PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=828}
6,8 24 491
ocen
6,8 10 1 24491
5,7 3
oceny krytyków
Prawo ojca
powrót do forum filmu Prawo ojca

Tak się zastanawiam, czy tylko ja dostrzegam pewną ironię sytuacyjną w ostatniej wypowiedzi pani prokurator, kiedy Kord idzie do sądu na rozprawę, a ona mówi, że wszystko już załatwione, wszystko ok, "tak jakby tej sprawy nigdy nie było". Niby to jest z wierzchu takie pozytywne, że Kord nie będzie oskarżony itd. Ale ja tu widzę drugie dno - tak jakby sprawy nigdy nie było, jakby żadna nastolatka nigdy nie została zgwałcona, jakby nie miała mieć z tej przyczyny urazu do końca życia. Jakby żadni policjanci nie kryli bandziorów. Nie ma sprawy, nie było, zapomnijmy. Taka puenta do przedstawionej w filmie polskiej rzeczywistości. Tak to jakoś czuję...

scady

ciekawa interpretacja i spojrzenie na "sprawę" może rzeczywiście to tak... brr.

karasov

wiecie moze gdzie znajduje sie dyskoteka z film ten lokal byl pokazywany w innym filmie

ocenił(a) film na 9
scady

Kojarzy mi się to z filmem ,,Na zachodzie bez zmian'' gdzie dowódcy nie widzieli żadnych zmian na froncie, tymczasem życie wielu rodzin zmieniło się przez śmierć synów, mężów, ojców.

ocenił(a) film na 7
scady

a ja zrozumiałem, że mówi o "jego sprawie" (nie jego córce) - czyli o porwaniu córki ze szpitala, za co miał być aresztowany ale prokurator nie wydała nakazu.

ocenił(a) film na 8
scady

dla mnie jest oczywiste, że nie chodzi tutaj o problemy ojca, ale właśnie o to że "załatwione" i Ci którzy powinni być ukarani wywinęli się. bo prawo nie jest dla zwykłych ludzi ;) jest dla bandytów

ocenił(a) film na 7
scady

Wydaje mi się, że masz rację. Też odebrałem te słowa dwuznacznie.

ocenił(a) film na 7
scady

Ja osobiście odebrałem to w nieco inny sposób.
Ta scena była moim zdaniem "brudną" puentą do całości filmu. Mianowicie, w tym przypadku dobrze, że pani prokurator zamiotła sprawę pod dywan, ale prawo jest równe dla wszystkich a Kord je złamał i w świetle prawa powinien być sądzony. Sam walczył przez cały film, z układami i korupcją, a ostatecznie sam dzięki znajomością wywinął się od odpowiedzialności. Jak pani prokurator bez problemu po znajomości " zamiotła 1 sprawę pod dywan", to w przyszłości też "po znajomości" i za dobre pieniądze będzie mogła zamiatać kolejne sprawy pod dywan..... Tak to odebrałem

ocenił(a) film na 8
Fax

Gdyby było równe dla wszystkich to interwencja ojca nie bylaby konieczna. Zakończenie jak najbardziej słuszne i sprawiedliwe.

ocenił(a) film na 8
scady

Wszystko co napisaliście zawarte jest w piosence na koniec - "Widzisz Marto".
Cały film odbieram też jako żal o to, że mimo życia już nie w komunie, a w latach 90ych, mimo ciężkiej pracy i wielu modlitw o to, żeby żyć w lepszych czasach, nadal jest jak w czasach komuny - korupcja, strach, bezprawie. Jednocześnie niesie ze sobą nadzieję na to, że kiedyś będzie lepiej... "Nie można nigdy poddać się".

ocenił(a) film na 8
scady

ja też tak czuje!

ocenił(a) film na 8
scady

Ten film to bardzo dobre polskie kino. Lecz jest to kino, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bowiem w Polsce Kord dostałby dożywocie. Jeśli będziesz bronił się przed oprawcą, to zostaniesz oskarżony. Takie mamy prawo.

scady

Ja tak samo to rozumiem jak autor wątku

ocenił(a) film na 8
ewiczkaa

Punkt dla Ciebie

scady

Wystarczy obejrzeć film do końca.. Skoro ojciec z córką bawią się na plaży to znaczy że prokurator zachowała się ludzko i sprawa ojca jest umorzona..

ocenił(a) film na 8
lundrus_92

Wystarczy obejrzeć film...do opisanej tutaj sceny w sądzie żeby to wiedzieć.

ocenił(a) film na 8
scady

Dokładnie. Brawo za celność. Też to tak odebrałem.

scady

Pani Prokurator powiedziała "Pana sprawa jest zamknięta". Nie oznaczało to, że cała sprawa jest wygaszona, a sprawa przeciwko bohaterowi została umorzona, tak to należy zrozumieć.

PanStanislaw

Też tak myślę

ocenił(a) film na 9
scady

Odczytałam to tak samo - sprawy nie było, temat urwany - żyjemy sobie dalej bez tej traumy

scady

He he, ciekawe

scady

To ja się zastanawiam jak oglądają filmy ludzie, którzy na to nie zwrócili uwagi. Bo przecież to jest mocna zaznaczone przesłanie filmu. To co ona mówi, to jest puenta filmu i nie wiem jak można było tego nie zrozumieć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones