Politist, adjectiv

1 godz. 55 min.
6,4 303
oceny
6,4 10 303
721
chce zobaczyć
7,6 7
ocen krytyków
{"rate":7.571429,"count":7}
{"type":"film","id":516654,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Politist%2C+adjectiv-2009-516654/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Policjant, przymiotnik
 • aciddrinker ocenił(a) ten film na: 8

  Wydawałoby się, że to tylko nudna opowieść o nudnym policjancie, nakręcona
  LEPIEJ CZYTAJCIE PO OBEJRZENIU

  na podstawie czegoś na kształt antropologicznych obserwacji rumuńskiej policji. Ale na szczęście to tylko pozory...
  Dochodzimy jednak do puenty i jesteśmy oczarowani. Morał jest prosty - wszystko, największą głupotę, największy zamordyzm można wytłumaczyć za pomocą najbanalniejszych środków. (tutaj oczywiście nieco hiperbolizuję, ale -> nawet największy reżim socjalistyczny czy faszystowski może usprawiedliwić swoje czyny za pomocą czy to konstytucji, czy to - jak w tym filmie - słownika).
  Porumboiu - autor świetnego "12:08 na wschód od Bukaresztu" odszedł od komediowej konwencji, jeszcze bardziej umieszczając się w wąskim nurcie rumuńskiego realizmu (co oczywiście nie jest wadą). Nie oglądałem oczywiście wszystkich, współczesnych filmów z Rumunii, ale trochę ich już widziałem i muszę powiedzieć, że to chyba najbardziej ekstremalny przedstawiciel nurtu. Sprawia to widz może momentami poczuć lekkie znużenie, ale nic u Porumboiu nie jest przypadkowe. Polecam!

 • Buggi ocenił(a) ten film na: 4

  aciddrinker Tylko że tę czarującą pointę można by zawrzeć w półgodzinnej etiudzie, bez katowania widza ponad godziną scen chodzenia po ulicach i korytarzach czy jedzenia obiadu.