PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=827940}

Przestroga

Warning
4,9 1 398
ocen
4,9 10 1 1398
Przestroga
powrót do forum filmu Przestroga

Mimo pozornego chaosu jestem mile zaskoczony głębią przesłania. Nie dziwię się niskiej ocenie, bo ludzie już tak przywykli do schematów kina SF, że taki obraz staje się dla większości zupełnie nieczytelny.

Owszem, nie jest to kino łatwe ani przyjemne. W mroczno-groteskowej postaci oddaje jednak bardzo ważne problemy współczesnego świata: usilną próbę zapanowania nad rzeczywistością, tworzenie surogatów realnych wartości i marzenie o wieczności zatopionej w materii.

Groteskowo prezentują się tu stare komputery naprzeciw futurystycznej wizji ludzkich możliwości w zderzeniu z covidową teraźniejszością - ale myślę, że jest to efekt zamierzony. Chodzi o to, żeby treść wewnętrzną tego kina wyjąć z opakowania konkretnego czasu. Bo przesłanie ma charakter uniwersalny.

użytkownik usunięty
sz_adam

Dziękuję.

ocenił(a) film na 6
sz_adam


Myślę, że nie jest to efekt zamierzony tylko całkiem zgrabnie wykorzystany.

Po prostu jest to film, który przy budżecie z kraju nad Wisłą stworzył całkiem zgrabne dziełko w oparciu o przerysowanie świata pomieszanego z high-tech i mentalności rodem z jaskiń.

skoro nie było stać na stworzenie całkowicie futurystycznego świata do prezentacji tych historii, to został użyty świat jaki dało się namalować do wzbogacenia przekazu.

trochę tutaj przytyków i do polskości i do amerykanizacji/szczególnie ten kawałek z przyczepami...

w zasadzie ostatni raz miałem podobne odczucia względem filmu "polskiego" oglądając jeszcze za komuny Alicję z 1980 roku.

Tyle, że tutaj jest więcej sensu, ale w pewnym sensie podobny klimat odbierałem.

ocenił(a) film na 7
ArchieIl

Dzięki za ciekawe rozwinięcie. W pełni się z tym zgadzam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones