PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138965}
6,8 225
ocen
6,8 10 1 225
Paran daemun
powrót do forum filmu Paran daemun

Piękny film

ocenił(a) film na 9

i jak to u Kim Ki-duka przesmutny, jakby życie nie mogło być normalnym trwaniem, ale tragedią, do której można się przyzwyczaić. Z perspektywy końca, to jest sielskiego kadru rodziny, można by wnioskować, że życie jest dla nich bardziej niż łaskawe... ale dobrze wiemy czym okupiony był ten ostatni kadr, i że żaden to raj.
Film jest przerażający, bo pokazuje jak można z płaszczyzny podmiotowej - właściwej relacjom międzyludzkim, zepchnąć człowieka do płaszczyzny przedmiotowej, w której staje się on jednym ze sprzętów, zabawką przynoszącą zastrzyk gotówki potrzebny do przeżycia. Ile i jak można żyć w przeświadczeniu, że widzą tylko twoje ciało, i to tylko wtedy gdy jest potrzebne? Jak udźwignąć świadomość, że jest się uważanym za kogoś gorszego, kogoś, kogo można zwyzywać, uderzyć, traktować jak ostatnią dziwkę? I - chyba najważniejsze - jakim prawem ktokolwiek może uważać się za lepszego, tym bardziej wtedy, gdy korzysta z tego, co owa "dziwka" wypracuje?

Bohaterką filmu jest Jin-a, młoda, wrażliwa i utalentowana dziewczyna, która żeby żyć musi sprzedawać swoje ciało. Robi to ukradkiem, bo przecież to nie jej życie, ale konieczność żeby przeżyć. Dlatego co wieczór zapala się nad domem gdzie mieszka, reklama pokojów do wynajęcia: "Birdcage Inn". Mimo, że to właśnie ona jest główną i jedyną żywicielką całej "przyszywanej" rodziny /co wymamrotał wiecznie milczący ojciec/, to zarówno matka, jak i córka - nadzwyczaj piękna Hye-mi - traktują ją jak zło konieczne. Jedynie syn wykazuje otwarcie i to głównie dlatego, że Jin-a jest piękną dziewczyną i może pomóc mu zaistnieć jako fotografowi i mężczyźnie. Jednak Kim Ki-duka interesuje szczególnie relacja dwóch głównych bohaterek: Jin-y i Hye-mi. Choć pierwsza wciąż wyciąga rękę do zgody i przyjaźni, bo jako dziewczyny i to równolatki mogłyby się doskonale rozumieć i wspierać, to Hye-mi ma się za lepszą i odrzuca wszelkie przejawy przyjaźni. Powoli i z trudem dociera do niej, że to właśnie Jin-a pracuje na nich wszystkich, znosząc wulgarnych klientów i kalecząc się w ten sposób psychicznie z dnia na dzień. Hye-mi nie rozumie życia Jin-y, bo nie musiała nigdy sama o siebie zadbać, poza tym jej praktyki seksualne są przecież żadne. Kiedy zobaczy w Jin-ie tę wrażliwą, zwykłą dziewczynę jaką jest, jej troskliwość, czułość i samotność - dorośnie nie tylko do przyjaźni, ale i czegoś więcej: poświęcenia dla niej. Stały się siostrami na dobre i na złe...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones