniec.
film jest (powinien być) formą sztuki.

film zachwyca na wiele sposobów - obrazem, klimatem, idealnie dobraną muzyką, wartką akcją, zaskakującą fabułą... najcenniejszą wartością filmu jest jednak iluzja stopienia się z bohaterem, przeżywania tego co on, patrzenia jego oczami.

marajka

Cóż mogę powiedzieć? Czułam się dokładnie tak samo jak Ty oglądając ten film. Szczególnie końcowa scena wzbudziła we mnie niesamowite emocje. Ode mnie 10/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones