PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=203332}
6,7 39 343
oceny
6,7 10 1 39343
4,2 5
ocen krytyków
Popiełuszko. Wolność jest w nas
powrót do forum filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas

Bardzo nierówny film

ocenił(a) film na 8

Jak dla mnie film jest nierówny. Są bardzo dobre fragmenty, bardzo autentyczne. Dotyczy to zwłaszcza kameralnych scen pokazujących osobowość Księdza. Świetnie napisane i zagrane są jego rozmowy z ludźmi, gdy tłumaczy im swoja postawę zawartą w jego credo "Zło dobrem zwyciężaj". Wartościowe są także sceny walki ulicznych w Warszawie w 1982 roku (najlepsze, jakie do tej pory powstały, co nie znaczy, że w pełni realistyczne). Razi barokowośc filmu, bogoojczyźnianość, elementy nachalnej propagandy, dosłowność (scena porwania i bicia Księdza - zwłaszcza, że tak na prawdę nie wiemy jak to było, bo są różne hipotezy). Mnie osobiście bardzo raziła scena procesu w stanie wojennym, gdy jako jeden z jego uczestników występuje Zbigniew Herbert. Zapewne to prawda, ale po co tyle grzybów w barszcz? Zdecydowanie lepiej można było także pokazać zamordowanie Grzegorza Przemyka... Bardziej poruszający byłby film bardziej oszczędny w środkach wyrazu, lepiej dbający o szczegóły i drobiazgi, mniej dosłowny. Pod tym względem niedościgłym wzorem pozostaje "Czarny czwartek" Antoniego Krauze - prawdziwe arcydzieło!

mirk33

słuszna opinia, ja film oceniłem wysoko bo po prostu porusza, ale zastrzeżeń do realizacji jest sporo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones