PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=797868}

Polarny rok

Une année polaire
6,2 470
ocen
6,2 10 1 470
Polarny rok
powrót do forum filmu Polarny rok

Bardzo dobry, surowy i niesentymentalny film. Tak surowy jak klimat na Grenlandii. Idealnie pokazuje zderzenie pewnych zamierzeń z rzeczywistoscią zastaną. Młody idealista, który miał piękne zamiary i chciał uczyć Inuitów języka duńskiego, który kompletnie nikogo nie interesował. Kolejny przejaw megalomanii "białasów", którzy chcą tylko podbijać, zmieniać, unowocześniać. A takie "wyrównanie szans" dla tubylców jest niczym innym jak naruszeniem ich kultury, opierającej się głownie na łowiectwie, bo przecież tam nie liczą się górnolotne idee (lekcja o Martinie Lutrze mnie rozwaliła) a tylko przetrwanie w tak surowych warunkach klimatycznych. Główny bohater nie miał innego wyjśćia jak tylko nabrać pokory i szacunku dla tego, co funkcjonuje już w społeczeństwie od setek czy tysięcy lat.
Poza tym film wizualnie jest przepiękny, dziki, nieokiełznany. W tempie bardzo nieśpieszny, bo jak ma być dynamiczny na takiej Grenlandii? To by zaprzeczało charakterowi tego kraju, a właściwie terytorium zależnego Danii. Film bardzo cenny i ineteresujący krajoznawczo, dla ludzi ciekawych świata i otwartych na inne kultury.

Stefan_Zyskowski

Identyczne odczucie mam po obejrzeniu filmu lepiej bym tego nie ujął.

ocenił(a) film na 6
EHNATON2

Piękny film, uroki grenlandzkiej prowincji, trochę smutny, pokazuje świat, który zanika, niestety skansen. Rzeczywistość jest straszna tam, nawet wiki o tym wspomina.

ocenił(a) film na 6
Stefan_Zyskowski

Na początku film trochę działał mi na nerwy,szczególnie te dzieciaki że były takie rozwydrzone jak z afrykańskiej dziczy.Ale z upływem czasu,jak już nabrały szacunku do głównego bohatera,to film działał na mnie uspokajająco.Klimat jest naprawdę bardzo dobry.Fajnie zobaczyć zupełnie inną kulturę,i ujrzeć jak ludzie żyją w tak ciężkich warunkach,z dala od wszystkiego.

jazdowicz2666

Moim zdanie zabrakło szacunku do nieznanej osoby, ponieważ uważam, że szacunek jest też próbą wysłuchania drugiej strony, a to nie nastąpiło wśród dzieciaków ani dorosłych. Osobiście odebrałem inaczej film niż pozostali komentujący, ponieważ moim zdanie szacunek powinien być ukazany z obu stron, tymczasem wyłącznie nauczyciel nie tylko zapragnął ich wysłuchać, ale też dodatkowo zapoznał się z ich kulturą i obyczajami. Gdybym miał oceniać film pod względem uzyskanej harmonii życia ze sobą dwóch odmiennych kultur to ta produkcja wypadła znaczniej gorzej niż W syberyjskich lasach z 2016 roku, jeżeli nie widziałeś, polecam obejrzeć, w przypadku tego filmu pozostaje obrazem Grenlandii, ale to za mało, abym mógł wyżej ocenić Polarny rok.

ocenił(a) film na 6
buterfly

Każdy odbiera film na swój własny sposób.Ale ogólnie film nie jest zły,na pochwałę na pewno zasługuje bo ma fajny klimat.W syberyjskich lasach oglądałem fakt dobry film,podobał mi się nawet bardziej od tego.

jazdowicz2666

Oczywiście przedstawiłem jedynie swój punkt widzenia. Film nie uważam za zły, ale też nie zapadł mi w pamięć, a sama fabuła była uważam zbyt jednostronna, abym za sam obraz Grenlandii ocenił wyżej stąd moja tylko czterogwiazdkowa ocena.

ocenił(a) film na 6
Stefan_Zyskowski

Walor edukacyjny tego filmu nie podlega dyskusji.

ocenił(a) film na 7
sickmen30

Odrobinę podobny w klimacie i przesłaniu jest '' Godland". Widziałem ostatnio. Może troche słabszy, ale też pozostaje w pamięci.

ocenił(a) film na 6
Stefan_Zyskowski

Nie widziałem,ale sprawdziłem stronę filmu,no i pierwsze słowa opisu te o "relacjach z bogiem" skutecznie mnie odstraszyły. Nie popieram takich fantazji o wymyślonym kolesiu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones