PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31925}

Polowanie

La caza
6,3 475
ocen
6,3 10 1 475
7,0 3
oceny krytyków
Polowanie
powrót do forum filmu Polowanie

Polowanie czas zacząć!

ocenił(a) film na 8

O takich filmach mówi się: alegorie. Wiadomo, kiedy artyści nie mają swobody wypowiedzi, w
każdej historyjce, jaką nakręcą, spragniona wywrotowego przekazu publiczność doszukuje się
aluzji, metafor... Tym razem jednak nie ma wątpliwości, że twórca chciał przekazać "coś więcej".
Po pierwsze - traumę wojny domowej, której uczestnicy nie są w stanie zapomnieć dawnych
uraz. Po drugie - nową sytuację polityczną, totalitarny reżim, w którym jedni ustawili się lepiej, a
drudzy gorzej, a jedni i drudzy mają do siebie pretensje. Po trzecie - temat bardziej uniwersalny,
choć wyostrzony przez dwa powyższe: hiszpańska gwałtowność, upodobanie do przemocy,
gorący temperament, który łatwo doprowadzić może do tragedii. Wszystko to mamy jak na dłoni
w filmie Saury, choć z oczywistych względów nie mówi się tu ani słowa wprost o wojnie czy
generale Franco. Czy sama historia broni się bez znajomości realiów? Pod względem klimatu i
siły obrazu z pewnością tak - jest surowo, ale klimatycznie, atmosfera gęstnieje z minuty na
minutę, podczas gdy pustynny żar staje się nie do zniesienia i wyzwala w bohaterach pierwotne
instynkty... Całkowicie nieprzygotowany, nie zdający sobie sprawy z realiów widz nie będzie
jednak w stanie zrozumieć, o co ci mężczyźni mają do siebie pretensje i co właściwie wydarzyło
się w przeszłości, do której tak często robią aluzje. Gdyby nakręcony POLOWANIE dzisiaj, bez
wątpienia znalazłyby się w nim reminescencje z wojny domowej,w formie sekwencji-
flashbacków albo dłuższych monologów. A tak trzeba cokolwiek wiedzieć, żeby zrozumieć
więcej. Nie mam zresztą żadnych obaw - jeśli obecnie ktoś sięga po film "starej daty", to nie jest
w ciemię bity i zazwyczaj ma za sobą lekturę czegokolwiek, np. recenzji z netu.Jeśli naprawdę
zależy nam na poznaniu całej otoczki, powinniśmy sięgnąć po książkę Alicji Helman: TEN
SMUTEK HISZPAŃSKI. KONTEKSTY TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ CARLOSA SAURY.

Vuzz

"Polowania" jeszcze nie widziałem, ale na pewno zobaczę, uwielbiam te wczesne filmy Saury. Z tego co piszesz, to w tym po raz kolejny balansuje pomiędzy krytyką tego co w Hiszpani było złe (od aspektów politycznych i reżimu Franco, po aspekty bardziej społeczne - wpływ wojny domowej na życie "zwykłych" ludzi) i przekazem bardziej uniwersalnym. W końce sięgnę po ten obraz, ale jeszcze poczekam z dvdripem, a nóż film powtórzą w iluzjonie... Od siebie polecam "Miętowy peppermint" i "Anna i wilki" (gdzie znajdziesz nawet moją reckę) - obydwa bardzo smakowite kąski, a o "Nakarmić kruki" zapewne wspominać nie muszę. Wielkie dzięki za informację o książce, nie widziałem nawet o jej istnieniu, być może kiedyś się w nią zaopatrzę, wtedy wreszcie będę mógł skonfrontować moje (pewnie wydumane) interpretacje jego dzieł z jakąś bardziej kompetentną opinią :)

kangur_msc_CM

W 2016 wyszedł na Blu Ray.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones