PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=548}

Prosty plan

A Simple Plan
7,3 5 985
ocen
7,3 10 1 5985
8,0 8
ocen krytyków
Prosty plan
powrót do forum filmu Prosty plan

Obejrzeć można, nienajgorszy, dobrze wyreżyserowany, akcja wciąga ... Niestety jednak, najsłabszym elementem są portrety psychologiczne głównych postaci tj. księgowego i jego żony. Bohater, z początku przedstawiony jako przykładny mąż, pracownik, wykształcony elegancik, najpierw z lekkim sercem, ledwie po krótkim zawahaniu postanawia ukraść 4 mln. dolarów, następnego dnia popełnia morderstwo, potem dorzuca kilka kolejnych "wybryków", natomiast jego żoneczka, tuż przed porodem, niemalże z uśmiechem na ustach przyjmuje te wszsytkie rewelacje i sama bierze się za układanie dalszego ciągu tego prostego planu. Kompletny absurd. Brakło tylko tego, żeby oboje wtajemniczyli w zbrodnię swoją świeżo narodzoną córcię i kazali jej się trzymać wspólnie ustalonej wersji.

ocenił(a) film na 6
furino

no dokładnie.. w tych elementach film został przegięty.. gdyby nie to, byłby naprawdę świetny. ale obejrzeć z nudów można, chociażby po to żeby przekonać się jak naiwny film to jest:)

ocenił(a) film na 7
qyntelwoods

A mnie się to podobało, zwłaszcza działania żony - pieniądze bardzo szybko zmieniają ludzi.

ocenił(a) film na 10
jsx

Mnie też

ocenił(a) film na 10
jsx

Dokladnie i takie bylo przeslanie filmu

ocenił(a) film na 9
qyntelwoods

Nic nie jest przegiete w tym filmie - kasa zmienia czlowieka bo kazdy czlowiek ma swoja cene a widok zadrukowanego kolorowego papieru w duzej ilosci zmienia ludzi.
Ta z pozoru najrozsadniejsza para pod wplywem widoku pieniazka bardzo szybko zmienia sie w ludzkie bestie jedno nie udacznie planuje drugie slepo wykonuje zbrodnie w imie posiadania.
Nigdy nie mow nigdy i zadaj sobie pytanie - co zrobil bym na miejscu bohaterow a taka historia moze przydazyc sie kazdemu z nas i co wtedy czy opanuje sytuacje czy wymknie sie ona z pod kontroli.

ocenił(a) film na 7
coda_filmaniak

sluszny punkt widzenia. Nie widze za duzo absurdu. Jedynie moze splot zdarzen, no ale to film, rzeczy musialy z siebie jakos wynikac :) Irytowalo mnie np. jak przymuł Thornton co rusz narazal bezpieczenstwo calego planu zatrzymania pieniedzy, gruby to samo. Ja bym chyba obu odpalil juz na poczatku ;)) nie no, zartuje, ale kibicowalm zeby Paxton sie ich jakos pozbyl. Szkoda kasiory, ale zwyciezyl ostatecznie zdrowy rozsadek. Dobre proste w formie kino z wcale nie prostą fabułą. Cohenowie by sie nie powstydzili.

ocenił(a) film na 5
furino

Zgadzam się co do postaci głównego bohatera, która została mocno przesadzona. Na początku filmu wydawało się, że to on jest ''najbardziej normalny'' i porządny z całej trójki. A tymczasem okazał się tym najgorszym, ogarniętym największą żądzą bogactwa. Najpierw trzyma się tego, by znalezione pieniądze oddać policji, po czym nagle pod wpływem brata i kolegi zmienia zdanie i na dodatek to on chce ''przechować'' 4 mln.dolarów w swoim domu. Jakby tego było mało z zimną krwią popełnia morderstwo, za nim kolejne, no i w końcówce przyczynia się do śmierci brata.

Oglądając ''Prosty plan'' miałam wrażenie, że oglądam jakiś przedwojenny film. Nie wiem skąd takie skojarzenie, był jakiś ponury, a sceny, w których pokazywano morderstwa nie były przerażające, na niskim poziomie. Mówiąc krótko: pomysł ciekawy, gorzej z realizacją.

ocenił(a) film na 10
albela88

Nie mogę zgodzić się z wami co do naiwnie przedstawionych postaci. Jest wręcz przeciwnie. Bohaterowie nie są płascy, jednowymiarowi, targają nimi wewnętrzne konflikty. Jak w życiu. Zaden z nich nie jest z góry predestynowany do zespołu ściśle określonych cech. Ich charakterystyka puszczona jest przez pryzmat bieżących wydarzeń rozgrywających się z ich udziałem. Film pokazuje przy tym, że kiedy bardzo czegoś pragniemy (w tym przypadku wizja materialnego bogactwa) za wszelką cenę staramy się wmówić sami sobie poprawność podejmowanych przez nach kroków w celu osiągnięcia tego. Staramy się wówczas usprawiedliwiać się moralnie przed przed nami samymi, nierzadko popadając w coraz większy radykalizm. Film był bardzo realistyczny.

ocenił(a) film na 5
deus_le_volt

Naprawdę jesteś taki naiwny??

ocenił(a) film na 10
Tomiberyk

Przeciez dobrze napisal

furino

'Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć' jak głosi przysłowie. W tym filmie dobrze została pokazana ludzka glupota i brak wyobraźni i to w skali, która rzadko występuje w naturze. Momentami myslalem ze ogladam jakas czarna komedia, wolalbym nawet żeby twórcy poszli w tym kierunku. Na ekranie działo się tyle rzeczy, że nie sposob było uniknąć uproszczeń nie przystających nie tylko do poważnego dramatu ale nawet thrilera. Takze zgadzam sie z zarzutami i z tym ze film można z przyjemnością obejrzeć pamiętając, że jest to tylko amerykańska komercja. 7/10

ocenił(a) film na 8
furino

Na mój gust, z psychologią w tym filmie jest wszystko ok. Ten zdumiewający mechanizm pozwalający "dobrym ludziom robić złe rzeczy" zbadał i opisał Philip Zimbardo w Efekcie Lucyfera. Trudno aż uwierzyć do czego zdolni są ludzie w imię różnych rzeczy.
Główny bohater okazał się naiwny wierząc, że nikt nie upomni się o takie pieniądze... Na początku plan był dobry - bezpieczny, ale gdy powiły się niepomyślne wypadki powinien był się wycofać. Co go zmuszało do 'brnięcia' dalej? Może żona, może odpowiedzialność za przyszłość dziecka.
Podobało mi się jak film zdemaskował bohaterów. O ile po Jacobie i jego kumplu spodziewaliśmy się różnych głupot, o tyle po głównym bohaterze i jego żonie nie bardzo. Lubimy myśleć, że jak ktoś ma trochę ogłady i sprawia wrażenie dobrze ułożonego to taki jest. Takie skrótowe myślenie nam bardzo ułatwia życie.
Żona głównego bohatera to mistrzyni sprawiania pozorów albo świetnie umiała zagłuszyć swoje wątpliwości i wyrzuty sumienia, aby z konsekwencją wspierać męża. Bardzo jej zależało aby nie poszedł do więzienia i mieli kupę kasy. Bardziej niż skłonni bylibyśmy osobie o anielskiej twarzy przypisywać takie intencje.

ocenił(a) film na 9
furino

Filmy to entertainment pało

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones