PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=835025}

Potwór potwora Frankensteina, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein
5,4 667
ocen
5,4 10 1 667
Potwór potwora Frankensteina, Frankenstein
powrót do forum filmu Potwór potwora Frankensteina, Frankenstein
ocenił(a) film na 6
mzelek_filmaniak

Mockumentary ;)

mzelek_filmaniak

Swoją drogą czy tylko mi główny bohater przypominał Orsona Wellesa? ;)

DeenWelt

"Mnie", nie "mi", na litość boską.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Co Ci przeszkadza? xD

Pio76

Kaleczenie mowy polskiej.

ocenił(a) film na 4
eltoro10000

bzdura, w tym wypadku "mi" jak najbardziej poprawne

RaboPL

Kolejny analfabeta funkcjonalny...

ocenił(a) film na 4
eltoro10000

jestem grammar nazi, a to że tobie się coś wydaje nie znaczy, że musisz mnie obrażać

przy okazji masz przykład poprawnego użycia "mnie"

RaboPL

Nie obrażam cię, tylko stwierdziłem fakt. Nie wiem, czy jesteś nazi, czy fazi, ale wiem, że jesteś nie tylko niedouczony, ale jeszcze zadowolony z własnej ignorancji...

ocenił(a) film na 4
eltoro10000

nie podałeś do tej pory żadnego argumentu na poparcie twojej irracjonalnej tezy

poza tym oczywiście, że obrażasz, o czym dobrze wiesz, niestety gdy brak argumentów jedyne co pozostaje to argumentum ad personam

nie będę brał w tym udziału, jeśli ci lepiej, gdy nazywasz mnie ignorantem i analfabetą funkcjonalnym to cieszę się, że mogłem na małą chwilę podnieść twoją samoocenę

RaboPL

Litości. Jakie tezy? Jakie argumenty? Wszystko, czego potrzebujesz to słownik gramatyczny języka polskiego. Ale przecież wygooglać sobie jakieś zagadnienie potrafi dziś nawet kilkulatek. Mam uwierzyć, że jesteś tak nierozgarnięty, że nie potrafisz wpisać w google frazy: "mi czy mnie"? Polecam zwłaszcza któryś z artykułów prof. Miodka, albo blog Macieja Malinowskiego "Obcy język polski".

eltoro10000

Wg SJP różnica jest tylko w akcencie i być może fatkycznie w tym przypadku "mnie" byłoby bardziej odpowiednie. Ale nie sądzę, że był to tak karygodny błąd żeby wzywać na niego litość boską.

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/mnie-i-mi;1604.html

Dodam, że mi także David Harbour przypominał Orsona Wellsa:)

Ada_21

Ludzie wzywają Boga z bardziej błahych powodów. W tym przypadku nie: byłoby "bardziej odpowiednie", a jedynie odpowiednie. Zasada jest naprawdę prosta: pod akcentem zawsze używa się dłuższej formy zaimka, na początku i na końcu zdania tak samo (zresztą ta zasada zawiera się w pierwszej). Jak ktoś czyta książki (albo cokolwiek, oprócz for internetowych), to nie musi się uczyć żadnych regułek, bo to słychać. Jak ktoś powie: "Mi się wydaje", zamiast "Mnie się wydaje", to przecież brzmi masakrycznie. Nie słyszą tego tylko nieuki i ludzie nieczytający książek. Żeby było śmieszniej, ci, którzy stosują krótszą formę "mi" na początku zdania, tam, gdzie trzeba użyć faktycznie krótszej, wstawiają dłuższą i mówią jak Ferdek Kiepski: "Powiem tobie Halinka, że...", albo: Kocham ciebie Julio...(w piśmie oczywiście będzie obowiązkowo zaimek dużą literą, nawet kiedy będzie to "Ja", czy "Mnie", bo tak piszą analfabeci funkcjonalni.
Przytoczyłaś link, gdzie prof. Bańko wyjaśnia zasadę, a pod nim, wbrew tej regule, napisałaś zdanie z błędem.
Bycie wtórnym analfabetą to wstyd, ale bycie analfabetą z wyboru, to wstyd podwójny.

eltoro10000

Tu jest to bardzo przystępnie wyjaśnione:
https://obcyjezykpolski.pl/tez-a-mi-tez/

eltoro10000

Obie formy są celownikiem zaimka osobowego ja, stosowane są naprzemiennie, mają to samo znaczenie, sens przekazu się nie zmienia. "Mnie" w sensie merytorycznym w tym zdaniu nawet brzmiałoby idiotycznie , forma "główny bohater przypomina mi" brzmi lepiej. Zdanie "mnie główny bohater przypomina" brzmi jakby główny bohater przypominał "mnie", czyli był do mnie w czymś podobny.

katja_18

Nie masz pojęcia o czym piszesz. Proponuję ci (w tym miejscu analfabeta funkcjonalny napisałby: "Proponuję Tobie" - sens przekazu się nie zmienia) kliknąć na link z mojego postu powyżej i dokładnie przeczytać. Pan Maciej Malinowski bardzo przystępnie tłumaczy o co tu chodzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones