film

Ptasznik z Alcatraz

Birdman of Alcatraz
1962
2h 23m
7,9 3 478
ocen
7,9 10 1 3478
7,0 3
oceny krytyków
Odsiadujący dożywocie więzień odkrywa w sobie pasję do ornitologii. więcej mniej
Ptasznik z Alcatraz zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył nagrodę BAFTA, 2 inne nagrody oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Film oparty na prawdziwej historii. Robert Stroud (Burt Lancaster) jest więźniem, który odsiadując wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, znajduje chorego ptaka i postanawia go wyleczyć. Udaje mu się to doskonale. Z biegiem czasu zaczyna pisać książkę o ptakach, opierając się jedynie na innych książkach i swoich obserwacjach. Po kilku latach staje się sławnym na całym świecie ornitologiem.

na podstawie
Thomas E. Gaddis (powieść)
studio
Norma Productions
tytuł oryg.
Birdman of Alcatraz
inne tytuły
Reżyser Charles Crichton został zwolniony zaledwie po kilku tygodniach pracy nad filmem. Zastąpił go John Frankenheimer.
W scenie, gdy Tom Gaddis czeka na Strouda w łodzi, widać w tle kilka samochodów z lat 60-tych, mimo że scena ta rozgrywa się w 1959 roku.
W początkowej scenie przewodnik mówi uczestnikom wycieczki łodzią, że w Alcatraz odsiadywali wyroki m.in. Al Capone, Machine Gun Kelly i Baby Face Nelson. Ten ostatni w rzeczywistości został zastrzelony w 1934 roku, w tym samym, w którym więzienie zostało otwarte.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Są i minusy.

ocenił(a) film na 9

Minusem filu jest fakt zbytniego "wybielenia" postaci Roberta Strouda . Wkońcu był on nie tylko podwójnym mordercą ale takż groźnym psychopatą. Tymczasem Lancaster zagrał łagodnego człowieka i sami zadajemy sobie pytanie dlaczego on tam wogóle trafił ? , przecież jest łagodny jak baranek a cały świat robi mu pod górkę....

więcej

nie rozumiem...

ocenił(a) film na 10

Dziwie się, że jako pierwsza umieszczam tu komentarz. To piękny film...czyżby aż tak mało osób go oglądało, czy waszym zdaniem nie ma czego komentować. W każdym razie polecam go wszystkim...no może nie tym, którzy mają zbyt miękkie serducho.

kolejny w karierze Frankenheimera świetny film z akcentami krytyki społecznej i politycznej;
wystepuja tu dwa kluczowe przelamania dramaturgiczne; najpierw wydaje sie ze bedziemy ogladac typowy dramat wiezienny z niepokornym wiezniem w roli glownej; przelamanie nastepuje, kiedy Stroud znajduje ptaszka, leczy go, a...

więcej

Niezwykła historia oparta na faktach Roberta Franklina Strouda. Spędził 54 lata w więzieniu, z których 43 spędził w izolatce.Zmarł 21 listopada 1963 roku w Springfield w wieku 73 lat. Ptasia wyspa jak nazywano Alcatraz jest ostatnim miejscem.....Skazany (Burt Lancaster) za dwa morderstwa, oparcie ma w dwóch...

Na szczęście dla siebie mam ten film, z lektorem. Serdecznie polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones