PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1152}
7,7 6 440
ocen
7,7 10 1 6440
8,1 11
ocen krytyków
Perła w koronie
powrót do forum filmu Perła w koronie

przyznać trzeba, że obraz górników i całej otoczki, tak na osiedlu, w chałupie jak i w kopalni przemawia do wyobraźni i robi spore wrażenie. trafia w sedno, trafia do widza. film sam w sobie jest bardzo ciekawy i świetnie zrobiony, sporo scen mających naprawdę duży w sobie potencjał. aczkolwiek znowu ten obraz górników trochę za bardzo chyba jednak zmitologizowany, jak dla mnie i patetyczny. film bardzo dobry tylko, że jedno "ale".

pewien ogólny przekaz - II RP była krajem niesprawiedliwym, gdzie robotnicy cierpieli straszną niesprawiedliwość i niedolę, cały rząd wraz z bogatymi posiadaczami, lokalną administracją i policją mieli robotników w głębokim poważaniu, pomimo że cała reszta "uciskanego" narodu im kibicowała i traktowała jak ostatnią nadzieję białych.

oczywiście celowo przesadzam, żeby tylko zaznaczyć pewne aspekty. generalnie takie drobne wrzutki na prawicowy rząd i w ogóle cały "kapitalistyczny" ustrój II RP są do przyjęcia, np. jak górnicy czytają artykuły z "Robotnika" nabijają się z rządu i z Zachodu, to nawet w sumie zabawne jest, ale pałowanie tych żon i starych dziadków w KOŚCIELE przez polską policję to już było zdecydowane przegięcie a wręcz szczyt cynizmu i hipokryzji ze strony (prawdopodobnie) GUKPPiW.
dodam dla kontrastu, że Śląsk i górnicy w latach 70-ch to była elita i grupa raczej uprzywilejowana, więc zderzenie z tym co widzimy w filmie o latach 30-ch prowadzi do jednoznacznych wniosków.

do Kutza nic nie mam, po części zapewne szedł na kompromis, a jaki miał faktyczny stosunek do Polski Ludowej pokazał w latach 90-ch.

rzadko się czepiam takich rzeczy, niejednokrotnie próbuję bronić raczej filmy przed podobnymi zarzutami. a sam film trudno mi obiektywnie ocenić, bo momentami mi się bardzo podobał a momentami nie. pomimo jakiegoś szacunku dla górników to jakoś w pełni nie mogłem się z bohaterami zidentyfikować, odwrotnie niż w przypadku "Soli ziemi czarnej".

ocenił(a) film na 8
sten44

Niestety, to co pokazał Kutz było prawdą. Polacy faktycznie zawsze olewali Śląsk, a jest to tym smutniejsze, że Ślązacy naprawdę dużo zrobili dla nich i dla kraju, którego mogli się wyprzeć i wybrać o wiele korzystniejszą opcję- Niemcy. Niektórzy tak zrobili, ale większość naprawdę zasługiwała na szacunek i wsparcie rządu polskiego, którego- jak już wiesz, po oglądnięciu "Perły w koronie"- nie otrzymała. W "Soli ziemi czarnej" Kutz pokazał starania Ślązaków o włączenie swoich ziem do polski, w "Perle..."- co otrzymali za swoje heroiczne poświęcenie. A otrzymali figę z makiem.

ocenił(a) film na 10
Snicki

Dziekuje ci za ten teks w imieniu ślązaków-polskich slązaków.

ocenił(a) film na 8
Berith7777

Ależ nie ma sprawy. Sama też mieszkam na Śląsku.

ocenił(a) film na 10
Snicki

;)

Snicki

wiem, że lata minęły od wpisu, ale może napiszesz Ty albo ktoś inny, co to znaczy, że Ślązacy w II Rzplitej otrzymali "figę z makiem"?

ocenił(a) film na 7
Alior01

Potocznie otrzymać "figę z makiem", to znaczy "nic nie dostać".

kubekbe96

Ciekawe co chcieli niby dostać ? Mieszkańcy innych regionów też walczyli o Polskę i nie domagali się niczego w zamian.

kubekbe96

Sens powiedzenia znam, chodzi mi o to, co mieliby Ślązacy dostać? Region miał autonomię. Czy za małą? Słabo znam kwestię. Czego więcej oczekiwali?
Sytuacja gospodarcza była ciężka. Jasne, ale i w Niemczech do Hitlera też nie było różowo. A Hitler inwestował na kredyt przyszłej wojny. Jak to się skończyło - wiadomo.
Zresztą Niemcy (Polacy, Ślązacy) nie wyjeżdżali masowo z Polski/Śląska do Hitlerlandu, jak współcześnie, co znaczy, że jednak nie było tak źle. Przynajmniej w porównaniu do innych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones