PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=690820}

Pokot

6,2 71 480
ocen
6,2 10 1 71480
5,1 36
ocen krytyków
Pokot
powrót do forum filmu Pokot

Czy zwierzęta mają duszę? Chyba każdy z Nas pytał o to najpierw samego siebie, potem innych. Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego zwierzęta duszy nie mają a głównym celem ich życia jest prokreacja i służenie człowiekowi. Tylko czy to oznacza, że człowiek może je zabijać dla rozrywki skoro one odczuwają ból i strach? Najnowszy film Agnieszki Holland niestety nawet nie próbuje szukać odpowiedzi na te pytanie. Główna bohaterka sprawia raczej wrażenie zdziwaczałej, starszej Pani mieszkającej na odludziu i dlatego większość jej wywodów o naszym obowiązku miłości do zwierząt wzbudza raczej uśmiech i zdecydowanie nie prowadzi do refleksji. Wynika to z faktu, że Holland nic nie mówi nam o bohaterce. Dlaczego ta była budownicza mostów w Syrii i Libanie ucieka na odludzie? Co sprawiło, że woli towarzystwo zwierząt? Czy od zawsze nie jada mięsa? A w ogóle to czym karmi swoje ukochane psy? Wegaburgerem? Ironizuję, bo niestety film nie traktuje widza poważnie. Holland zdaje się zapominać, że w większości ludzi drzemie instynkt zabójcy. Jak zauważają psychologowie i psychiatrzy sam fakt, że miliony osób na całym świecie dobrowolnie dołącza do armii świadczy o ludzkiej potrzebie zabijania. Nie bez powodu systematycznie wybuchają konflikty zbrojne. Holland niestety nie wykazuje się głęboką analizą tematu. Zamiast tego słyszymy opowieści o zwierzętach, które w przeszłości zostały skazane przez sąd za zabójstwo ludzi. Szkoda tylko, że ani Holland ani Tokarczuk nie pokusiły się o wytłumaczenie dlaczego sądy skazały zwierzęta na karę śmierci zwierzęta, które w przeciwieństwie do ludzi działają instynktownie.
Bohaterzy drugoplanowi niestety również nie ratują filmu: milioner mieszkający w willi strzeżonej niczym twierdza (przed kim skoro wokół lasy? I jak pokazuje jedna ze scen, jednak niezbyt szczelna ta ochrona), młody Gierszał przerysowany do bólu (w jednej ze scen świeci latareczką chociaż tuż za nim stoi samochód z włączonymi reflektorami) plus Zborowski przesiadujący w piwnicy niczym były agent FBI. Film niestety nuży i nawet piękne krajobrazy w odsłonach kilku pór roku nie ratują filmu. Dziwne, że tak dojrzała reżyserka tworzy film, który przypomina widzowi tylko o jednym: mięso w lodówce to czyjeś zwłoki. Ktoś kiedyś powiedział, ze gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła to nikt nie kupowałby mięsa. Czy to jednak oznacza, że ludzie przestaliby umierać gdyby takie same ściany byłby w zakładach pogrzebowych? Jedyny plus tego filmu to mała nadzieja, że ktoś poprowadzi dalej dyskuję czy powinno się zabijać zwierzęta wyłącznie dla zabawy. Zwłaszcza, że dzisiejsza technologia pozwala rozładować te napięcie w zupełnie inny i prostszy sposób.
I na zakończenie – to nie jest film antypolski. Takie wydarzenia mógłby mieć miejsce Stanach, Niemczech czy Austrii – wszędzie tam gdzie nadal żywa jest tradycja myśliwsko-łowiecka. To film o ludzkich charakterach, nie o polskiej mentalności. Szkoda tylko, że taki słaby.

ocenił(a) film na 8
RalalMOVIE

A którzy to psychologowie i psychiatrzy zauważają, że w ludziach drzemie instynkt zabójcy? Kolejny kwiatek cytuję :Ktoś kiedyś powiedział, ze gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła to nikt nie kupowałby mięsa. Czy to jednak oznacza, że ludzie przestaliby umierać gdyby takie same ściany byłby w zakładach pogrzebowych? Kupowanie mięsa to wybór na śmierć nikt nie ma wpływu, trochę logiki proszę.

ocenił(a) film na 4
pitu123

Większość psychologów :) To wynika z pierwotnego instynktu człowieka myśliwego. Bez tego instynktu człowiek nie miałby możliwości zdobycia pożywienia. Wraz z uprzemysłowieniem przemysłu spożywczego ten instynkt przygasł i został uśpiony ale nadal drzemie w każdym człowieku. Kupowanie mięsa to nie tylko kwestia wyboru, ale potrzeby zaspokojenia głodu. To, że kupujesz mięso kupione w sklepie nie oznacza, że nie mordujesz zwierząt. Film Holland bardzo żartobliwie traktuje tak poważny temat. Tak doświadczona reżyserka i scenarzystka zwyczajnie schrzaniła temat. Jest wiele znacznie lepszych filmów o tej tematyce (również dokumentalnych), które zmuszają do refleksji.Najwyraźniej Ty potrzebowałeś/aś dopiero filmu Holland do tego by zacząć zastanawiać się nad kwestią.

ocenił(a) film na 8
RalalMOVIE

Będę wdzięczny jeśli poda Pan kilka tytułów z pośród "wielu znacznie lepszych filmów o tej tematyce".

ocenił(a) film na 8
RalalMOVIE

to może chociaż z dwóch psychologów poproszę z imienia i nazwiska ?

użytkownik usunięty
RalalMOVIE

Czytałeś/aś książkę, na której podstawie powstał ten film?

ocenił(a) film na 4

Akurat tej książki Olgii Tokarczuk nie czytałem. Prawdę mówiąc nie jestem jej fanem. Tutaj jednak oceniam film, a nie książkę. Niestety film Pani Holand zniechęcił mnie do sięgnięcia po książkę. Z tego też powodu uważam go za kompletną klapę.

użytkownik usunięty
RalalMOVIE

Racja, w książce też jest dużo bzdur. Film to po prostu wiernie pokazał.

ocenił(a) film na 4

Czyli nie polecasz książki? Dobrze wiedzieć. Dla mnie film Holland to całkowita porażka. Pani Tokarczuk za bardzo dała ponieść się swojej fantazji gubiąc przy tym przesłanie filmu. Czegoż tak nie ma? I romansik, i jakiś emerytowany pseudo agent,i zdziwaczała nauczycielka... Dużo bzdur.

użytkownik usunięty
RalalMOVIE

Jeśli ktoś lubi zaczytywać się w manipulacjach i wierzyć w bzdury wygadywane na temat myśliwych to polecam. Całej myślącej reszcie- odradzam. Kupiłam tę książkę i bardzo żałuję. Rozumiem to, że porusza bardzo ważny temat ale to zostało przekazane źle, pełno w tym przekłamań. Ale przeciętny Kowalski może to łyknąć.

użytkownik usunięty
RalalMOVIE

"Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,co i los zwierząt;
los ich jest jeden:jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,i oddech życia ten sam.
W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt,bo wszystko jest marnością. "
Kaznodziei 3:19

ocenił(a) film na 6

Ponieważ kościół to doskonale zorganizowana, ustrukturyzowana i zabetonowana przez stulecia instytucja nie mająca z wiarą kompletnie nic wspólnego. Organizacja potężna, zbrodnicza i przebogata - mafia to przy niej peanut. To, w co mamy wierzyć, jest zadekretowane przez kościół na soborach i tajnych zebraniach. Wierzymy w to, co kościołowi przydatne, wygodne, opłacalne. To, co może mu zagrozić, jest przedstawiane jako świętokradztwo, zagrożone ekskomuniką lub w dawnych czasach wyrafinowaną formą usunięcia z tego świata. To organizacja, która popełni każdą zbrodnię, niegodziwość, manipulacje i zafałszowanie jeśli choć trochę przysłuży się tej organizacji. Dlaczego wprowadzono celibat? Na pewno nie z powodów, które podaje kościół. Dlaczego kościół toleruje zbrodnie, niegodziwosci we własnej organizacji? Dlaczego jest tak arogancki ze aż boli? Bo zwykli ludzie wciąż się boja. Bo kościół dzierży "rząd dusz" czy nam się to podoba czy nie. Wciąż jeszcze mami ludzi wizja życia poza grobem, zmartwychwstania (??? gdzie ci ludzie się pomieszczą) proponując prymitywne rozumienie, przedmiotowe pojmowanie wiary i Boga.
Wiem, ze są rzeczy święte. Ze są cuda. Wierze w to, ze ludzie i zwierzęta maja dusze i zostawiają w rzeczywistości, w której żyją przez krótka chwile, ślad na zawsze. Ale odrzucam religie (bo to nie ma nic wspólnego z wiarą) w wydaniu mafii zwanej kościołem katolickim.
Przeczytaj Teologie zwierząt. Nie jest to pozycja doskonała ale pokazuje wiele ciekawych ścieżek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones