PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8558}

Paryż, Teksas

Paris, Texas
7,7 11 721
ocen
7,7 10 1 11721
8,4 24
oceny krytyków
Paryż, Teksas
powrót do forum filmu Paryż, Teksas

Wenders jest reżyserem dla ślimaków, które lubią powooolne tempo. Ja zazwyczaj lubię je też, ale tym razem kilka razy zdradziłam zniecierpliwienie, gdy ten facet szedł po tej pustyni i szedł, i szedł i szeeeedł... ;)
Poetyckie, ciche kino, z prostą w zasadzie historią i kilkoma bardzo mocnymi emocjonalnie scenami. Trudno mi powiedzieć, w czym zawiera się jego siła, bo już po seansie wie się, że się tego filmu nie zapomni. To, co mi się podobało bardzo - mimo, że opowieść nas porusza (chłopczyk z dwoma ojcami, bo jeden właśnie się znalazł po latach, nawiązywanie więzi na nowo, wspomnienia miłości, która tylko pozornie przeminęła, rodzina, poczucie winy, opuszczenie, złamane serca, przebaczenie i cała masa innych), to to w żadnym wypadku nie jest łzawe. A rola chłopca jest jedną z najlepszych dziecięcych ról, jakie widziałam. Ten mały zagrał lepiej, niż 80% polskich dorosłych aktorów.

magdalith

Zgadzam się z tezą o ślimakach. :) Jednak każdy kto świadomie idzie na Wendersa nie powinien się zawieść. Ten reżyser ma swój specyficzny klimat. Film niby taki sobie, bez wielkich porywów serca, ale rzeczywiście coś w nim jest. Milczenie też jest mową, bezruch też jest ruchem można by powiedzieć. Dzieciak rzeczywiście mądrze mówi w tym filmie. A myśl podsumowująca. Ranimy mocno innych gdy odchodzimy i tak samo mocno gdy powracamy.

ocenił(a) film na 9
magdalith

https://www.youtube.com/watch?v=Rb1doPBP6wc

magdalith

Nie jestem w stanie ocenić tego filmu. Wydaje mi się, że to jak z whisky - żeby docenić jego smak, trzeba dorosnąć. Może jestem jak inż. Mamoń, ale jeśli obejrzenie filmu nie sprawia mi przyjemności, czy mam się zmuszać?
Może jeszcze kiedyś go docenię - a może to znak czasów, że na wszystko brakuje czasu i taki film chciałoby się skompresować do godziny z małym hakiem?
Z drugiej strony - jeśli będą powstawać filmy w stylu "Kac Wawa" czy "Wyjazd integracyjny", stare dobre kino będzie odtrutką.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones