Podróż za jeden uśmiech

1972 1 godz. 26 min.
7,5 14 260
ocen
7,5 10 14260
2 376
chce zobaczyć
{"rate":7.5,"count":2}
{"type":"film","id":31171,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Podr%C3%B3%C5%BC+za+jeden+u%C5%9Bmiech-1972-31171/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Podróż za jeden uśmiech
 • Wydmin ocenił(a) ten film na: 9

  co znaczy, że do oglądania przez całe życie. Właśnie teraz rytualnie i kultowo oglądam go po raz chyba 20. Mam czasem wrażenie, że nie stać mnie na dystans wobec niego, bo to niesłychanie atrakcyjny film z dzieciństwa, to wręcz część dzieciństwa. Ale jednak stać mnie na perspektywę krytyka, bo widzę w szczegółach, że to jest dobra robota filmowa. Miałem nieszczęście urodzić się za komuny, ale było w tym nieszczęściu szczęście wychowywania się na najlepszych filmach dla młodych.

 • Wydmin ocenił(a) ten film na: 9

  Wydmin Kontynuuję: nawet mniejsze role grają znakomici aktorzy, akcja jest mocno zdynamizowana zderzeniem 2 odmiennych charakterów Poldka i Dudusia, a zmienność wydarzeń w sposób naturalny wynika z logiki filmu drogi - widzimy przy okazji piękno i rozmaitość krajobrazów Polski.Współcześnie z tego, co kiedyś było znane i zwyczajne, czyli z tych "gron" mamy na dodatek "wino" wspominania peerelowskiej techniki, wyglądu dworców, miast, wsi, itd. Obaj chłopcy grali bardzo dobrze, a Łobodowski nie ustępuje kiedyś więcej cenionemu Gołębiewskiemu.

 • Wydmin ocenił(a) ten film na: 9

  Wydmin Poprawię się, Łobodziński chyba trochę ustępuje Gołębiewskiemu, bo pewne kwestie wygłasza (pewnie to już nagranie z postsynchronu) sztywniej niż tamten, ale może trudniej było grać późniejszemu dziennikarzowi i tłumaczowi postać maminsynka i snoba. Na pewno Gołębiewski grał porywająco, miał swój taki cwaniacki styl gry łobuzów, pewnie trochę łobuzem był (swoją drogą nie ze swojej winy, o ile pamiętam nie miał łatwego dzieciństwa).
  I dopowiedzenie do Ciekawostek: stacja, gdzie chłopcy się rozstają to Somonino (widać napis, gdy Poldek biegnie po torach, wcześniej widać Wyżynę Szymbarską w okolicy wsi). Profesor-uciekinier wg mnie biwakuje w pobliżu Kępy Puckiej (wysoki brzeg, zatoka).