PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=106296}

Palacz zwłok

Spalovač mrtvol
7,9 13 415
ocen
7,9 10 1 13415
8,7 9
ocen krytyków
Palacz zwłok
powrót do forum filmu Palacz zwłok

Ciekaw jestem Waszej interpretacji pojawiającej się co jakiś czas i widzianej tylko przez głównego bohatera - "kobiety w czerni"? Ja bym ją zinterpretował jako personifikację ostatnich prób dojścia do głosu (Karl jednak permanentnie ignoruje "widziadło") coraz bardziej zamierającego w Kopfringlu sumienia.
Ma ktoś jakieś inne pomysły?

ocenił(a) film na 10
SickMind

Ciekawa interpretacja. Moim zdaniem pani pomyliła studia filmowe, zagrała w Czeskim ''Palaczu Zwłok'' zamiast Japońskim ''The Ringu''.

ocenił(a) film na 8
SickMind

Też bym ja określił jako sumienie... Ale czy permanentnie ignorowane przez głównego bohatera? Radzę zwrócić uwagę na jego zmieniającą się reakcję w miarę upływu czasu gdy kobieta sie ukazywała.

ocenił(a) film na 10
Yarada

mi ona trochę jego żonę przypominała, tylko za młodu ;)) ciekawe czy to celowy zamysł

ocenił(a) film na 8
parapet

Podobna do zony za mlodu; moze to sumienie, moze to takie przypomnienie w nim samym jakichs uczuc wyzszych, ktore zywil do swojej kobiety.

pawel_zarzycki_poczta

Też uważam, że jest alegorią sumienia. W bardzo ładny, prosty sposób pokazuje to ostatnia scena, gdzie Kopfringl odjeżdża samochodem, uciekając od 'Czarnej Kobiety-sumienia'

ocenił(a) film na 8
parapet

Mi też przypominała żonę głównego bohatera.

ocenił(a) film na 7
SickMind

A mnie z kolei interesuje rola tej pary - żony i męża, którzy tak odstają od reszty ludzi w filmie.???

Mahosia

moim zdaniem była to żona Kopfringla. Mnie również zainteresowała ta para, znaczenie zniknięcia żony mężczyzny, jak również nawiązania do Tybetu, śmierć Dalaj Lamy, oraz młoda para całująca się na cmentarzu.
Nie do końca też rozumiem symbolikę "Ogrodu rozkoszy ziemskich" Boscha, który stanowi tło w rozmowie Kopfringla o nowym zastosowaniu pieca krematoryjnego. Muzyka też jest tu ważna.
dla mnie arcydzieło.

ocenił(a) film na 9
Purplecuckoo

Sorry, że po tylu latach, ale dopiero obejrzałem film. Symbolika dość oczywista, bohater stoi na tle Piekła:)

ocenił(a) film na 9
holy_shit_89

Dlaczego do cholery ona nic nie powiedziała od początku filmu?!

SickMind

jak ktoś wyżej napisał - kobieta w czerni najprawdopodobniej uosabia sumienie.
film jest w ogóle przesycony symboliką.
widzę też podobieństwa do /zbyt głośnej samotności/ hrabala - obaj główny bohaterowie są palaczami, jeden pali zwłoki, drugi książki, oboje też mają objawienia religijne, jeden widzi chrystusa i lao tse, drugi widzi siebie w roli buddyjskiego duchownego.
trzecia rzecz o której chciałem napisać - czy prostytutka, o której był główny bohater na początku filmu, to nie była ta sama aktorka która grała jego żonę? moim zdaniem tak, chociaż pewności nie mam. ale jeśli tak, to znaczy że to był też jakiś symbol - tzn. że nie może się on porozumieć z żoną, coś ich dzieli, dlatego szuka jej na zewnątrz.

ocenił(a) film na 8
SickMind

Myślę, że kobieta w czerni jest uosobieniem śmierci przypominającym "Memento Mori" Panie Kopfrkingl - "na Ciebie przyjdzie również czas, a wtedy się policzymy".

SickMind

Ta kobieta pierszy raz pojawiła się jako prostytutka w burdelu. Moim zdaniem nie jest symbolem ani sumieniem, ale wypieranym pragnieniem zmiany. W burdelu wolał czekać na znajomą kokietę, odrzucał możliwość wyboru innej, mimo, że okoliczności na to pozwalały, bo tamta dogadzała innemu. Drugi raz pojawiła się, kiedy zbratał sie z faszystami przez gest podniesionej ręki. Chwile wczesniej proponawali mu odrzucenie żony do której nawykł na rzecz czegoś lepszego. Ona jeżeli coś symbolizuje to jego "skoorwienie"

SickMind

Kobieta w czerni symbolizuje ŚMIERĆ którą główny bohater czci i stawia na równi
z nirwaną( również odwołania w filmie) -wyswobodzenia od wszelakiego cierpienia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones