Film

2000 1 godz. 50 min.
7,3 87 458
ocen
7,3 10 87458
8 074
chce zobaczyć
5,7 7
ocen krytyków
{"rate":5.71429,"count":7}
{"id":"924","linkUrl":"/film/Pitch+Black-2000-924","alt":"Pitch Black","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/09/24/924/7207966_1.2.jpg"}
Na nieznanej planecie rozbija się statek z więźniem widzącym w ciemności, Riddickiem. Tymczasem nadciąga długotrwała noc, podczas której z ukrycia wyjdą krwiożercze bestie.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Statek kosmiczny przewożący więźnia-mordercę ulega awarii. Podczas przymusowego lądowania na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w trudnej sytuacji. Planeta jest piaszczysta i pozbawiona roślinności. Panuje na niej nieznośny upał. A noc zapada tu raz na 22 lata. Gdy wreszcie nastają ciemności, wraz z nimi pojawiają się okrutni drapieżcy, którzy rozpoczynają polowanie na rozbitków.

boxoffice
$53 187 659 na świecie
$39 240 659 w USA
$13 947 000 poza USA
budżet
$23 000 000
na podstawie
Jim Wheat (materiały do scenariusza, historia) / Ken Wheat (materiały do scenariusza, historia)
studio
PolyGram Filmed Entertainment (przedstawia) / Interscope Communications
data produkcji
2000
tytuł oryg.
Pitch Black
inne tytuły
Kroniki Riddicka: Pitch Black
Nightfall (tytuł roboczy) USA
The Chronicles of Riddick: Pitch Black (tytuł wznowienia) Miedzynarodowe (tytuł video) USA
Więcej...
Podczas sceny katastrofy, gdy statek rozbija się o powierzchnię planety, dzięki znacznemu zmniejszeniu prędkości, rzeczy znajdujące się wewnątrz powinny polecieć do przodu. Zamiast tego lecą w przeciwnym kierunku.
Jeszcze przed zaćmieniem słońc, w opustoszałej bazie, gdy mały Ali zostaje otoczony przez chmarę małych, latających potworów, próbuje się od nich odgonić uciekając do szafy. Gdy tam wbiega dookoła niego roi się od drapieżców, lecz już w następnym ujęciu z szafy, nie ma po nich jakiegokolwiek śladu.
Gdy ocaleli pasażerowie omawiają co mogło się stać z zespołem górniczym, blizna na głowie Riddicka (Vin Diesel) znika między ujęciami.
Bardzo rzadko się zdarza, aby głównym bohaterem uczynić postać negatywną. Jeszcze rzadziej uf negatywny okaże się w ostateczności pozytywnym. A tak się właśnie dzieje w ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 54%
Pod względem aktorskim film wypada przeciętnie, lecz nadrabia ciekawą historią, szybką akcją oraz bardzo dobrą postacią Riddicka, któremu właściwy czas poświęcono dopiero ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 67%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jako krytyk filmowy stwierdzam co następuje:

  I_am_E ocenił(a) film na 8

  Film jest dla mnie swego rodzaju osobistym sentymentem dlatego uwielbiam ten film oglądać w miarę możliwości gdy leci w tv i własnie dziś był taki niedzielny wieczór z Riddick'iem. Jest to klasyk gatunku sf. Akcja od samego początku + mistrzowski Vin jako Riddick. Zdaję sobie ... więcej

 • Klasyk :)

  CatBlack ocenił(a) film na 8

  Według mnie bardzo fajny film. Taki klasyk SF, jak 8 Pasazer Nostromo, Predator itp. Nie kazdemu sie bedzie podobal. Młodziaki powiedza,ze lipa,efekty,fabula,gra itd... Ale to film z moich czasow,wiec 8/10 daje smialo. Poza tym Van Diesel to najprzystojniejszy facet jakiego w życiu widziałam :) Mniam!

 • 8/10

  alfabecik123 ocenił(a) film na 8

  Interesujący, ciekawy film Sci-Fi trzymający w napięciu do samego końca. Postać Ridicka jest tutaj bardzo interesująca w związku z powyższym Vin Diesel również zagrał bardzo dobrze. Nie brakuje akcji i muzyka na poziomie. Na pewno warto obejrzeć. 8/10.

 • Smolista Czerń

  vertal ocenił(a) film na 10

  Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

 • 9/10

  lucas82 ocenił(a) film na 9

  Daję taką wysoką ocenę bo naprawdę w dzisiejszych czasach trudno zrobić tak dobre kino za tak małe pieniążki;-)