PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=231584}

Ostatni król Szkocji

The Last King of Scotland
7,5 85 824
oceny
7,5 10 1 85824
6,7 15
ocen krytyków
Ostatni król Szkocji

Historia jest oprzedstawiona z punktu widzenia młodego, beztroskiego doktora Garrigana. Wyrusza on do Ugandy w celu pomocy tamtejszej ludności jako medyk. Jest to czas, gdy rządy w państwie przejmuje prezydent Idi Amin, z którym Garrigan niebawem nawiązuje bliższe kontakty i zostaje jego osobistym lekarzem. Sielanka trwa jednak krótko - młody lekarz przekonuje się na własnej skórze, jakim potworem i nieobliczalną bestią jest Dyktator. Niebawem zostaje oskarżony o zdradę - zaczyna się walka o wolność, na śmierć i życie.

opis użytkownika

Szkocki lekarz, Nicholas Garrigan (James McAvoy) - przebywający na misji w Ugandzie - zostaje przyjacielem i osobistym medykiem jednego z najbardziej barbarzyńskich dyktatorów naszego świata, samozwańczego prezydenta, Idiego Amina (Forest Whitaker). Garrigan wydaje się być zachwycony pełnioną funkcją. Trwa to jednak do czasu. Doktor zdaje sobie sprawę z faktu, że jego nowy znajomy jest bestialskim tyranem, dla którego ludzkie życie jest niewiele warte. Próbując naprawić swój błąd, naraża się Aminowi. Jednak prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy Nicholas zostaje oskarżony o zdradę. Pod groźbą kary śmierci, jedyne o czym teraz myśli, to jak uciec z kraju żywym...

NYPD
opis użytkownika

Młody, dumny ze swojego szkockiego pochodzenia Nicholas Garrigan (James McAvoy) kończący medycynę marzy o wyrwaniu się z nudnej, szarej codzienności i przeżyciu niezwykłej przygody. Wyrusza do Ugandy, kraju o którym niemal nic nie wie, jednak pragnie pomagać jako lekarz. Każdego dnia poznaje ludzi, ich zwyczaje oraz problemy. Dane mu także zostaje spotkanie z nowo wybranym prezydentem Ugandy, którego charyzma, szczerość i uczciwość stwarzają o nim obraz prawdziwego przywódcy, reformatora i patrioty, kochającego swój kraj. Młody Szkot jest zafascynowany postacią Amina (Forest Whitaker), a ten darząc go zaufaniem, oferuje mu posadę osobistego lekarza. Czas ten ukazuje młodemu chłopakowi, drugie, znacznie gorsze oblicze przywódcy. Z niedowierzaniem, lekarz uświadamia sobie, że władza prezydenta to reżim ukrywający nieludzkie i drastyczne zbrodnie na politycznych oponentach jak i niewinnych ludziach. Każdy staje się potencjalnym wrogiem, strach jak i świadomość czynionego zła stają się towarzyszami młodego lekarza, sumienie nie daje spokoju. Czy uda się powstrzymać dyktatora i zachować życie swoje i innych?

Zeberko84
opis użytkownika

"Ostatni król Szkocji" przedstawia okres krwawych rządów Idi Amina (rewelacyjna kreacja Foresta Whitakera) jednego z najokrutniejszych dyktatorów XX wieku oglądany oczami jego osobistego lekarza, Nicholasa Garrigana (James McAvoy). Młody Szkot jest zafascynowany nową przyjaźnią równie mocno, co Amin szkocką kulturą, na skutek czego samozwańczy prezydent Ugandy proklamuje się ostatnim królem Szkocji. Uwiedziony charyzmą władcy, Nicholas szybko poznaje prawdziwe oblicze tyrana i tym samym jego sen o wspaniałym, dostatnim życiu rozpada się w pył. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie, która wymaga od medyka poświęcenia, zdrady i ucieczki z kraju.

opis dystrybutora dvd

Dramat. Rok 1971. Świeżo po dyplomie z medycyny młody szkocki lekarz Nicholas Garrigan (James McAvoy) wyrusza do Ugandy w poszukiwaniu przygody i satysfakcji płynącej z pomocy krajowi, który potrzebuje jego medycznych umiejętności. Ma w głowie pełno szczytnych idei. Na miejscu w skromnym ośrodku leczniczym uświadamia sobie jednak, że ma do wykonania zawodowo-humanitarną misję. W sąsiedztwie ośrodka rezyduje bowiem szaman i to jemu miejscowi bardziej ufają. Pewnego dnia Nicholas przypadkowo spotyka Idi Amina (Forest Whitaker). Nowy przywódca państwa rozbił swoje maserati w zderzeniu... z krową. Garrigan, który bandażuje generałowi rękę, robi na Aminie duże wrażenie. Zafascynowany szkocką historią i kulturą przywódca proponuje mu stanowisko swojego osobistego lekarza. Oferta jest tak nieprawdopodobna, że Garrigan nie potrafi odmówić. Jest zafascynowany osobowością Amina i jego ambitnym planem rozwoju Ugandy, a także jego pasją do szybkich samochodów, pięknych kobiet i wystawnych przyjęć. Uwiedziony charyzmą władcy oraz urokami materialnego luksusu i dworskiego przywileju, staje się jego zaufanym człowiekiem i bliskim doradcą.

Redox
opis użytkownika