film

Pitch Black

2000
1h 50m
7,3 89 938
ocen
7,3 10 1 89938
6,2 9
ocen krytyków
Na nieznanej planecie rozbija się statek z więźniem widzącym w ciemności, Riddickiem. Tymczasem nadciąga długotrwała noc, podczas której z ukrycia wyjdą krwiożercze bestie. więcej mniej
Pitch Black zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Statek kosmiczny przewożący więźnia-mordercę ulega awarii. Podczas przymusowego lądowania na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w trudnej sytuacji. Planeta jest piaszczysta i pozbawiona roślinności. Panuje na niej nieznośny upał. A noc zapada tu raz na 22 lata. Gdy wreszcie nastają ciemności, wraz z nimi pojawiają się okrutni drapieżcy, którzy rozpoczynają polowanie na rozbitków.

boxoffice
$53 187 659 na świecie
$39 240 659 w USA
$13 947 000 poza USA
budżet
$23 000 000
na podstawie
Jim Wheat (materiały do scenariusza, historia) / Ken Wheat (materiały do scenariusza, historia)
studio
PolyGram Filmed Entertainment (przedstawia) / Interscope Communications
tytuł oryg.
Pitch Black
inne tytuły
The Chronicles of Riddick: Pitch Black Miedzynarodowe
Nightfall (tytuł roboczy) USA
The Chronicles of Riddick: Pitch Black USA
The Chronicles of Riddick: Pitch Black Holandia
więcej
Podczas sceny katastrofy, gdy statek rozbija się o powierzchnię planety, dzięki znacznemu zmniejszeniu prędkości, rzeczy znajdujące się wewnątrz powinny polecieć do przodu. Zamiast tego lecą w przeciwnym kierunku.
Jeszcze przed zaćmieniem słońc, w opustoszałej bazie, gdy mały Ali zostaje otoczony przez chmarę małych, latających potworów, próbuje się od nich odgonić uciekając do szafy. Gdy tam wbiega dookoła niego roi się od drapieżców, lecz już w następnym ujęciu z szafy, nie ma po nich jakiegokolwiek śladu.
Gdy ocaleli pasażerowie omawiają co mogło się stać z zespołem górniczym, blizna na głowie Riddicka (Vin Diesel) znika między ujęciami.
Pod względem aktorskim film wypada przeciętnie, lecz nadrabia ciekawą historią, szybką akcją oraz bardzo dobrą postacią Riddicka, któremu właściwy czas poświęcono dopiero w kontynuacjach. Udany początek kariery Vina Diesela, który w ówczesnym czasie był nadzieją na powrót klasycznego kina akcji.    więcej
Bardzo rzadko się zdarza, aby głównym bohaterem uczynić postać negatywną. Jeszcze rzadziej uf negatywny okaże się w ostateczności pozytywnym. A tak się właśnie dzieje w filmie Davida Twohy - "Pitch Black". Podobny zabieg zdarzył się chyba tylko w jednym przypadku (przynajmniej tylko ten przychodzi mi do głowy) - "V jak Vendetta". I w obu się o dziwo sprawdził. więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Film jest dla mnie swego rodzaju osobistym sentymentem dlatego uwielbiam ten film oglądać w miarę możliwości gdy leci w tv i własnie dziś był taki niedzielny wieczór z Riddick'iem. Jest to klasyk gatunku sf. Akcja od samego początku + mistrzowski Vin jako Riddick. Zdaję sobie sprawę, że w filmie jest pełno błędów...

Klasyk :)

ocenił(a) film na 8

Według mnie bardzo fajny film. Taki klasyk SF, jak 8 Pasazer Nostromo, Predator itp.
Nie kazdemu sie bedzie podobal. Młodziaki powiedza,ze lipa,efekty,fabula,gra itd... Ale to film z moich czasow,wiec 8/10 daje smialo. Poza tym Van Diesel to najprzystojniejszy facet jakiego w życiu widziałam :) Mniam!

8/10

ocenił(a) film na 8

Interesujący, ciekawy film Sci-Fi trzymający w napięciu do samego końca. Postać Ridicka jest tutaj bardzo interesująca w związku z powyższym Vin Diesel również zagrał bardzo dobrze. Nie brakuje akcji i muzyka na poziomie. Na pewno warto obejrzeć. 8/10.

Smolista Czerń

ocenił(a) film na 10
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Wg mnie porównywanie tego filmu do Obcego, Predatora czy trochę słabszych ale bijących ten film na głowę produkcji jak Event Horizon (który nomen oment ma niższą ocenę niż Pitch Black!) to totalne nieprozumienie.

Film jest słaby, ze słabymi dialogami, słabym aktorstwem, nic tam się nie klei. Wręcz zmusiłem się żeby...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones