PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31349}

Pancernik Potiomkin

Bronenosets Potyomkin
7,5 10 879
ocen
7,5 10 1 10879
7,8 20
ocen krytyków
Pancernik Potiomkin
powrót do forum filmu Pancernik Potiomkin

fakty?czy autentyczne?

użytkownik usunięty

witam wszystkich...
bravo bravo strona prezentuje sie bardzo dobrze...jednak mam jedna uwage...chodzi mianowicie o kardynalny blad....
w opisie pancernika razi w oczy,ze az strach sformulowanie "na faktach autentycznych"///co moim zdaniem dyskfalifikuje autora....nie ma faktow autentycznych..sa tylko fakty...przeciez juz nas w podstawowce tego ucza...wiec nie kompromitujcie sie i lepiej to zmiencie..
pozdrawiam serdecznie

użytkownik usunięty

Jest to o tyle pozbawione znaczenia, że ten film niewiele ma wspólnego z faktami.

A właśnie że nieprawda:P Bardzo powszechny błąd rozmaitych domorsłych mądrali.. Fraza 'fakt autentyczny' bynajmniej nie jest błędem ani masłem maślanym. Istnieje bowiem coś takiego jak np. fakt prasowy - czy to też jest fakt 'obiektywny'? Ktoś napisze jakąś bzdurę w gazecie, nie popartą rzeczywistością i dalej ta bzdura zaczyna już żyć własnym życiem. Fakt prasowy nie ma nic wspólnego z 'faktem autentycznym', a przecież nie negujesz chyba jego istnienia. Istnieje również coś takiego jak 'fakt historiograficzny'. Przykład - historyk badający źródła natyka się na informację zapisaną w dajmy na to w XVI wieku. Nie ma pojęcia zielonego, czy autor nie łże czy też pisze prawde. Wobec tego w oparciu o swoją wiedzę 'dodatkową', niezależną od danego źródła weryfikuje zdobyte informacje i tak przecedzone może np. opublikować. To jest fakt historiograficzny-informacja ze źródeł zweryfikowana przez hisoryka w oparciu o wiedzę ze źródeł dodatkowych. Masz zatem przykłady dwóch 'faktów nieautentycznych', które świadczą, że 'fakt autentyczny' to jak najbardziej poprawne sformułowanie. Pozdrawiam

użytkownik usunięty
selig

i co z tego jak rzeczywistość była zgoła inna? nie było schodów Odeskich nie było salw, masakry, załoga Pancernika Potiomkina się poddała...

O rany..No oczywiście, że rzeczywistość była inna..Moja wina, bo niechcący podwiesiłem się nie pod tego posta, co trzeba. Myślałem, że sprostowanie nie jest potrzebne, bo z treści wynika dość jasno, czyją wypowiedź komentuję. Niech będzie, moja wina. Tak czy siak - 1)rzeczywistość zdecydowanie wyglądała inaczej, nie polemizuję z tym ("Potiomkin" to nie jest film historyczny! Jak ktoś chce znać fakty, to niech czyta książki o epoce, a nie ogląda sowieckie propagity - tego filmu nie można oglądać w oderwaniu od czasów, w których powstał); 2)"fakty autentyczne" to nie jest sformułowanie błędne. Ot co:)

Niedobrze się robi od sformułowania "Oparty na faktach film" w opisie, bądźmy poważni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones